ile wytrzymuje rozrobiony fomafix?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

A po utrwaleniu ilu filmów (albo po ilu razach użycia utrwalacza w koreksie) należy zacząć się martwić o działanie utrwalacza i robić ten test klarowności?
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

Mam rozrobiona fome Fix od połowy kwietnia, nie przechowuje jej w butelkach z organiczona ilością powietrza, ostatni test klarowności wyszedł 4 min.
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

Przemo, a ile filmów w nim utrwaliłeś?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

eRJot pisze:A po utrwaleniu ilu filmów (...) robić ten test klarowności?
Test klarowności robisz za każdym razem (nawet przy nowym utrwalaczu).
To podstawa, zaraz po ustaleniu dobrego czasu wywoływacza.
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

slawoj pisze: Test klarowności robisz za każdym razem (nawet przy nowym utrwalaczu).
A myślałem, że dopiero po kilku użyciach (8-10) należy to sprawdzać. To muszę zbadać swój utrwalacz.
I jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje. Utrwalacza mam rozrobione 1 litr ale do koreksu używam tylko 500 ml. Po użyciu wlewam więc do reszty znajdującej się w butelce utrw. z koreksu. Tak może być czy należy mieć rozrobione tylko tyle, ile wchodzi do koreksu?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

najlepiej tylko tyle ile wchodzi do koreksu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

A nie jest tak, że ten 1 litr wydłuża jakby dwukrotnie żywotność mikstury?
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Używam Superfixa Plus z Tetenala w rozcieńczeniu 1+9 + dodatkowy garbnik (na wszelki wypadek) zarówno do klisz jak i papierów. W szklanych butelkach po "Kubusiach" trzymam po 700ml by było czym średni format w koreksie zalać. Klisze utrwalam po 5-6 minut, na jednym roztworze robię do 6 klisz (czyli wszystko stoi z dostępem powietrza po 2-3 miesiące), płuczę 30-40 min. Wszystko jest git.

Jeżeli dobrze rozumiem te Tetanlowe ulotki (zawsze mam problem by się pokapować co i jak gdy kupuję cokolwiek z tej firmy) to z przy rozcieńczeniu 1+9 można spokojnie 6 klisz utrwalić w 1 litrze.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

eRJot pisze:A nie jest tak, że ten 1 litr wydłuża jakby dwukrotnie żywotność mikstury?
hmmm... ciekawa teoria. ja używam ilfordowskiego rapid fixera. w litrze roboczego r-ru 1+4 można utrwalić 24 filmy, ja robię zazwyczaj 0,5l i w tym utrwalam 12 filmów.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

rbit9n pisze:hmmm... ciekawa teoria.
chyba mnie źle zrozumiałeś. chodziło mi o to, że używając 1 litra mogę w nim utrwalić dwa razy więcej filmów niż w połowie tej objętości.
rbit9n pisze:ja używam ilfordowskiego rapid fixera. w litrze roboczego r-ru 1+4 można utrwalić 24 filmy, ja robię zazwyczaj 0,5l i w tym utrwalam 12 filmów.
długo szukałem tej informacji. skąd te liczby? na ulotce Ilforda ich chyba nie ma podanych tak jednoznacznie. ???
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

eRJot pisze:chyba mnie źle zrozumiałeś.
zrozumiałem, że mieszasz nieużywany z używanym.
eRJot pisze:długo szukałem tej informacji. skąd te liczby? na ulotce Ilforda ich chyba nie ma podanych tak jednoznacznie. ???
mam to napisane na kanisterku ilfordziaka.
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200 ... 312091.pdf
strona druga, tabela w rozdziale "capacity without replenishment"
24x135-36
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

rbit9n pisze:strona druga, tabela w rozdziale "capacity without replenishment"
dzięki! :oops: mój techniczny inglisz za słaby, nie znalazłem tego. a ten replenishment to, o ile dobrze rozumiem, uzupełnianie świeżym roztworem, tak?

rbit9n, a w przypadku tego Rapid Fixera robisz za każdym razem test klarowności (tak jak pisał sławoj powyżej), czy po prostu używasz na ilość filmów zgodnie z ulotką a potem wymieniasz na nowy roztwór?
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

Mam zrobionego Fomafixa rozlanego do butelek 075L. Do koreksu pakuje 2 filmy , po utrwaleniu utrwalacz idzie w kanał. Czy bez problemu mogę go zlać do ponownego użycia? czy tez postępuję prawidłowo?
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

eRJot pisze:Przemo, a ile filmów w nim utrwaliłeś?
Utrwaliłem w nim 9 filmów.
Ferenc pisze:Mam zrobionego Fomafixa rozlanego do butelek 075L. Do koreksu pakuje 2 filmy , po utrwaleniu utrwalacz idzie w kanał. Czy bez problemu mogę go zlać do ponownego użycia? czy tez postępuję prawidłowo?
Roztwór roboczy (1L) Fomy Fix wystarcza według producenta na 17 błon, jak masz rozrobione 0,75 to powinno wystarczyć na około 12-13 filmów. Po dwóch filmach możesz go śmiało zlac do butelki i dalej uzywać, dla pewności przeprowadzaj test klarowności, opisany dokładnie w tym wątku.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

eRJot pisze:
rbit9n pisze:strona druga, tabela w rozdziale "capacity without replenishment"
dzięki! :oops: mój techniczny inglisz za słaby, nie znalazłem tego. a ten replenishment to, o ile dobrze rozumiem, uzupełnianie świeżym roztworem, tak?
dokładnie tak.
eRJot pisze:rbit9n, a w przypadku tego Rapid Fixera robisz za każdym razem test klarowności (tak jak pisał sławoj powyżej), czy po prostu używasz na ilość filmów zgodnie z ulotką a potem wymieniasz na nowy roztwór?
po zrobieniu 12-14 filmów (0,5l) utrwalacz utylizuje i robię nowy. w zasadzie nie chce mnie się bawić w odświeżanie, ani w test klarowności, znam ten utrwalacz i wiem na co go stać.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