Guma arabska

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Guma arabska

Post autor: dugi1985 »

Witam. Na znanym portalu aukcyjnym jest guma arabska sproszkowana i w granulkach. Co wybrać? Podobno da się kupić gumę w sklepach plastycznych, ale muszę to jutro sprawdzić.
Drugie pytanie gdzie kupić czerń lampową?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nada się jedna i druga. Pozornie lepsza wydaje się mielona. Jednak przy rozpuszczaniu tworzą się krupy i sporo nerwów kosztuje ich roztarcie. Z kolei guma w grudkach rozpuszcza się bez krup, ale trwa to dłużej. Ja bym wybrał gumę w grudkach. Czas rozpuszczania, żeby było jak trzeba jest dłuższy, ale za to roztwór jest bez pęcherzyków (powstają przy intensywnym rozcieraniu). Można sobie pomóc tłukąc co większe grudy suchej gumy w jakimś porcelanowym moździeżu.

[ Dodano: Pon 17 Lut, 2014 ]
Czerń lampowa to chyba sadza? Myślę, że w sklepach dla plastyków - może inaczej się nazywa?
Lux mea lex
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Dzięki wielkie. Czyli wezmę co będą mieli w sklepie, a jak nie to zamówię w grudach. Co do pigmentów to się zobaczy co mają. Jeszcze pytanie jakie papiery do akwareli wybierać? Mam zamiar kleić żelatyną i garbować formaliną.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

dugi1985 pisze: Co do pigmentów...
Pigmenty sprawdź, czy nie uszlachetniane barwnikami. Najlepiej szczyptę badanego pigmentu wrzucić do szklanki, zalać niewielką ilością wody i jak woda nie podbarwi się na kolor pigmentu, to może być. Pigmenty z barwnikami są bardzo trudne do wypłukania i najczęściej na gotowej gumie dają podbarwione światła.
Lux mea lex
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Kupiłem wczoraj pigment o nazwie: czerń sadza winorośli. Po dokładnym rozmieszaniu w wodzie po chwili widać że jest to tylko zawiesina. Po ok kwadransie cały pigment był na powierzchni. I tym się martwię ma opadać czy wszystko jedno byle by nie barwił wody tymi wszystkimi ulepszaczami.

[ Dodano: Sob 01 Mar, 2014 ]
Jestem już po pierwszych próbach z odbitkami w technice gumy. Niema rewelacji, ale chyba załapuje o co chodzi. muszę kupić jakiś porządny pędzel, bo to co miałem w domu to się do niczego nie nadaje. Dobry pędzel to podstawa żeby nałożyć porządnie warstwę gumy, bez odpadających kłaków i smug. Gdzie taki kupić w sklepie plastycznym?
ODPOWIEDZ