ILFORD HP5+ w studiu?

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 25 paź 2019, 13:03 co do różnic między skanami dwóch filmów, to trzeba pamiętać, że gęstość podłoża i jego barwa, może wpływać na obraz uzyskiwany podczas skanowania.
Tylko czemu na skanach filmów o wyższej czułości widać większy szum?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: technik219 »

Przyjęło się uważać, że "ziarno" na obrazie fotograficznym to obraz ziarenek srebra. Otóż jest odwrotnie: ziarno "właściwe" widać wyłącznie na negatywie, gdy go oglądamy pod światło. Widoczne "ziarno" nie jest obrazem pojedynczych ziaren srebra metalicznego, a skupisk tych ziarenek, które tak naprawdę nie są widoczne dopiero w znacznym powiększeniu mikroskopowym. To co bierze się za ziarno obrazu pozytywowego jest w istocie "prześwitami" między ziarnistymi skupiskami srebra metalicznego. Może więc nie wielkość samych "ziaren"a struktura skupisk srebra metalicznego ma wpływ na wielkość "szumów" obrazu skanowanego? Może jakaś dyfrakcja promieni świetlnych na krawędziach tych skupisk? Może działają one jak miniaturowe soczewki albo raster?
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: aka »

technik219 pisze: 25 paź 2019, 15:47 Może więc nie wielkość samych "ziaren"a struktura skupisk srebra metalicznego ma wpływ na wielkość "szumów" obrazu skanowanego? Może jakaś dyfrakcja promieni świetlnych na krawędziach tych skupisk? Może działają one jak miniaturowe soczewki albo raster?
Z obrazem cyfrowym "z natury" jest prosta sprawa, jest szum przetwornika i ewentualnie może być programowo zmniejszony. Schody się właśnie zaczynają gdy skanujemy lub cyfrówką zrobimy zdjęcie negatywu. Niewątpliwie wielkość ziarna ma wpływ na to co zobaczymy na ekranie monitora oglądając skan. Może nakłada się na szum skanera obraz owych ziarenek srebra, jak na powiększeniu na papierze pod powiększalnikiem?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: 4Rider »

Ale mój Canon nie szumi, naprawdę chodzi bardzo cichutko 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 25 paź 2019, 16:39 chodzi bardzo cichutko
To pilnuj, żeby sobie nie poszedł...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 25 paź 2019, 16:52
4Rider pisze: 25 paź 2019, 16:39 chodzi bardzo cichutko
To pilnuj, żeby sobie nie poszedł...
E tam wiadomo że to (no znów mi słowo wypadło) - tragedia panie tragedia! - no takie potoczne powiedzenie...

Takie wtręty to mój Stary - Pastor wygłasza.
Dziś Rodzice mieli 44 rocznicę ślubu, a on na bileciku do 44 róż napisał :"a imię jego 44" - romantyk jeden,
Mickiewiczem się zasłania :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
janpur
-#
Posty: 54
Rejestracja: 18 lip 2019, 11:46
Lokalizacja: KRAKÓW

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: janpur »

40 i 4
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: 4Rider »

janpur pisze: 26 paź 2019, 19:2640 i 4
Tak właśnie, a ja mam na imię Miljon, o sorry Nazywam się Miljon... :mrgreen:

O parafrazie słyszałeś?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: shredderr »

4Rider pisze: 26 paź 2019, 19:31
janpur pisze: 26 paź 2019, 19:2640 i 4
Tak właśnie, a ja mam na imię Miljon, o sorry Nazywam się Miljon... :mrgreen:

(...)
Cierpisz za miliony czy miliony monet po głowie chodzą? :roll:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: 4Rider »

W tak wrażliwej i skomplikowanej duszy obie opcje znajdą swoje miejsce 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 25 paź 2019, 16:39 Ale mój Canon nie szumi, naprawdę chodzi bardzo cichutko 8-)
A włączałeś podświetlenie LCD? Wtedy brzęczy przetworniczka. Tak ładnie, cichutko. No ale to nadal nie jest szum.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: 4Rider »

Nic tam Specjalnie nie włączałem, jak kupiłem nowy tak postawiłem i używam. Muszę zatem spróbować.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
boskijacus
-#
Posty: 21
Rejestracja: 07 sty 2010, 21:05
Lokalizacja: mam wiedzieć?

ILFORD HP5+ w studiu?

Post autor: boskijacus »

Bardzo lubię HP5+ w studio, wołam w d76(1:1) mając nieco wyższe iso nie trzeba wyciskać soku z lamp. Przykład:https://www.maxmodels.pl/fotograf-boski ... .html?fp=1
ODPOWIEDZ