Ilford Photo Walk w Krakowie

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
andrzejbreitmeier
-#
Posty: 6
Rejestracja: 07 paź 2019, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: andrzejbreitmeier »

do "mrek"
z Olympusem, ale OM 40 z zoomem Soligora.
pozdr
Andrzej
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: The way I am »

Czy ktoś tu wie może co czyni pentax 67 II tak drogim sprzętem?
Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: 4Rider »

The way I am pisze: 10 paź 2019, 06:34 Czy ktoś tu wie może co czyni pentax 67 II tak drogim sprzętem?
Jego waga :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: aka »

The way I am pisze: 10 paź 2019, 06:34 Czy ktoś tu wie może co czyni pentax 67 II tak drogim sprzętem?
Rynek, w dużej mierze. Podobnie jak w przypadku paru innych sprzętów np. contax 645 czy hasselblad.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: mrek »

The way I am pisze: 10 paź 2019, 06:34 Czy ktoś tu wie może co czyni pentax 67 II tak drogim sprzętem?
Ja swoje wiem, bo właśnie miałem w domu tego potwora przez dni parę.
Jak dla mnie to jego piękność. Piękne wytarcia do czystego mosiądzu, bo mnie to bierze.
Kultowy obiektyw 105/2.4 z kultowym bokeh (jak WWWieść niesie). Możliwość podpięcia Zeiss'ów od SIX'a (niestety Sonnara 180 trzeba modyfikować i nie da się użyć na SIX, M42 ani m645).
Z wad to ciężar (szczególnie z pryzmatem), mało wygodny grip z lewej strony, który mi nie leży (w sieci są drukowane małe gripy na prawą stronę), dość mocno walące lustro (RZ67 przy nim robi to dyskretnie jak dama).
Odkochałem się. Tym bardziej, że egzemplarz, który miałem do obejrzenia był uszkodzony. Podnosił lustro przy każdym naciągu. O! Właśnie! Naciąg, jego praca i dźwięk to kolejny plus. Pentacon Six robi to delikatniej jak dama (?) ale też kaprysi jak dama przy odmierzaniu klatek.
No nie ma ideału.
Ograniczyłem się do zrobienia Mentorem 18x24 martwej natury temu Pentaxowi. Właściwie to była martwa technika :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: aka »

mrek pisze: 10 paź 2019, 07:45
The way I am pisze: 10 paź 2019, 06:34 Czy ktoś tu wie może co czyni pentax 67 II tak drogim sprzętem?
Ja swoje wiem, bo właśnie miałem w domu tego potwora przez dni parę.
Jak dla mnie to jego piękność. Piękne wytarcia do czystego mosiądzu, bo mnie to bierze.
Kultowy obiektyw 105/2.4 z kultowym bokeh (jak WWWieść niesie). Możliwość podpięcia Zeiss'ów od SIX'a (niestety Sonnara 180 trzeba modyfikować i nie da się użyć na SIX, M42 ani m645).
Z wad to ciężar (szczególnie z pryzmatem), mało wygodny grip z lewej strony, który mi nie leży (w sieci są drukowane małe gripy na prawą stronę), dość mocno walące lustro (RZ67 przy nim robi to dyskretnie jak dama).
Odkochałem się. Tym bardziej, że egzemplarz, który miałem do obejrzenia był uszkodzony. Podnosił lustro przy każdym naciągu. O! Właśnie! Naciąg, jego praca i dźwięk to kolejny plus. Pentacon Six robi to delikatniej jak dama (?) ale też kaprysi jak dama przy odmierzaniu klatek.
No nie ma ideału.
Ograniczyłem się do zrobienia Mentorem 18x24 martwej natury temu Pentaxowi. Właściwie to była martwa technika :-)
mrek, twoje osobiste doświadczenie raczej by sugerowało, że powinien być tani, nie drogi.

Z moich kontaktów - fotograf krajobrazu i podróżnik, zmienił Pentaksa 645N, który to system bardzo wysoko cenił za pomiar i obiektywy, na 67II dla większego formatu. Stracił co prawda pomiar (pryzmat z pomiarem to jednak nie to co 645N), ale szkła równie bardzo dobre, jeśli nie lepsze, w tym zoomy. W tym formacie raczej nie miał alternatywy. Boronica (GS-1) , Mamiye (RB, RZ) to raczej nie są aparaty do plecaka, na wyprawę w Himalaje i wybór szkieł skromniejszy. 67II jest, mimo ciężaru" dość "poręczny" i jest SLR, co z wymiennymi obiektywami jest nie do przecenienia.

