HP5+/Rodinal

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

HP5+/Rodinal

Post autor: ArturN »

Tak się złożyło, że Ilfordowski wywoływacz się skończył, a jedynie Rodinal pozostał.
A film Ilfordowski (HP5+) w lodówce stoi.

Jutro na zdjęcia i muszę go użyć!
A został Rodinal.

Akutancyjnie bym nie chciał, bo ziarno mogłoby wyjść.
A normalnie? Jaką kombinację polecacie?
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Jeśli nie będziesz forsował, to nie widzę powodu żeby ziarno wylazło. Robiłem w różnych rozcieńczeniach, od 1+25 do stand development w 1+100 i nie jest źle. Na naświetlonym powyżej 800 ziarno już wyłazi, ale na odbitkach jest widoczne dopiero od 1600.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Zakladajac ze PAN 400 jest zblizony do HP5+ (wg niektorych zrodel to ta sama emulsja, ale poddana duzo mniej rygorystycznym testom w fabryce i czasami odstaje nieco od wzorca) - to ja bylbym bardzo ostrozny przy standzie. To przyklad z tego filmu i R09 1:100 na 1 godzine (obracanie przez pierwsza minute, a potem raz po pol godziny: http://www.flickr.com/photos/przemur/5611181350

Patrzac na ten przyklad, moim zdaniem, ziarno jest jednak zbyt duze do wiekszosci zastosowan (oczywiscie, jesli sie chce akurat taki efekt uzyskac to zaleta, ale zwykle jednak szukamy gladkich gradacji i niezbyt intruzywnego ziarna). :-)

Mysle ze przy tradycyjnym wolaniu (nie stand) bedzie lepiej (w kategoriach ziarna), ale jesli to maly obrazek i zalezy ci na najwyzszej jakosci, to ja bym poczekal i zamowil po swietach cos solventowego (czyli prawie kazdy wywolywacz dostepny na rynku inny niz Rodinal). Mi HP5+ sie bardzo podobal w DD-X - np. tak moze wygladac: http://www.flickr.com/photos/przemur/5244047824 . :-)

Oczywiscie, to tylko to co ja bym zrobil i wiele osob sie pewno ze mna nie zgodzi. Choc z tego co pamietam jak kiedys szperalem po roznych forach, wielu uzytkownikow nie bylo jakos szczegolnie zachwyconych ta kombinacja (HP5+ i Rodinal).
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2011, 23:33 przez przemur, łącznie zmieniany 2 razy.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

zaphod pisze:Jeśli nie będziesz forsował, to nie widzę powodu żeby ziarno wylazło. Robiłem w różnych rozcieńczeniach, od 1+25 do stand development w 1+100 i nie jest źle. Na naświetlonym powyżej 800 ziarno już wyłazi, ale na odbitkach jest widoczne dopiero od 1600.
Jeśli mówisz o wychodzeniu ziarna, to jakie powiększenia masz na myśli.
Ostatnio wołałem TX w rodinalu 1:100 stand i przy odbitce 20x25 ziarno moim zdaniem bylo nie do przyjęcia. Tak jak mówi Przemur, jest intruzywne i brzydkie. Myślę, że jednak HP5 i TX są emulsjami zbyt gruboziarnistymi na stand w rodinalu, w przeciwieństwie do Agfy APX 400.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Po świętach to Foma do mnie zawita ;-) I przy niej zostanę.
Ale został mi tylko sam HP5+, którego potrzebuję właśnie na święta. Stąd moje pytanie ;-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Wywoływałem małoobrazkowe HP5+ @400 w 1+25 i na 18x24cm ziarno było ogromne - ale przynajmniej ostre (jakby kto lubił to już lepiej ostre ziarno niż rozmemłane), ale jednak to nie jest dobra kombinacja filmu i wywoływacza - jakby na mnie trafiło to bym wolał wyrzucić film do kosza ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wołałem hp5+ w zimnym rodinalu tj. 18*C w rozc. 1:100, wyszło ładnie. ale w takim wywoływaczu mało co wychodzi brzydko.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

Ostatnio robiłem próbki tego filmu i w obu próbach nie uzyskałem czułości 400, ale wiele mniejszą. Za to światła były już przepalone. Wywoływałem w Rodinalu 1+50 i 1+100.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Nosz kurczaczek...
A trochę inaczej: mam dwie paczki Microphenu (1+0) po 500ml - jedna użyta 4 razy, druga 2 razy. Ostatnio wywołałem film w obu paczkach naraz, więc one się wymieszały.
Ile czasu wołać?
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

też mam złe wspomnienia z tej mieszanki, ostry ale ziarno przeogromne
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

http://www.flickr.com/photos/rbit9n/4287810656/
tu jest wołany na ciepło, a na zimno jest jeszcze lepiej. oczywiście to tylko skan negatywu, odbitka prezentuje się jeszcze lepiej. chyba się powtarzam.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

wrzucilem na flickr specjalnie zeby Ci pokazac, wg standardowej metody maly obrazek hp5+ w rodinalu
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

A dziękuję najmocniej, ładnie wypadło ;-) Tylko co to jest "standardowa metoda"?
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Ja tam przeważnie wołałem w 20 st. 1+50 i podobało mi się. Ziarno ok, kontrast też ładny. Raz nawet poszło 1600 w 1+50 i byłem mile zaskoczony, bo spodziewałem się kaszki, a tu odbitka 30x30 wyszła fantastycznie. Ale o było ze średniaka.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

standardowa czyli za digital truth ;) 1:50 11 minut. Wtedy mieszalem przez pierwsza minute, nastepnie przez pierwsza polowe czasu co minute 10 sekund a przez druga polowe czasu co 2 minuty przez 10 sekund. Odbitki z tego bede robil dopiero w wakacje (temp otoczenia). Ta kombinacja jesli ktos nie lubi ziarna (mowie o skanach) to raczej nie dla niego. Za to ma swoj klimat fajny :) Ale generalnie rodinal wole w przypadku malego z rolleiem retro. Sredniego ani wielkiego nie robilem w tej kombinacji.
ODPOWIEDZ