Ilford SFX 200 w praktyce

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:
Z jakim filtrem?
z tym, że ja naświetlałem film do fotoradarów, to jest rollei'a retro 400S, ale on ma podobne uczulenie co sfx.

Obrazek
rollei


Obrazek
ilford

a naświetlałem przez cokina 007 (89B) i heliopana RG715 (88A).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Rollei ma chyba więcej i wchodzi ponad 800.
Poniżej ciekawy artykuł
https://lightingtheway.wordpress.com/20 ... rt-1-of-2/
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Tylko, że SFX nie jest typowym filmem IR. W przypadku Fomy nie zarejestrowałem niczego z filtrem IR w chłodny dzień albo po zmroku
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Linhof pisze:Tylko, że SFX nie jest typowym filmem IR. W przypadku Fomy nie zarejestrowałem niczego z filtrem IR w chłodny dzień albo po zmroku
Bo czułość spektralna Fomy kończy się na 650 nm.
Lux mea lex
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Linhof pisze:W przypadku Fomy nie zarejestrowałem niczego z filtrem IR w chłodny dzień albo po zmroku
A Foma ma w ofercie coś, co jest uczulone w paśmie podczerwonym?

Co do robienia fot na Rolleiu IR z filtrem R72 w zimny i pochmurny dzień, to przećwiczyłem temat i mogę na tej podstawie powiedzieć, że coś tam na zdjęciu wyjdzie, ale większego sensu to nie ma. Szarość, burość, ponurość i długaśne czasy.

Co innego w ciepły dzień, kiedy nagle chmury zasnują całe niebo (znaczy się kiedy ziemia i rośliny są jeszcze nagrzane, a warstwa chmur nie jest jeszcze zbyt gruba). Wtedy efekty bywają ciekawe.

Obrazek

A co do tego SFX-a to zakupie ze dwie rolki i spróbuję je przestrzelić testowo w dziurkaczu z filtrem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

Pet, ładne zdjęcie, tak na marginesie :-)
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Dziękuję Obrazek

Dla równowagi dorzucę fotę robioną na Rolleiu IR z filtrem R72 w zimny i pochmurny dzień (pinhole - ekspozycja coś około 30 min. o ile dobrze pamiętam):

Obrazek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Pet pisze:kiedy nagle chmury zasnują całe niebo (znaczy się kiedy ziemia i rośliny są jeszcze nagrzane, a warstwa chmur nie jest jeszcze zbyt gruba). Wtedy efekty bywają ciekawe.
Chyba mylisz pojęcie fotografii w podczerwieni a termowizji. Zakres promieniowania termicznego leży o wiele dalej niż uczulenie materiałów IR, i materiały do IR nie są w stanie go zarejestrować. Tak, jak nie rejestrują fal radiowych.
Lux mea lex
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Fakt. To słowo "nagrzane" użyte niezbyt fortunnie. Chodziło mi o to, że warstwa chmur, choć zasnuwa, całe niebo jest jeszcze na tyle cienka, że światło docierające i odbite od roślin pozwala jeszcze na uzyskanie efektu Wooda.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Tak też myślałem. Jak warstwa chmur jest zbyt gruba to i efektu nie ma. Cienkie chmurki, takie baranki, są bardzo fajne.
Lux mea lex
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

To ja się dołączę do przykładu z sfx200 + Filtr IR rolleiflex wywołane w ultrafinie 15 min mieszany co minutę, ekspozycja x4.

https://www.dropbox.com/s/z0npq32juh1232o/10.tif?dl=0

tak dla porównania, niestety chmurek brakowało za to smugi kondensacyjne do bólu.
ODPOWIEDZ