Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sty 2022, 19:23 To inna sytuacja, ale nie mówisz o sobie, że jesteś z Teschen?
Teschen to pewnie nie, ale nie dziwiłbym się, jakby czasem był z Tesina.
aka pisze: 19 sty 2022, 19:23 No akurat we Wrocławiu to raczej lokalna przynależność kulturowa to przestała istnieć w 1945
W zdobytym Wrocławiu było nadal kilkaset tysięcy Niemców. Podobnie było zresztą wszędzie na Ziemiach Odzyskanych. Ludzie mieszkali dosłownie wspólnie z tymi Niemcami, moja matka to na kwiaty mówiła w wieku przedszkolnym blumy, bo miała niemiecką niańkę i to było najzupełniej powszechne. Niemieccy fachowcy wręcz nie byli wypuszczani do Niemiec, bo byli potrzebni w miejscowych fabrykach. Ostatni zostali wysłani gdzieś w połowie lat 50, a i to mogę źle pamiętać, bo może to były nawet 60. Z kolei przyjeżdżający Polacy dostawali olbrzymiego kopa kulturowego w górę, bo nagle znajdowali się na terenie, gdzie były brukowane drogi, kolej, murowane domy we wsiach, wodociągi, prąd...

To było gwałtowne i szybkie, ale przenikanie, a nie nagłe ucięcie, wszyscy Niemcy znikają w śmierdzącym dymie i na puste miejsce przyjeżdżają Polacy. Niemieccy Ślązacy przekazali całkiem sporo swojej kultury Polakom i wbrew temu, co się ludziom spoza Śląska wydaje, jest tu ciągłość kulturowa, mimo że z dużym wybojem w roku 1945.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 20:45 to jaki z ciebie Ślązak
Urodziłem się we Wrocławiu, Wrocław to centrum Śląska. Mieszkam tu już tak około pól wieku i nigdy nie mieszkałem nigdzie indziej. Co więcej, moja matka ma tak samo. To kim ja, Twoim zdaniem, powinienem być? Poleszukiem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 20:36 Ale też Mazurzy Pruscy.
Tyle, że Mazur to ludność z Mazowsza.
Mazurzy (maz. Mazurÿ, daw. Mazurzy pruscy) – mieszkańcy południowych Prus Wschodnich, potomkowie polskich osadników z Mazowsza (przeważnie chłopów, ale także szlachty), którzy w kilku falach osadnictwa zasiedlili południową i częściowo wschodnią część Prus Książęcych od XII w. i którzy ulegli wymieszaniu z pozostałościami ludności pruskiej oraz kolonistami z Rzeszy Niemieckiej i innych państw Europy Zachodniej[1]. Obecnie trudno określić proporcje określonych etnosów w kształtowaniu się ludności mazursko-pruskiej.
ludność pruska, czyli nie słowiańska wbrew temu co wyżej jest bardzo słabo zaznaczona w DNA mazurów sprzed upadku III Rzeszy, czyli tzw autochtonów byłego województwa suwalskiego.
jac123 pisze: 19 sty 2022, 20:45 Jak twój dziadek przyjechał na Śląsk 75 czy 90 lat temu, to jaki z ciebie Ślązak?
Obstawiam, że dziadek przybył z Górnego Śląska
Ostatnio zmieniony 19 sty 2022, 21:10 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 20:50
jac123 pisze: 19 sty 2022, 20:45 to jaki z ciebie Ślązak

Urodziłem się we Wrocławiu, Wrocław to centrum Śląska. Mieszkam tu już tak około pól wieku i nigdy nie mieszkałem nigdzie indziej. Co więcej, moja matka ma tak samo. To kim ja, Twoim zdaniem, powinienem być? Poleszukiem?

