Halogen w głowicy filtracyjnej

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Halogen w głowicy filtracyjnej

Post autor: J.A. »

Czy ktoś wymienił z 12 voltowego na 230V?
Przecież nic nie uzasadnia tego by musiał być 12V, a coraz bardziej drażni mnie trafo, które zaczyna czasami buczeć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Halogen w głowicy filtracyjnej

Post autor: radek »

Hej! Podepnę się pod stary wątek z nadzieją, że może tym razem ktoś się wypowie 🙂 Po czasie stykowek chciałbym wrócić do powiększeń korzystając z mojego magnifaxa 4. Jakiś czas temu niestety zaczęły przepalać mi się co rusz bezpieczniki w trafo. Znajomy elektronik powiedział, że to już stare zwoje, sprzęt ma swoje lata etc. Czy komuś z Was udało się przerobić powiększalnik tak, żeby można było korzystać z innego źródła światła? Ja próbowałem do głowicy kolor wstawić leda z trzonkiem gu10, ale niestety był za slaby i naświetlałem papier po kilka minut 🙄 Macie jakieś patenty?
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Halogen w głowicy filtracyjnej

Post autor: Vox »

Specyfika pracy transformatora zasilającego żarówkę polega na tym, że następują duże uderzenia prądowe w momencie włączenia prądu. Jak światło się już świeci prąd jest znacznie mniejszy. Stąd trzeba koniecznie używać bezpieczników zwłocznych! Można dać trochę większy jak na tabliczce znamionowej. Tam jest zalecone 500mA, proponuję dać 800mA i będzie dobrze. Poza tym wcześniej należy przełączyć (przelutować) na 240v uzwojenie pierwotne. Fabrycznie jest 220v. Stosowanie oświetlenia led w oryginalnej głowicy nie wchodzi w grę bo nie ma odpowiednich żarówek.
    Awatar użytkownika
    J.A.
    -#
    Posty: 10062
    Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
    Lokalizacja: Bielsko-Biała

    Halogen w głowicy filtracyjnej

    Post autor: J.A. »

    radek, a to ma być czarno-białe?
    To bo kiego Ci głowica kolor?
    1. Kup filtry do szufladki (mogą być mniejsze niż zalecane do M4.
    2. Wstaw „żarówkę” LED zimną białą 6500K mocy 10 wat.
    No chyba, że nie masz głowicy kondensorowej, to wtedy zastosuj się do rady Voxa.
    M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
    "Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
    radek
    -#
    Posty: 27
    Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
    Lokalizacja: Wroclaw

    Halogen w głowicy filtracyjnej

    Post autor: radek »

    Dzięki Vox za rzeczową odpowiedź! Na taką liczyłem :-) Mam nadzieję, że się uda. Dobrym pomysłem jest inna głowica- może poszukam na strychu... Dziękuję J.A.
    ODPOWIEDZ