Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

Tak, nie kojarzą się, bo okres Hanzy przyćmiły późniejsze Kompania Wschodnioindyjska etc.
Ale do języka polskiego nijak anglosaskie czy nawet niderlandzkie, terminy dotrzeć nie mogły, były niemieckie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: rbit9n »

poniżej mapka z miastami hanzeatyckimi w roku 1400, obecnie znajdującymi się w granicach administracyjnych Polski:
Ausbreitung_der_Hanse_um_das_Jahr_1400-Droysens_28_cr_1280.jpg
i jeszcze taka myśl, że skoro z Kreuzburgu żeśmy uczynili Kluczbork, to zydwestka to mały pikuś przy tym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

niema ani Krakowa, ani Wrocławia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

No właśnie :-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: rbit9n »

do Wrocławia i Krakowa flisacy przywieźli owe słowa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: 4Rider »

Olsztyna tyż ni ma, za to jest Braniewo podobno najstarsze na Warmii,
ale raczej nieciekawe, tylko 4 zdjęcia mam w zasobach z wielkiej wojaży po miasteczkach warmińskich
i widać że z musu robione, że nie na darmo się tam zajechało w celu dokumentacji tychże miasteczek:
https://www.flickr.com/search/?user_id= ... view_all=1
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: J.A. »

Olsztyn nie należał do związku miast hanzeatyckich.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 17:28 Olsztyn nie należał
Owszem, ale nie ma na mapie jak Krakowa i Wrocławia, a to było w tym kontekście ;-)

A Thorn jest i w Holandii, mają tam domy wszystkie białe, ale tam nie zajechałem jeszcze, może na wiosnę - się zobaczy ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 12:32 Skądinąd też przecież jestem z hanzaetyckiego Breslau
No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku? Oczywiście mowa o ziemiach odzyskanych (używając nazwy utrwalonej w świadomości powojennej). Miałem takiego współlokatora w akademiku, który mówił o sobie, że jest z Briesen (Wąbrzeźno), a pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: powalos »

aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
tam to raczej mieszkali Prusowie
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: Imperitus »

aka, na niektórych terenach w tym kraju nie zabito jeszcze lokalnej świadomości przynależności kulturowej. Ja sam lubię o sobie mówić że jestem Cieszyniokiem
Natomiast w kwestii nazwy to jestem w lepszej sytuacji bo zarówno Niemcy jak i Austriacy stosowali zniemczoną "polską" nazwę Teschen
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 19 sty 2022, 19:12 aka, na niektórych terenach w tym kraju nie zabito jeszcze lokalnej świadomości przynależności kulturowej. Ja sam lubię o sobie mówić że jestem Cieszyniokiem
Natomiast w kwestii nazwy to jestem w lepszej sytuacji bo zarówno Niemcy jak i Austriacy stosowali zniemczoną "polską" nazwę Teschen
To inna sytuacja, ale nie mówisz o sobie, że jesteś z Teschen?

No akurat we Wrocławiu to raczej lokalna przynależność kulturowa to przestała istnieć w 1945... A ta późniejsza to raczej taka bardziej lwowska była. Była, teraz to jest pewnie nijaka, jak w większości dużych miast poza Krakowem i Poznaniem, ale to wiadomo dlaczego.
powalos pisze: 19 sty 2022, 19:11 tam to raczej mieszkali Prusowie
Nie tylko, ale tego to on pewnie nie wiedział.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku?
A dlaczego nie? Moje miasto mogę sobie nazywać, jak chcę. Przyjezdny (zresztą nie z żadnego tam Lwowa) to mój dziadek był 75 lat temu, a ja jestem Ślązakiem i wiem, że historia Śląska jest w wielkiej części niemiecka. I czeska. Przecież widzę wszędzie dookoła, w całym dosłownie krajobrazie. Co więcej, to ma wpływ także na samych ludzi. Zatem częścią mojej prywatnej tożsamości kulturowej jest też i Breslau. Między (wieloma) innymi.

Kiedyś o tym rozmawiałem przy okazji życiorysu Hanny Reitsch na takiej jednej feministycznej ( ;-) ) stronie. Ludzie ze ściany wschodniej rozumieli, o co chodzi, bo oni tam mają pod ręką Białorusinów, Litwinów, Ukraińców i ich tożsamość też wcale nie jest taka monochromatyczna. Nie łapali tacy z Mazowsza, bo dla nich obywatel polski to ma być Polak na 100%, bo niby jak inaczej? No właśnie tak inaczej.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: jac123 »

powalos pisze: 19 sty 2022, 19:11
aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
tam to raczej mieszkali Prusowie
Ale też Mazurzy Pruscy.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 20:34
aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku?
A dlaczego nie? Moje miasto mogę sobie nazywać, jak chcę. Przyjezdny (zresztą nie z żadnego tam Lwowa) to mój dziadek był 75 lat temu, a ja jestem Ślązakiem i wiem, że historia Śląska jest w wielkiej części niemiecka. I czeska. Przecież widzę wszędzie dookoła, w całym dosłownie krajobrazie. Co więcej, to ma wpływ także na samych ludzi. Zatem częścią mojej prywatnej tożsamości kulturowej jest też i Breslau. Między (wieloma) innymi.
Jak twój dziadek przyjechał na Śląsk 75 czy 90 lat temu, to jaki z ciebie Ślązak? A Breslau to na oczy nie widziałeś, więc co to może być za część "tożsamości kulturowej"? Bajania to są.
ODPOWIEDZ