Jesteś mieszkańcem Wrocławia i oczywiście Śląska (w tym sensie Ślązakiem). Ja natomiast odniosłem się do twojej wypowiedzi w szerszym kontekście, jak to nazwałeś tożsamości kulturowej. I w tym kontekście nie jesteś Ślązakiem.
Za Wiki:
1) Ślązacy – osoby należące do zespołu grup etnograficznych ludności polskiej, zamieszkujących głównie Górny Śląsk[6], obejmujący takie grupy jak: Bytomiacy, Górale śląscy, Górzanie, Krawaki, Lachy śląskie, Opolanie, Raciborzanie, Wałasi[7]. Posługują się oni zespołem śląskich gwar lub dialektów języka polskiego o różnym zakresie wpływów języka niemieckiego i czeskiego. Grupy te rozwinęły bogatą kulturę, odrębną od sąsiednich regionów. Zachowując poczucie pewnej odrębności kulturalnej i językowej podobnie jak inne grupy etniczne Polski, deklarują narodowość polską.
2) Ślązacy – osoby deklarujące odrębność narodową od Polaków, Czechów i Niemców, niekiedy traktujące mowę śląską jako odrębny język. Większość osób deklarujących narodowość śląską mieszka na Górnym Śląsku – w środkowej części województwa śląskiego, wschodniej części województwa opolskiego[8], jak również w Czechach. Narodowość ta nie jest uznawana prawnie przez Polskę[9] i Czechy[10][11]. Jednakże w oficjalnych wynikach spisów ludności w tych krajach zdeklarowało ją 847 tys. obywateli polskich (spis statystyczny w 2011[12], w spisie z 2002 r. zadeklarowało ją 173 tys.[13]) oraz 12,2 tys. osób[14] (spis statystyczny w 2011) w Czechach.
3) Ślązacy – Niemcy zamieszkujący Śląsk w Polsce, Czechach oraz w Niemczech na terenach dawnej prowincji Dolny Śląsk (obecnie część krajów związkowych Saksonia i Brandenburgia) i prowincję Górny Śląsk, deklarujący narodowość niemiecką i posługujący się językiem niemieckim lub dialektem śląskim języka niemieckiego[15], a także osoby które w przeszłości wyemigrowały lub zostały wysiedlone, zachowując swą śląską tożsamość. Konstytucja Saksonii z 1992 zezwala na korzystanie z flagi i herbu Dolnego Śląska (równoprawnie z symbolami saskimi) na terenie śląskiej części kraju związkowego[16].


Chyba, że się mylę i spełniasz którąś z ww definicji.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 20:50 Urodziłem się we Wrocławiu, Wrocław to centrum Śląska. Mieszkam tu już tak około pól wieku i nigdy nie mieszkałem nigdzie indziej. Co więcej, moja matka ma tak samo. To kim ja, Twoim zdaniem, powinienem być? Poleszukiem?
Wiesz, to tak jak z Warszawiakami z dziada pradziada. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 21:07 Obstawiam, że dziadek przybył z Górnego Śląska
Nie, z Kielc. I on, oczywiście, żadnym Ślązakiem nie był, tylko migrantem. Zresztą po parunastu latach dostał robotę na UJ.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

PPaweł, no to nie jesteś Ślązakiem. Tak jak ja nie jestem góralem, nawet nizinnym. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 21:09 Chyba, że się mylę i spełniasz którąś z ww definicji.
Wiki to se może definiować. Jestem niewątpliwie tutejszy. A tutaj jest Śląsk. To, co jest opisane w Twoim cytacie to zresztą zaledwie Górny Śląsk.
Weź mnie sobie porównaj z gościem, co urodził się w USA, jego rodzice urodzili się w USA, chodzi w kapeluszu i kowbojkach, wie, o co chodzi w baseballu i nawet jest gruby. I tylko dziadkowie mu przyjechali z, powiedzmy, Austrii. Powiesz, że to nie jest Amerykanin?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: jac123 »

