Gdzie kupujecie baterie SR44?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 03 sty 2022, 22:45 prosciej bylo by diode wlutowac
Ba! Mi obudowa wygląda na raczej trudną do rozbiórki. Który to model Minoksa? Tu widać jak to jest zbudowane: https://learncamerarepair.com/downloads ... Manual.pdf
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

Mam dwa: 35 GT i PL
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

Chyba jednak odpuszcze patrzac na ten plan serwisu. To raczej nie na moje umiejetnosci
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: Z_photo »

wolfff pisze: 03 sty 2022, 21:10 ... Czy ma ktoś wiedzę na temat, jak samemu zrobić taki adapter? Schemat, co wykorzystać? ...
Zerknij do treści załączonego dokumentu.
Załączniki
adapter_px625.pdf
(378 KiB) Pobrany 83 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

Z_photo, Dzieki za ten plik. Mialem go juz kiedys na kompie i pewnie nadal mam, ale pamietam, ze wtedy odstraszyla mnie ilosc tekstu.

Tym razem przeczytalem od deski do deski i dobrze, gdyz dowiedzialem sie, ze w (starych) Minoxach 35 podobno te 6 V nie przeszkadza. Na innej stronie doczytalem, ze na pokladzie Minoxa 35 znajduje sie 5.6 V dioda zenera, ktora napiecie limituje.

Podobno mozna ja wymienic na taka o progu dzialania 6V i wtedy zuzycie pradu spada. Ale to oczywiscie wymaga ingerencji w aparat.

Wiec plan mam na dzisiaj taki po otrzymaniu dostawy SR44, ze zaloze 4 baterie do tutki i sprawdze pomiary swiatlomierza w ciemnych i jasnych warunkach oswietleniowych porownujac z odczytem zewnetrznego swiatlomierza i zobaczymy jakie tego beda rezultaty.
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

Wyglada na to, ze pomiary swiatlomierza w Minoxie 35 GT sa prawidlowe. Zalozylem do niego Fome 200 i zobaczymy. Baterie wlozylem bezposrednio do komory owijajac je przycietym na rozmiar kawalkiem filmu jako izolacji. Gdzies tak wyczytalem, ze tak mozna zrobic i faktycznie pasuje wszystko jak ulal.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: rbit9n »

wolfff pisze: 03 sty 2022, 21:10 Czy ma ktoś wiedzę na temat, jak samemu zrobić taki adapter? Schemat, co wykorzystać?
mnie szwagier wlutował jakiś tam element według tego przepisu, oraz własnych oględzin aparatu:
http://olympus.dementix.org/Hardware/PD ... er2_1C.pdf.
przy czym to co tu zalecają jest trudnodostępne, albo chłopu w elektronicznym u mnie na dzielnicy nie chciało się zamawiać jednej sztuki specjalnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

Dziwna sprawa: kupiłem na zapas światłomierz, którego egzemplarz już posiadam: Soligor CdS UF-II.
No i ten co posiadam jest na normalną SR44, a tu przyszła jakaś inna wersja tego światłomierza -
różni się jedynie otworem na baterie, tak na linijkę ma około 15-16 mm średnicy, a nie jak ten co mam około 12 mm.
Jaki symbol mają baterie o średnicy około 15 mm (wysokość m/w taka sama jak SR44)?
Nie mogę sam wygooglać, bo nie znam dokładnej średnicy baterii, no może tylko metodą prób i błędów ...

Ale powiem że moje zdziwienie było ogromne, bo myślałem że wiem co kupuję, posiadając wydawałoby się identyczny model :-/

PS: możliwe że to ten typ, tu alkaliczna, szukam dalej: https://allegro.pl/oferta/bateria-v625u ... 1175945342
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: rbit9n »

może na PX625? ona ma taki rozmiar jak rtęciowa MR9.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

Prawdopodobnie PX13. Rteciowa
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 04 sty 2022, 14:32 może na PX625? ona ma taki rozmiar jak rtęciowa MR9.
No chyba tak, raczej na pewno, pamiętam że w niektórych Practikach takie były, na razie widzę same alkaliczne,
ale rozrzut cenowy to mają niezły na tym allegro, tam powyżej za 7,5 a w Bratex za 2,99: https://allegro.pl/oferta/bateria-varta ... 8994706912
oKuba pisze: 04 sty 2022, 14:34 Prawdopodobnie PX13. Rteciowa
To ta sama co mówi Piotr. Niekoniecznie rtęciowa, bo ten co mam mierzy prawidłowo z SR44,
ale możliwe też że to wcześniejsza wersja na rtęciowe - tak też może być. Krzyku nie ma mam czym mierzyć,
a tu zakupimy bakteryjkę i sprawdzimy ;-) (z tym że, że w tym rozmiarze widzę tylko alkaliczne, no trudno)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: rbit9n »

niby piszą, że jest srebrowa S625PX, ale nigdzie nie znalazłem takiej dostępnej. ale tak jak pisze oKuba, tu pewnie chodzi o rtęciową bardziej. często bywało tak, ze sprzęt zaczynali produkować z zasilaniem baterią rtęciową, a po czasie zmieniali elektronikę na SR44/LR44. mam gossena lunasix 3, który oryginalnie był zasilany MR9, ale wiem, że późniejsze modele były przezbrojone na PX625.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

rbit9n, będzie raczej dokładnie tak jak piszesz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
wolfff
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 lut 2009, 00:33
Lokalizacja: Wielkopolska

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: wolfff »

Dziękuję Panowie za cenne linki. Już nadałem temat kumplowi. Teraz pozostaje decyzja, która metodę wybrać, adapter czy ingerencja w aparat.
wolfff
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: J.A. »

wolfff, wszystko ma swoje zalety i wady, jak pisał technik219, w OM1 prościej i szybciej jest wlutować diodę w obwód zasilania. Ale jest to ingerencja, nie wszyscy to lubią, adapter może być użyty w innym sprzęcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