INSTRUKCJE

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

de80
-#
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2011, 08:31
Lokalizacja: Jarosław, Polska

Post autor: de80 »

Witam!

Szukam instrukcji do Zorki 2-c

Proszę o info jeśli ktoś by miał, bo w necie nie mogę nigdzie znaleźć do tego modelu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

de80, może ta strona Tobie pomoże
http://www.fortunecity.com/marina/marin ... orki1.html
Od Zorki 2 ta Twoja różni się tylko posiadaniem samowyzwalacza. Pzdr.
Fan Pentax'a.
de80
-#
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2011, 08:31
Lokalizacja: Jarosław, Polska

Post autor: de80 »

Hmm... a może ktoś mi powie jak do niego założyć rolkę filmu?

;)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

de80, no to trochę zapomniana sztuka. Kiedyś filmy miały dłuższą końcówkę rozbiegową, właśnie w celu ułatwienia zakładania do tego rodzaju aparatów. Musisz we własnym zakresie przyciąć sobie dłuższy odcinek rozbiegowy. Ma on mieć szerokość taką jak ten, który wystaje z kasety, a jego długość musi byś sporo większa niż odległość pomiędzy komorą kasety a komorą szpuli odbiorczej. Jeżeli masz oryginalną szpulę odbiorczą to nawijasz na niej dwa zwoje końca filmu (na zewnątrz aparatu). Następnie wsuwasz jednocześnie szpulę odbiorczą i kasetę do właściwych komór. Końcówka rozbiegowa musi mieć długośc taką, aby po włożeniu filmu do aparatu, z kasety wystawał niewielki kawałek filmu już o całej szerokości. Zamykasz dno aparatu i delikatnie przewijasz film obserwując licznik. Gdy przeskoczy o jedną wartość ustawiasz go na "zero", wyzwalasz migawkę i od następnej klatki możesz focić. Pamiętaj tylko o jednej ważnej rzeczy: w tych aparatach czas migawki ustawiamy po jej naciągnięciu!!! Sądzę, że w miarę sensownie to wytłumaczyłem. Tak postępowałem zawsze w aparatach z podobnym systemem ładowania filmu, tylko jak zaznaczyłem dawniej końcówki były już fabrycznie docięte do odpowiedniej długości. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

bardzo ciekawa strona.. szczególnie jeśli ktoś szuka wyceny tego i owego ;)

http://www.antiquecameras.net/35summicronmlenses.html
de80
-#
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2011, 08:31
Lokalizacja: Jarosław, Polska

Post autor: de80 »

Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety - dzięki powalos ;)
Awatar użytkownika
Nagov Service
-#
Posty: 48
Rejestracja: 20 wrz 2013, 15:42
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: INSTRUKCJE

Post autor: Nagov Service »

rbit9n pisze:W związku z pojawiającymi się nieraz pytaniami o instrukcje, opisy i tym podobne pozwalam sobie wkleić taki tutaj wątek, w którym będzie mozna linki zamieszczać. Na pierwszy ogień daję BUTKUS .

Szanowny moderatorze, chciałbym poprosić o dopisanie numeru telefonu do punktu serwisowego "Nagov Service" w Bydgoszczy (+48) 888-099-784 :-> Posłałem info. przez kontakt, ale jakoś bez skutku... Z góry dzięki!
Ostatnio zmieniony 21 paź 2013, 14:44 przez Nagov Service, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

powalos pisze:Pamiętaj tylko o jednej ważnej rzeczy: w tych aparatach czas migawki ustawiamy po jej naciągnięciu!!!
Otóż raczej nie. W pierwszym modelu Zorki i FEDahc do FED 2 wącznie czas migawki można ustawiać zarówno na napiętej jak i zwolnionej migawce. Podobnie na Zenitach. Mam pierwszy model Zorki (ten przed S) oraz FEDa 2, więc to pewne. Zorka 4, którą też miałem, wymagała już ustawienia na napiętej migawce. Jak rozeznać, na której tak, a na której tak? Na aparatach, o których mówię tarcza czasów migawki obraca się razem z trzpieniem, na którym jest osadzona i na tym trzpieniu wybita jest kropka lub kreseczka indeksu. Czas ustawiamy po podciągnięciu tarczki do góry i ustawiamy żądany czas na przeciwko indeksu. Jeśli po wyzwoleniu migawki dalej ustawiony jest ten sam czas (wzajemne położenie kropki i liczbowego oznaczenia czasu nie zmieniło się), to migawkę można ustawiać zarówno przy napiętej jak i zwolnionej migawce. W Zorce 4 ustawia się po napięciu migawki, bo po jej zwolnieniu na tarczce czasów ustawienie jest już inne i nawet nie wiadomo jaki czas był ustawiony. Innych modeli nie miałem okazji używać, więc się nie wypowiem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Nagov Service
-#
Posty: 48
Rejestracja: 20 wrz 2013, 15:42
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Nagov Service »

Awatar użytkownika
krzysiek413
-#
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krzysiek413 »

Witam,
Poszukuje instrukcji do aparatu ROBOT Royal Mod III
Najlepiej po polsku lub angielsku- tylko nie po niemiecku;p
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Tu jest kilka Robotów, może któryś podpasuje:
http://www.butkus.org/chinon/other_manuals.htm
Awatar użytkownika
Teos
-#
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2014, 17:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Teos »

Witam serdecznie,
to mój pierwszy post na tym forum więc żeby nie było że przychodzę z pustymi rękami ;-) ośmielam się polecić tę stronę:
http://www.suaudeau.eu/memo/reparation.html
Strona co prawda w języku francuskim, ale serwisówki i manuale w różnych językach.
Pozdrawiam
Teos
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

Witam,szukam instrukcji w j.polskim do minolty X-700
Chcącemu nie dzieję się krzywda
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Coś takiego nie występuje w przyrodzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

Post autor: sky72 »

To fatalnie.Właśnie nabyłem piękny aparacik i chciałem powrócić do dawnego hobby.Niestety ostatnim aparatem jakim robiłem zdjęcia był zenit 12xp/wtedy nowość/.Minolta X-700 jest troszkę bardziej skomplikowana i mam pewne problemy z jej obsługą.Może ktoś zna ten aparat i potrafiłby odpowiedzieć na parę pytań?
Chcącemu nie dzieję się krzywda
ODPOWIEDZ