A ja nie jestem Kaszubem, chociaż mieszkam w Gdańsku.
A moja babka była Kaszubką, dziadek natomiast pochodził spod Poznania (od strony ojca). Mama natomiast pochodziła z Kielecczyzny.
Mimo chęci nie jestem Kaszubem, a tym bardziej Danzigerem.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 21:25
jac123 pisze: 19 sty 2022, 21:09 Chyba, że się mylę i spełniasz którąś z ww definicji.
Wiki to se może definiować. Jestem niewątpliwie tutejszy. A tutaj jest Śląsk. To, co jest opisane w Twoim cytacie to zresztą zaledwie Górny Śląsk.
Weź mnie sobie porównaj z gościem, co urodził się w USA, jego rodzice urodzili się w USA, chodzi w kapeluszu i kowbojkach, wie, o co chodzi w baseballu i nawet jest gruby. I tylko dziadkowie mu przyjechali z, powiedzmy, Austrii. Powiesz, że to nie jest Amerykanin?
To akurat trochę inna inszość, bo Stany to zlepek różnych nacji. Patrząc w przeszłość to chyba tylko Indianie byli tam rodowici. ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 21:19 PPaweł, no to nie jesteś Ślązakiem. Tak jak ja nie jestem góralem, nawet nizinnym.
Jakeś jest z Bielska, toś jest nie tylko góralem, ale jeszcze i Ślązakiem. Chyba, że jesteś z Białej, to tylko góralem :-)
Przecież Ty jak w ósemkę wsiądziesz, to wysiądziesz pod kolejką linową, więc jak Ty nie jesteś góralem? Rozumiem, że nie chadzasz w kapelusiku i z ciupagą, ale pewną kulturową specyfikę regionu nie ma siły, wchłonąłeś.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 21:25 Weź mnie sobie porównaj z gościem, co urodził się w USA, jego rodzice urodzili się w USA, chodzi w kapeluszu i kowbojkach, wie, o co chodzi w baseballu i nawet jest gruby. I tylko dziadkowie mu przyjechali z, powiedzmy, Austrii. Powiesz, że to nie jest Amerykanin?
Słabe porównanie. Tam nikt poza tubylcami, nie może powiedzieć, że jest u siebie i nie może przeciw innym imigrantom wystawić armii, bo Alzacja nie należy się Francji, tylko do Niemiec, a Zaolzie nie jest czeskie tylko polskie.
PPaweł pisze: 19 sty 2022, 21:32 Jakeś jest z Bielska, toś jest nie tylko góralem,
Czy "z Bielska" oznacza, żem się w nim urodził, czy tylko mieszkam?
Ja osobiście słabo odczuwam przynależność regionalną.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 21:27 A ja nie jestem Kaszubem, chociaż mieszkam w Gdańsku.
A kim jesteś? Scyzorykiem z Kielc? Wiesz, nie ma obowiązku w ogóle poczuwać się do jakiejś lokalnej przynależności, żeby nie powiedzieć Heimatu, więc ja Ci nie będę wpierał, że jesteś Kaszub bardziej kaszubski od samego Tuska. Mało tego, można nawet odwrotnie, poczuwać się do bycia Łemkiem i mieszkać w Szczecinie. W sumie zresztą akcja Wisła, te sprawy, to nawet nie taki z sufitu przykład. Przy czym nawet, jak się człowiek nie poczuwa, to jednak żyje w jakiejś grupie ludzi i upodabnia się do nich w pewnym stopniu, więc może być i tak, że Ty się nijak Kaszubem nie czujesz, ale jak Cię ktoś spotyka, to potem wraca mamrocząc "k*rwa, ci Kaszubi to wszyscy są tacy sami" ;-) Daleko mam, nie wiem, czym Kaszubi ludzi wkurzają, ale wiesz, o co chodzi :-)
jac123 pisze: 19 sty 2022, 21:29 To akurat trochę inna inszość, bo Stany to zlepek różnych nacji.
Trochę insza, ale jednak - no nie odmówisz takiemu bycia Amerykaninem, przecież mieszka od zawsze w Stanach i nawet jego rodzice tam mieszkali. To niby dlaczego ja,już drugie pokolenie urodzone po wojnie w Breslau, czyli w samym środku Śląska, nie mogę być Ślązakiem i kim właściwie miałbym być, skoro uważam okolice w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Ślęży za swoją?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: 4Rider »

Ja tam czuje się Ziemianinem, a próbują mi wmówić, że jestem Kosmita :-P
Oni myślą że wszystko wiedzą lepiej i muszą wszystko zaszufladkowac, a jeśli nie pasujesz do ich szuflady - to wypad z Szuflandii! - taka dzisiejsza retoryka, mentalnie to się cofneli o jakieś 90 lat. Kto? Ci co myślą że wiedza lepiej, powiedzą ci co masz myśleć i kim się czuć, biorą przecież przykład z góry, z góry pełnej maluskich idiotow z szabelkami.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 21:40 Tam nikt poza tubylcami, nie może powiedzieć, że jest u siebie i nie może przeciw innym imigrantom wystawić armii,
Może i nie może, ale wystawia. Przecież południe USA jest zdobyte w wojnie z Meksykiem. Też przecież imigranckim. Kurde, toż tak się nie da kombinować, bo nawet Indianie przychodzili w prawdopodobnie kilku falach, to kto tam w ogóle miałby prawo mieszkać? Jeżeli tam rozumujemy w taki sposób, to lada chwila przyjdą i do nas Irlandczycy i każą wyp*erdalać, bo przecież Słowianie przyszli na tereny obecnej Polski dopiero po Celtach, a po autentycznych Celtach to w tej chwili chyba zostali właśnie Irlandczycy i Szkoci, więc trzeba by im oddać, co nie nasze. Już nie mówiąc o prywatnych migracjach. Generał Bem to, jak ostatnio się zorientowałem, chyba będzie spolszczone nazwisko Bohm. Czyli Czech. Ale po niemiecku. No ale to Polak był, nie? I to taki z wykopem. Ale to skąd wziął nazwisko po niemiecku i to jeszcze oznaczające, że jest Czechem?
J.A. pisze: 19 sty 2022, 21:40 Czy "z Bielska" oznacza, żem się w nim urodził, czy tylko mieszkam?
Sam fakt urodzenia to nic nie znaczy, ale jeżeli ktoś "od dziecka" mieszka w tym, przykładowo, Bielsku, no to jest z Bielska. choćby nie chciał i choćby nie odczuwał przynależności, bo żeby pękł, to najprawdopodobniej chociażby językiem przynależy. Jak to u Ciebie wygląda, to oczywiście poza aktualnym miastem zamieszkania nie wiem. Ale jeżeli mieszkasz w Bielsku lat kilkadziesiąt, to na przykład z dużym prawdopodobieństwem wychodzisz na pole, a nie na dwór. Albo mówisz "Straconka" przez takie charakterystyczne, nosowe "n", jakby zmieszane z "h", wyraźnie inne od "n" w "negatywie".
ODPOWIEDZ