Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

A to sie dyskusja rozwinęła.
PPaweł, na mój gust to masz potrzebę określenia jednoznacznie swojej tożsamości.
J.A. pisze: 19 sty 2022, 21:07 ludność pruska, czyli nie słowiańska wbrew temu co wyżej jest bardzo słabo zaznaczona w DNA mazurów sprzed upadku III Rzeszy, czyli tzw autochtonów byłego województwa suwalskiego.
Suwalskie dużo większe było, Suwałki, Augustów itd. czyli wschodnia część to nie nie Mazurzy.
PPaweł pisze: 19 sty 2022, 20:48 W zdobytym Wrocławiu było nadal kilkaset tysięcy Niemców.
Tak, na pewno. W grudniu 1948 roku Niemców było we Wrocławiu 2100. Szybko wybyli.
PPaweł pisze: 19 sty 2022, 21:49 nie odmówisz takiemu bycia Amerykaninem, przecież mieszka od zawsze w Stanach i nawet jego rodzice tam mieszkali.
Od czapy porównanie. Każdy Amerykanin zawsze powie, że jest Irlandczykiem, Żydem, Polakiem itd. Nie mieszajmy obywatelstwa z poczuciem tożsamości np. narodowej czy etnicznej. Np. zapytany w Niemczech Turek, tam urodzony i wychowany na pytanie kim jest odpowie "Turkiem", obywatelem Niemiec itd.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sty 2022, 22:10 PPaweł, na mój gust to masz potrzebę określenia jednoznacznie swojej tożsamości.
Niewykluczone, a co, nie wolno? :-)
aka pisze: 19 sty 2022, 22:10 PPaweł pisze: ↑19 sty 2022, 20:48
W zdobytym Wrocławiu było nadal kilkaset tysięcy Niemców.

Tak, na pewno. W grudniu 1948 roku Niemców było we Wrocławiu 2100. Szybko wybyli.
Grudzień 1948 był, zauważ, ponad trzy lata po zdobyciu miasta. To nie było tak znowu szybko. Zaraz po zakończeniu wojny Niemców we Wrocławiu było około 200 000. Polaków 10 - 20 000. Jeszcze w 1947 Niemców było koło 70 000. Przy czym deportowano przede wszystkim "nieproduktywnych". Fachowcy, jak mówiłem, byli potrzebni i trzymano ich na miejscu. Z latami 60 przesadziłem, ale jeszcze w latach 50 były niemieckie szkoły i niemiecka gazeta.
aka pisze: 19 sty 2022, 22:10 Każdy Amerykanin zawsze powie, że jest Irlandczykiem, Żydem, Polakiem itd.
Kojarzysz "Cudowne lata"? W którymś odcinku Kevin ma jakieś zadanie w szkole, żeby sprawdzić, skąd pochodzą przodkowie. Konkluzją okazuje się być: "jestem kundlem". Na jakimś zajadłym Greenpoincie może i twierdzą, że są Polakami. Włosi też gdzieś mają miejsca, gdzie siedzą w kupie, Żydzi jak to Żydzi, trzymają się nawet w diasporze. Ale w ogólności to się zwyczajnie nie da - tam się przecież ludzie mieszają jak popadnie. Oni są Amerykanami, bo nikim innym już nie mogą być, mając przodków mieszkających w Ameryce, a jeżeli ktoś identyfikuje jakąś europejską narodowość wśród nich, to jest to 1/4, albo nawet 1/8 jego pochodzenia.

Jak się identyfikuje Turek w Niemczech, to nie wiem, ale jeżeli mieszka w tureckiej dzielnicy, to i owszem, możliwe, że przede wszystkim jest dla siebie Turkiem. Natomiast jeżeli się zasymilował i chadza na Oktoberfesty, to to jest po prostu Niemiec i tyle, co najwyżej imieniem Mustafa.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 22:38 Natomiast jeżeli się zasymilował i chadza na Oktoberfesty, to to jest po prostu Niemiec i tyle, co najwyżej imieniem Mustafa.
Tak się zasymilował jak Żydzi w Polsce przez kilkaset lat, albo niczego nie ujmując Romom - zasymilowali się, że ho ho.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 22:38 Oni są Amerykanami, bo nikim innym już nie mogą być, mając przodków mieszkających w Ameryce, a jeżeli ktoś identyfikuje jakąś europejską narodowość wśród nich, to jest to 1/4, albo nawet 1/8 jego pochodzenia.
Ta, powiedz to tym od barwienia rzeki na zielono.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 22:48 Ta, powiedz to tym od barwienia rzeki na zielono.
To ci co przez lata "trzymali" nowojorską policję nie dopuszczając innych do służby...
A propos asymilacji, tożsamości, narodowości, obywatelstwa - wieczór w akademiku, flaszka i pytanie do jednego z obecnych - Tadziu, wypijesz? Nieee, nie mogę, jutro mam zaliczenie. A z czego? Z historii narodów radzieckich. Ten eksperyment się nie udał, ale inni próbują...
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sty 2022, 22:47 Tak się zasymilował jak Żydzi w Polsce przez kilkaset lat, albo niczego nie ujmując Romom - zasymilowali się, że ho ho.
Nie wiem, jak wygląda asymilacja Turków, więc nie będę się jakoś bardzo wypowiadał, tudzież nie neguję, że istnieją takie społeczności, gdzie utrzymuje się mocne poczucie pochodzenia, i owszem, przykład tej rzeki na zielono jest tu słuszny. Ale mi chodzi o coś trochę innego: jak ten Turek nie będzie się uparcie trzymał swojej tureckiej społeczności, to stanie się po prostu Niemcem, jak nie on, to jego dzieci. I nawet nie będzie tego za bardzo widać, bo Turek to nie jest Murzyn, żeby się od razu rzucał w oczy.
Natomiast co do Żydów, to oczywiście, oni są istotnie społecznością bardzo podatną na trzymanie się ze sobą. Tym niemniej z polskich to masz Tuwima, masz Urbana - oni nie są zasymilowani? A przecież nie tylko oni, całe masy Żydów z pochodzenia niczym szczególnym się nie wyróżniały w codziennym życiu Polski przedwojennej. Powojennej też, ale powiedzmy, że to była bardzo już inna sytuacja. A z Cyganami to problem jest taki, że oni się nie zdążyli porządnie zosadniczyć, a co dopiero zasymilować. Przecież to nie tak znowu dawno jeszcze byli koczownicy.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 23:13 Tym niemniej z polskich to masz Tuwima, masz Urbana - oni nie są zasymilowani?
To żeś zestawił... Zasymilowali się nieliczni, bardzo nieliczni. Teraz zresztą mamy powrót do określania swojej tożsamości wśród obywateli pochodzenia żydowskiego, odrodziły się Gminy, a ich członkowie to byli zasymilowani czy nie? Często to są młodzi ludzie, urodzeni w późnym PRLu albo i później. Takie zjawisko...
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: oKuba »

