Jak traktować D-76?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jak traktować D-76?

Post autor: miki11 »

Mówiąc precyzyjnie jest to MD-76 (proszek) na 1 litr wody. Jak mówi dokumentacja, wystarcza na ok. 6-8 filmów 135/36. Do koreksu na 1 film 135mm wystarcza 250ml odczynnika. Czyli mieszam litr wywoływacza, odstawiam na 12 godzin (ew. filtruję) i potem wlewam 1/4 tego płynu do koreksu. Gdyby przyjąć wydajność chemiczną jako 8 negatywów, taką dawkę 250ml mógłbym użyć dwukrotnie i wylać. Ale może wyjdzie z tego tylko 6 filmów, albo siedem... W tym przypadku może lepiej jest wlać tą pierwszą pracującą ćwiartkę do całego słoja (mieszając ze świeżym wywoływaczem 750ml)? No, ale myślę sobie, że to może mieć wpływ na jakość całej dawki. A potem czytam, że po każdym filmie wydłużać czas wywoływania o 5%, więc zakładam, że jednak wszystko jest w jednym wspólnym słoju (jakoś pasuje mi tutaj ten wyraz).

No i zastanawiam się, jaką taktykę przyjąć. A zielony jestem, jak szczypior na wiosnę.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

miki11, Jesli chcesz wywolywac nie rozcieczajac to musisz zlewac po kazdym wolaniu i przedluzac czas jak w recepcie. Ta uzyta czesc musi sie „zregenerowac“ z reszta.

Czyli robisz litr wywolywacza, bierzesz do puszki tyle ile potrzeba, po wywolamiu zlewasz do butelki gdzie jest niezuzyta czesc i tak w kolo..
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jak traktować D-76?

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 20:16 musisz zlewac po kazdym wolaniu i przedluzac czas jak w recepcie
Kuba, wielkie dzięki, mam jasność. Jak trochę się rozgrzeję, po tych kilku filmach, planuję składać samodzielnie D-76 i być może ten odczynnik regenerujący D-76 (nie pamiętam jak to się nazywa). Czy lepiej regenerować, czy po prostu wypracować jeden literek, wylać i zrobić nowy? Sorry za tak podstawowe pytania, ale taki mam etap poznawczy. A lubię zapytać ZANIM coś spieprzę.
_________________
Łatwe nie cieszy
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Jak traktować D-76?

Post autor: szable »

ja robię sam D76 i D23. Oba używam w stocku. używam wielokrotnie. Jak chcesz składać sam, to zacznij od D23. Tylko dwa składniki, można testować do woli a negatywy wychodzą doskonałe. Jest to wywoływacz miękko pracujący, więc raczej nie przewołasz. W sumie w D23 wszystko wołam, a D76 tylko jak mam forsować coś. Dodatkowa uwaga - jak zależy Ci na małym ostrym ziarnie to polecam D76 1+1 i po wołaniu wylać.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

miki11, Ja wylewam i nie bawie sie w dodatkowa regeneracje. Jak pisze kolega szable mozna robic samemu i wtedy wychodzi jeszcze taniej.

Osobiscie preferuje rozcieczone wywolywacze do jednorazowego uzytku. Tak tez mozna i z D-76 i wieloma innymi.

Zacznij od tego i jesli bedziesz zadowolony to nie zmieniaj. Unikniesz wielu rozczarowan, chyba ze lubisz eksperymenty
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jak traktować D-76?

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 20:33 Zacznij od tego i jesli bedziesz zadowolony to nie zmieniaj.
To zdanie wielu powinno sobie wygrawerować nad łóżkiem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak traktować D-76?

Post autor: technik219 »

szable pisze: 09 lut 2022, 20:28 Jest to wywoływacz miękko pracujący, więc raczej nie przewołasz.
O, zdziwisz się jak potrafi zaczernić film i podbić ziarnistość ;-)
miki11 pisze: 09 lut 2022, 20:09 taką dawkę 250ml mógłbym użyć dwukrotnie i wylać.
Mógłbyś, ale pojawia się problem przedłużenia czasu wywoływania. Współczynniki działają dla objętości 1 litra, kiedy wylewasz z koreksu te 250 ml do butli z pozostałą objętością wywoływacza. Jak to zadziała z tak małą objętością, nie wiem, nie próbowałem.
miki11 pisze: 09 lut 2022, 20:09 po każdym filmie wydłużać czas wywoływania o 5%,
O ile dobrze kojarzę, bo lata temu ostatni raz używałem D-76, to jest to wywoływacz "10 procentowy", czyli wymaga przedłużenia czasu wywoływania o 10%. I tu istotna uwaga: przeliczanie czasu wywoływania rozpoczyna się od trzeciego filmu, dwa pierwsze wywołuje się w czasie nominalnym.
na obliczenie nowego czasu wywoływania jest wzór.
Tn= nowy czas dla n-tego filmu >3
T=wyjściowy czas wywoływania
n=numer kolejnego filmu.
"10" to współczynnik przedłużenia czasy wywoływania, dla różnych wywoływaczy może być różny. "10" pasuje do D-76, ID-68PQ, D-23 i możliwe, że innych.
Co do wydajności D-76 to istotnie Kodak zaleca wywołanie max 8 filmów. Wywoływacz składany według opublikowanego przepisu zachowuje stabilne pH w tym zakresie. Wywoływacze "fabryczne" zawierają (podobno) dodatki nie ujawnione w recepturze publicznej, które w większym stopniu stabilizują pH i "ciągną" do 10 filmów. Był o tym osobny wątek na forum. Od siebie mogę dodać, że nawet ten samodzielny można używać do 10 filmów, jeśli oczywiście nie zestarzał się w czasie długiego postoju (najbardziej trwały wywoływacz to ID-68PQ, który działa bez zarzutu nawet w rok po rozrobieniu). Jeśli nawet 9. i 10. film będą "odstawać" od wcześniej wywołanych, to w amatorskiej praktyce bez badań sensytometrycznych jest to praktycznie niedostrzegalne. Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że ostatnie filmy z D-76 (9 i 10) wydają się jakby klarowniejsze od wcześniejszych z może nieco mniej regularnym ziarnem, ale to moje wrażenia z wywoływacza, który stał długo zanim wywołałem te ostatnie filmy. Jeśli obróbkę wszystkich 10 filmów przeprowadzi się w stosunkowo krótkim czasie, to różnica będzie niedostrzegalna i da się zauważyć przy bardzo dużych powiększeniach. Ale podkreślam - to są moje osobiste wrażenia nie poparte badaniami na sensytometrze.
Regeneracja ma sens przy przemysłowej obróbce filmów w tankach o pojemności powyżej 20 litrów. Wtedy dolewa się co ileś-tam filmów określoną objętość regeneratora i to działa. Stosując 1 litr wywoływacza nie ma to sensu bo niewielka niedokładność w odmierzeniu regeneratora skutkuje rozchwianiem parametrów wywoływania i rzutuje na jakość obrazu. Raz jeden skusiłem się na regenerację D-23 i po bodajże 15 filmie zaczęły się dziać cuda wianki.
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

