INSTRUKCJE

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Na pewno jest tu ktoś taki. A instrukcja po angielsku nie da rady? Bo taką znajdziesz na pewno.
Nie ma po polsku, bo ten aparat w Polsce nie był sprzedawany oficjalnie. Kiedyś, na początku lat 90-tych było wiele polskich wolnych tłumaczeń, krążyło to jako kserokopie kserokopii i zawierało często sporo błędów. Może uda Ci się coś takiego gdzieś wyhaczyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Dzięki za odpowiedź.Myślałem,że była instrukcja po polsku.Kupując ten aparat dostałem instrukcję po niemiecku i francusku,więc będę musiał popróbować przetłumaczyć je.

[ Dodano: Pią 17 Paź, 2014 ]
A może jest ktoś na forum,kto wytłumaczyłby mi temat ręcznego ustawiania ekspozycji?
Chcącemu nie dzieję się krzywda
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

kiedys mialem ten aparat zanim go mi nie ukradli. Nigdy nie zgłębiałem działania z lampą, poza tym to dość prosty aparat w obsłudze. Mozesz pytać może uda się pomóc.
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Jak uzywac pokretla do ekspozycji czasu tzn. kiedy in plus ,a kiedy minus?
Chcącemu nie dzieję się krzywda
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

sky72 pisze:Jak uzywac pokretla do ekspozycji czasu tzn. kiedy in plus ,a kiedy minus?
yyy, nie do końca rozumiem o czym mowa ;-)
w skrócie patrząc na aparat od góry, pokrętło po lewej służy do ustawiania czułości oraz do wprowadzenia trwałej korekty ekspozycji w krokach co 0,5EV. Przydaje się gdy wiesz, że fotografujesz w warunkach ogłupiających światłomierz (śnieg np: + 1,5 EV, pomieszczenie z ciemnymi ścianami -1 EV itp). Obok tego pokrętła jest guzik po wciśnięciu którego jest możliwość przestawienia korekcji ekspozycji. W przypadku ustawienia korekty w wizjerze będzie palić się lampka +/- w wizjerze.
Ustawienie czułości filmu chyba odbywało się przez uniesienie i potem obrót pierścienia.
Po prawej masz ustawienia czasów (tryb manualny: 1/30. 1/60 itd) oraz dwa automaty - pełny (P), i preselekcja przesłony (A). Aby wyjść z programu P trzeba wcisnąć guzik przy pokrętle.
Patrząc od frontu, z lewej strony, przy lampce samowyzwalacza jest guzik pamięci pomiaru.
Po prawej stronie obiektywu, na korpusie przy bagnecie jest podgląd głębi ostrości.

W trybie A aparat dobiera czas płynnie (w stylu 1/192s).
Fotografując w trybie P, na obiektywie trzeba ustawić pierścień przysłony na największa wartość (np. 22).
Aparat dodatkowo sprawdza ustawienia automatyki także zaraz przed zwolnieniem migawki, po przymknięciu przysłony

Dodam jeszcze, że aparat wskazuje poprawną ekspozycję (jaki powinien być czas dla przysłony) w wizjerze podczas fotografowania w trybie manualnym, w ten sposób można zweryfikować swoje ustawienia.
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Dzieki,chodzilo mi przede wszystkim o to jak uzywac pokretla korekty ekspozycji.W aparatach,na ktorych robilem kiedys fotki takich rzeczy niebylo.
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przyciskasz przycisk znajdujący się po lewej stronie sanek na lampę, a po prawej od pokrętła czułości i korekty ekspozycji. Wtedy można zmienić jej wartość o +/- 2 EV co pół EV. Tak naprawdę korekta ekspozycji w tych aparatach to zmiana nastawionej czułości filmu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Dzieki za informacje,zostalem troche zle zrozumiany.Wiem co i gdzie znajduje sie w aparacie,jak sie nastawia,ale obce mi sa pewne sformulowania typu:korekta ekspozycji.Jak juz wspomnialem moja przygoda z fotografia skonczyla sie na aparatach:zenit E,TTL,12XP,kiev,fed,a tam sprawa byla o wiele prostsza.Mam np.problem jak robic zdjecia uzywajac lampy blyskowej w x700.W tamtych aparatach ustawialem czas 1/30,a przyslone wedlug tabelki z lampy/w zaleznosci od odleglosci/,a w minolcie mam ustawienia P,A i manual.Troche sie w tym pogubilem...
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie jest Tobie potrzebna instrukcja do aparatu Minolta X-700 tylko książka z podstaw fotografii.
Korekcję naświetlania ustawiasz wtedy, gdy uważasz, że atutamatyka aparatu błednie oceniła ekspozycję. A oceniasz to na podstawie wiedzy i doświadczenia.
Przykładowo, jeżeli robisz zdjęcia na śneigu, to ustawiasz korekcję na + 1-2EV. Bo automatyka uzna, że jest bardzo jasno, a nie jest tak, bo to obiekt jest jasny i chcemy by był jasny.
Zresztą tak samo robi się w Zenicie. On też na śniegu pokazywał, że jest jasno i sugerował przymknięcie przesłony.
Pracując z lampą nie dedykowaną do tej Minolty działasz tak samo jak w zenicie. Ustawiasz czas 1/60 lub dłuższy i przeslonę z tabelki. Z tym że większość lamp posiada własną automatykę, więc zależy to od rodzaju lampy nie aparatu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Mam do tego aparatu lampę błyskową minolta auto 200x,jak jej używać w poszczególnych programach?
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Panocki, potrzebuję instrukcji do METEOFORM 7040 nic nie mogę znaleźć kurczę.

Ktoś, coś?
bronislawski
-#
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2015, 08:51

Post autor: bronislawski »

Witam,nie mogę znalezć nigdzie instrukcji do Pentacona Fm. Jestem w posiadaniu tego aparatu od niedawna.Bardzo proszę o pomoc.Język polski byłby mile widziany,chociaż każda pomoc będzie nieoceniona.Pozdrawiam.
bronislawski
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

bronislawski pisze:Witam,nie mogę znalezć nigdzie instrukcji do Pentacona Fm. Jestem w posiadaniu tego aparatu od niedawna.Bardzo proszę o pomoc.Język polski byłby mile widziany,chociaż każda pomoc będzie nieoceniona.Pozdrawiam.
Pytaj, czego nie wiesz. Wiele lat temu zaczynałem fotografię od tego modelu. Nawiasem, mówiąc kupiłem niedawno znów aby wspominać.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

INSTRUKCJE

Post autor: Imperitus »

Coraz inteligentniejsze te boty, nick z Good Omens prawie by mnie przekonał.
Panie Moderatorze...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

INSTRUKCJE

Post autor: J.A. »

Ale polska język, trudna i boty jeszcze się muszą co nieco nauczyć.
:-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