A podaż jest niewielka (to i cena spora) bo nie był to aparat dla amatorów, zwykle intensywnie eksploatowany przez zawodowców, głównie w "polu", więc trudno o egzemplarz w dobrym stanie, a i produkcja nie była liczna. Stosunkowo drogi jest również system 645N pentaksa, z podobnych powodów plus bardzo dobry autofokus.

edit: Ta pochodząca ode mnie uwaga o pryzmacie z pomiarem (w 67II) to jednak bez pokrycia jest, sprawdziłem i wygląda na dość zaangażowany (pomiar matrycowy, spot i średnioważony), nie miałem o nim opinii od wspomnianego praktyka.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: mrek »

aka pisze: 10 paź 2019, 09:17 mrek, twoje osobiste doświadczenie raczej by sugerowało, że powinien być tani, nie drogi.
Bo wiesz, całe moje życie to pasmo żartów i niepowodzeń (-: a w tym przypadku to dwa w jednym

Zrezygnowałem z marzeń o P6x7 i z moimi Zeissami zostanę przy m645 - też dobry system.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: zladygin »

mrek pisze: 10 paź 2019, 09:44 Zrezygnowałem z marzeń o P6x7 i z moimi Zeissami zostanę przy m645 - też dobry system.
Jeżeli oddam... :evil:

PS. to taki wtręt prywatny - właśnie obmacuję mrekowy egzemplarz
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: aka »

mrek pisze: 10 paź 2019, 09:44
aka pisze: 10 paź 2019, 09:17 mrek, twoje osobiste doświadczenie raczej by sugerowało, że powinien być tani, nie drogi.
Bo wiesz, całe moje życie to pasmo żartów i niepowodzeń (-: a w tym przypadku to dwa w jednym

Zrezygnowałem z marzeń o P6x7 i z moimi Zeissami zostanę przy m645 - też dobry system.
Tylko się nie pochlastaj ;-) Ja o pentaksie 67II nie marzyłem, pomijając koszt, to ten ciężar i rozmiary jednak dla mnie zdecydowanie za duże. Kiedyś kusiła mnie bronica GS, skończyło się na Etrsi, która z pryzmatem AE i gripem to już za dużo. Pentaks 645 lub 645N to górna granica ciężaru dla mnie (mam oba). Oczywiście dotyczy to fotografowania "z ręki". Statyw to już inna rozmowa.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: aka »

zladygin pisze: 10 paź 2019, 09:53
mrek pisze: 10 paź 2019, 09:44 Zrezygnowałem z marzeń o P6x7 i z moimi Zeissami zostanę przy m645 - też dobry system.
Jeżeli oddam... :evil:

PS. to taki wtręt prywatny - właśnie obmacuję mrekowy egzemplarz
Co to będzie jak nie oddasz ...

PS. Jak polowałem na M645 i nic mi się nie trafiało, a myślałem o PRO, znalazłem ETRsi w pięknym komplecie w dobrej cenie i ... coż było robić, kupiłem. Tak to bywa, czasem kupuje się impulsywnie.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: zladygin »

aka pisze: 10 paź 2019, 10:09 Tak to bywa, czasem kupuje się impulsywnie.
Niestety, znam to z autopsji :oops:
aka pisze: 10 paź 2019, 10:09 Co to będzie jak nie oddasz ...
To działanie celowe - namawiam go na przejście na 4x5
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: aka »

zladygin pisze: 10 paź 2019, 10:12 To działanie celowe - namawiam go na przejście na 4x5
Już jakieś kroki poczynił, chyba? Kierunek słuszny, ale ani tanio, ani lekko nie będzie. Tak, czy inaczej, nie ustawaj w wysiłkach!
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: zladygin »

aka pisze: 10 paź 2019, 10:34
zladygin pisze: 10 paź 2019, 10:12 To działanie celowe - namawiam go na przejście na 4x5
Już jakieś kroki poczynił, chyba? Kierunek słuszny, ale ani tanio, ani lekko nie będzie. Tak, czy inaczej, nie ustawaj w wysiłkach!
Mrek ma mój aparacik reporterski z lat 40. pressman busch D 4x5 - taka lepsza odmiana graflexa. I opiera się.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: mrek »

Opieram się bo mój Grandogon 75 łapie w kadr klapę rzeczonego Pressmana. No i zakochałem się wczoraj w Sinarze F
A do reporterki mam Linhofa 6x9, który ma ruchy także standardem tylnym :-P Ja nawet z RB67 w garści latałem po mieście czy po górach.
Ale fakt! Pressman świetny jest!
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ilford Photo Walk w Krakowie

Post autor: zladygin »

mrek pisze: 10 paź 2019, 10:43 Opieram się bo mój Grandogon 75 łapie w kadr klapę rzeczonego Pressmana.
No bo nie opuściłeś klapy, czyli łoża. Spróbuj jeszcze raz.
ODPOWIEDZ