technik219,

Takim wzorem, to mozna zagasic kazda dyskusje ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak traktować D-76?

Post autor: aka »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 20:21 A lubię zapytać ZANIM coś spieprzę.
Mieszaj 1+1, wywołuj i utylizuj. Z litra będziesz miał wywołane 8 filmów i nie będziesz nic przeliczał. Ja bym jednak do Jobo 1510 wlewał 300 ml, dla bezpieczeństwa to da 6 filmów. Na oszczędności i inne eksperymenty przyjdzie czas.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

technik219 pisze: 09 lut 2022, 21:24ID-68PQ
Bylbym znowu zapomnial zapytac. Jest jakas roznica pomiedzy ID-68 a ID-68PQ?
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 21:43 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 lut 2022, 21:24 Mieszaj 1+1, wywołuj i utylizuj. Z litra będziesz miał wywołane 8 filmów i nie będziesz nic przeliczał. Ja bym jednak do Jobo 1510 wlewał 300 ml, dla bezpieczeństwa to da 6 filmów. Na oszczędności i inne eksperymenty przyjdzie czas.
Naprawde dobra rada! W ten sposob wykluczysz niespodzianki a D-76 1+1 to swietny wywolywacz
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak traktować D-76?

Post autor: aka »

oKuba, ja wylewam nawet D96 1+0 (dla Double-x, btw, wołałeś już?). Te przeliczanki i nie wiadomo kiedy taka mieszanka przestanie działać zgodnie z przewidywaniami to nie dla mnie.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak traktować D-76?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 lut 2022, 21:37 Double-x, btw, wołałeś już?
Niestety jeszcze nie. Wozilem negatyw juz kilka razy w torbie ze sprzetem, ale w koncu jakos nie bylo okazji
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jak traktować D-76?

Post autor: miki11 »

technik219 pisze: 09 lut 2022, 21:03 O ile dobrze kojarzę, bo lata temu ostatni raz używałem D-76, to jest to wywoływacz "10 procentowy", czyli wymaga przedłużenia czasu wywoływania o 10%. I tu istotna uwaga: przeliczanie czasu wywoływania rozpoczyna się od trzeciego filmu, dwa pierwsze wywołuje się w czasie nominalnym.
Wydaje mi się, że piszesz o klasycznym D-76 Kodaka opisanym w słynnym alamanchu (tam zalecają od trzeciego filmu zwiększać czas wywoływanie o 15%). Ale to jest odmiana MD-76 produkowana przez czarno-białe.pl - oni w swojej instrukcji podają dokładnie to, co napisałem. Ponieważ są to moje pierwsze kroki po wielu latach przerwy (w tym czasie zmienił się ustrój), biorę pod uwagę możliwość nieudanych prób na początku. Chcę jedynie zminimalizować ilość porażek :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jak traktować D-76?

Post autor: miki11 »

aka pisze: 09 lut 2022, 21:24 Mieszaj 1+1, wywołuj i utylizuj. Z litra będziesz miał wywołane 8 filmów i nie będziesz nic przeliczał. Ja bym jednak do Jobo 1510 wlewał 300 ml, dla bezpieczeństwa to da 6 filmów. Na oszczędności i inne eksperymenty przyjdzie czas.
Sprawdzę z wodą, czy 250ml całkowicie zakrywa szpulkę. Na Jobo piszą 250ml, ale gdzieś w sieci spotkałem 260ml w procesie ręcznym. Nie zależy mi na wyciśnięciu 8 rolek z tego wywoływacza, raczej wolę 6 lepiej wywołanych. Ponieważ na pierwszy ogień idzie Foma 400, a zimowe fotki w pochmurny dzień nie powalają kontrastem, planowałem go wymoczyć w oryginalnym odczynniku (bez rozcieńczania, które podobno zmniejsza kontrast i ziarno). Muszę się też przekonać, na ile artystyczne jest to ziarno, bo ziarno nierówne innemu ziarnu.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