Ilford PAN/ KENTMERE warstwa antyhalacyjna.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Ilford PAN/ KENTMERE warstwa antyhalacyjna.

Post autor: qni »

Zastanawiam się nad kupnem Ilford PAN/ KENTMERE. Po analizie molekularnej http://www.pirate-photo.fr/pages/viewpage.php?f=51&t=68 wydaje mi się że FP4 nie różni się wiele od PAN, KENTMERE był wywoływany w innym czasie może dlatego jest taka różnica ale i tak jest nie źle. Wszystko było by pięknie gdyby nie słowa Jerzego Łapińskiego w artykule reklamowym"
"Pan 100 i Pan 400
Są to niskobudżetowe filmy Ilforda jeden o światłoczułości 100, a drugi, jak sama nazwa wskazuje - 400 ASA. Niestety, to jedyne produkty Ilforda, których stosowanie odradzam. Niska cena tych filmów wynika z pewnych oszczędności poczynionych przy ich produkcji – w tym przypadku zaoszczędzono na dobrej warstwie przeciwodblaskowej. Efekt jest taki, że mimo całkiem przyzwoitej emulsji, jakiekolwiek źródło światła znajdujące się w fotografowanym kadrze powoduje halację i silne zadymienie właściwie uniemożliwiające sporządzenie odbitki z ładnymi światłami. W tym przypadku oszczędność kilku złotych przy zakupie filmu nie prowadzi do niczego dobrego."
http://www.foto-oleksy.pl/?negatywy-ilf ... nskiego,61

Gdzieś doczytałem że różnica między PAN 100, 400 a FP4, HP5 to brak warstwy antyhalacyjnej.

Czy Ilford PAN nie ma warstwy antyhalacyjnej? Ponieważ skan a odbitka to rożne sprawy, zastanawiam się czy to prawda że jakiekolwiek źródło światła znajdujące się w fotografowanym kadrze powoduje halację i silne zadymienie właściwie uniemożliwiające sporządzenie odbitki z ładnymi światłami na materiałach Ilford PAN ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

I teraz przeczytasz 15 wpisów potwierdzających i 16 zaprzeczających stawianej tezie. I będziesz wiedział dokładnie tyle samo co na początku.
Kup 1 (słownie "jedną") rolkę. Zrób zdjęcia i sam oceń. Będzie szybciej i pewniej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

brak mi dużego doświadczenia z materiałem Ilford Pan, raptem zrobiłem kilka rolek setki. szczerze mówiąc, nie jest to mierny materiał, ale szału nie ma. szczególnie gdy scena jest słabo oświetlona, obraz traci na wyrazistości(?). natomiast co do zadymienia. nie wiem co może powodować takie zjawisko, zrobiłem kiedyś kilka ujęć w pełnym słońcu i nie zauważyłem jakichś specjalnych problemów.

Obrazek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

primo. ilfordpan i kentmere to różne materiały.
secundo. osobiście nie zauważyłem jakichś większych problemów z ilfordpanamami w kontekście wewnętrznych odblasków. może gdyby robić w nocy na nich, wtedy byśmy mieli wokół lamp aureole, ale za dnia? nie sądzę, nie przypominam sobie.
tertio. mówią, że mają brzydkie ziarno, ale to bzdura. wołasz w ultrafinie plus, albo w excelu, albo w microphenie i jest super gut. aczkolwiek gdzie im tam do acros'a, silvermaxa i tym podobnych.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dla Łapińskiego wszystko poniżej najwyższej półki będzie szajsem ;-) To najwyższej klasy profesjonał i nie ma powodów, żeby mu nie wierzyć, ale jego próg wrażliwości, można porównać do węchu i smaku kipera: normalny "acid drinker" nie jest w stanie zauważyć różnicy ;-)
Lux mea lex
ODPOWIEDZ