Guma

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

No i powalczyłem ponownie z gumą tym razem w wersji z niebieskim pigmentem, i spotkało mnie pełne zaskoczenie. W pełnym słońcu otrzymuje czasy naświetlania zędu dwuch minut a dla jednego negatywu i to okazuje się za długo :shock: . Druga sprawa to w cieniach znika mi sporo szczegółów przy negatywach mydlanych z pinhola nie wiem co jest tego przyczyną.
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Dobrze, że spróbowałeś niebieski :) Jak widzisz szybko z nim idzie :)

Jeśli chodzi o brak szczegółów w cieniach.... mnie to też spotkało z gumą arabską. Myślę, że to po prostu kontrastowa właściwość dwuchromianu potasu. Wcześniej miałam okazję wypróbować dwuchromian amonu. Ten sam negatyw miał zupełnie inną rozpiętość tonalną.
żeby zapobiec zbyt poważnej utracie szczegółów kładę i naświetlam więcej cieńszych warstw.
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Nie masz problemu ze skurczem papieru ?
Na razie muszę dopracować technikę potem spróbuję naświetlać więcej niż jedna warstwę, na razie wyszły mi 2 gumy w tym jedna uszkodziłem :/. ciężko mi się wstrzelić z czasem naświetlania, no i muszę poczekać na słoneczne dni.
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Już nie mam. Po wysuszeniu klejowanego papieru, wkładam papier żelatyną do dołu do wanny z zimną wodą na około 30 min. potem znów suszę bez użycia suszarki.
8 godzin po wysuszeniu można bezpiecznie nałożyć pierwszą warstwę.
Po 3 warstwach skurcz jest maksymalnie na poziomie pół milimetra i to tylko na brzegach zdjęcia. Lub nie ma go wcale i nie widać nieostrości.
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Zastanawiam się nad Dwuchromianem Amonu czy sobie go nie kupić do gum z aparatu otworkowego.
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Myślę, że warto wypróbować. Jeśli znajdziesz tanie internetowe źródło do odczynnika, daj znać ;)
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Ok, jak tylko uda mi się coś znaleźć, bo ceny chore momentami :(

[ Dodano: Sob 23 Mar, 2013 ]
Dzisiaj ponownie walczyłem z Gumą i otrzymuje ekstremalne krótkie czasy naświetlania :shock: . Używam pigmentu Błękit Pruski, a czasy naświetlania przy bardzo rzadkim negatywie miałem rzędu 30 sekund w słońcu, po wywołaniu i tak było widać że odrobinę za długo naświetlałem :-( . Macie jakiś patent na wydłużenie czasu, nie wiem może naświetlać w cieniu ?.

Guma z tym pigmentem jak jest prześwietlona po chwili wywoływania zaczyna spływać, ale nie chce z niego rezygnować bo kolor ma piękny :-D
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Jakie macie sprawdzone sposoby na wypłukanie resztek dwuchromianów po zakończonym gumowaniu? Zależy mi na tym aby odczynnik nie zmieniał koloru gumy.

Dzisiaj wypróbowałam 15% r-r soli kuchennej. Moczyłam około godziny. Część żółci zniknęła lecz część niestety została.

Dlatego jesli ktoś posiada sprawdzoną metodę to proszę o info.
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Mam ten sam problem niektóre gumy mam paskudnie żółte. Ktoś mi podpowiedział kiedyś żeby użyć Siarczynu sodu (Na2SO4), wykąpać w siarczynie a następnie w czystej wodzie i wysuszyć. Niestety jeszcze nie próbowałem, jeśli ktoś ma jakiś prostszy sposób chętnie się dowiem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

tol2di pisze:jeśli ktoś ma jakiś prostszy sposób chętnie się dowiem.
A dlaczego TEN sposób jest trudny? Czy może być sposób "łatwiejszy" niż użycie siarczynu?
Lux mea lex
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

technik219 pisze:Czy może być sposób "łatwiejszy" niż użycie siarczynu?
A czy siarczyn nie zmieni koloru odbitki? czy mogę wykąpać w siarczynie po uprzednim płukaniu solą?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nie zmieni. A cóż daje sól? W płukaniu odbitek barytowych, owszem, trochę daje. Ale w gumie?
Lux mea lex
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

technik219 pisze:A cóż daje sól?
Z jednej warstwy całkiem ładnie wypłucze resztki dwuchromianu. Ale z kilku warstwowej gumy, nie dała rady.
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

Witajcie Drodzy
Mam fotografię która świetnie wygląda w kolorze. Wpadłam na pomysł że mogłabym zrobić rozdzielno-tonową gumę.
I pytanie mam następujące. Jak myślicie, jakiego koloru pigmenty mogłyby mi posłużyć do zrobienia tej oto gumy? w CMYKu :)
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

No właśnie miałam problem z żółcią coby była odpowiednio żółta. I nie wiem jaką :) Jako magenta wzięłam Caput Mortuum oby było ok :)
No właśnie myślałam o cyjanotypii na początek :) a jak się nie sprawdzi idealnie to jaki pigment polecasz? :)
ODPOWIEDZ