Ciekawa dyskusja. Zawsze mnie to troche bawi i dziwi, jak ktos usiluje komus tlumaczyc, ze sie nie powinien kims czuc. Jesli ktos sie urodzil na Slasku lub mieszka tam dostateczmoe dlugo i czuje sie Slazakiem to w czym problem? Ja np. sie nim nie czuje, chociaz na Slasku sie urodzilem, ale mieszkalem i wychowalem sie w Bielsku-Bialej (tak wiem, nastepny ;-) ) i dlatego tez czuje sie Bielszczanem. Moze i niesluszne, ale zwisa mi to kalafiorem
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 19 sty 2022, 23:49 Zawsze mnie to troche bawi i dziwi, jak ktos usiluje komus tlumaczyc, ze sie nie powinien kims czuc.
Mnie to nie dziwi, tu jest Polska, kraj pełen Wrednych Polaczków, Chrystusów Narodów i antysemitów zarazem,
kryptogejów i homofobów, ect...
Ja tam czuje się Ziemianinem, a próbują mi wmówić, że jestem Kosmitą :-P - nawet w sądzie próbowali, ale źle trafili 8-)
Oni myślą że wszystko wiedzą lepiej i muszą wszystko zaszufladkować, a jeśli nie pasujesz do ich szuflady - to wypad z Szuflandii! - taka dzisiejsza retoryka, mentalnie to się cofnęli o jakieś 90 lat. Kto? Ci co myślą że wiedza lepiej, powiedzą ci co masz myśleć i kim się czuć, biorą przecież przykład z Góry, z góry pełnej maluśkich, zakompleksionych idiotów z gotowymi kajdanami i podsłuchami.

Dzień Dooooobry Koooorex!
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 sty 2022, 07:36 przez 4Rider, łącznie zmieniany 2 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 19 sty 2022, 23:49 Zawsze mnie to troche bawi i dziwi, jak ktos usiluje komus tlumaczyc, ze sie nie powinien kims czuc. Jesli ktos sie urodzil na Slasku lub mieszka tam dostateczmoe dlugo i czuje sie Slazakiem to w czym problem?
Ponieważ niejako wywołałem tę dyskusję, to powiem, że nie chodzi o tłumaczenie komuś kim ma się czuć, tylko o tę manierę używania niemieckiej nazwy miasta z którego się pochodzi. Raczej nie powiesz, że pochodzisz z Bielitz-Biala? Jeśli chodzi o Wrocław to mówienie, że jest się z Breslau jest jeszcze mniej logiczne niż, że jest się z Vratislavii.
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 20 sty 2022, 07:27 Raczej nie powiesz, że pochodzisz z Bielitz-Biala?
A to sie zgadza, chyba ze rozmawiam tu, gdzie aktualnie mieszkam. Bielsko-Biala niewielu cos by komus mowilo, tak jak i zreszta Bielitz-Biala ;-)
Ostatnio zmieniony 20 sty 2022, 08:32 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 20 sty 2022, 07:39 Dzień Dooooobry Koooorex!
A dobry, dobry. Dziekuje i odwzajemniam
Ostatnio zmieniony 20 sty 2022, 07:41 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: 4Rider »

oKuba, to cytowanie wciąż u Ciebie nie działa prawidłowo, ale wystarczy przeczytać co tam wydrukowano przed publikacją ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: oKuba »

4Rider, Poprawilem szybko!
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: oKuba »

A ze nie dziala, to fakt
ODPOWIEDZ