Gdzie kupujecie baterie SR44?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 01 sty 2022, 19:08 A tu w rozmiarze 44 te do staroci o niższym napięciu: https://allegro.pl/oferta/baterie-sluch ... 9922512995
Te cynkowo-powietrzne troche upierdliwe sa, gdyz najpozniej po pol roku rozladowane. Ale tak maja konstrukcyjnie. Sa na ebayu jeszcze te rteciowe oryginalne, ale po zaporowych cenach (10 eur z przesylka za szt.) i pytanie czy nie zostana skonfiskowane na granicy przez celnikow?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 08:25 Te cynkowo-powietrzne troche upierdliwe sa, gdyz najpozniej po pol roku rozladowane
Tak to prawda, ale lepiej sprawdzają się w aparatach i światłomierzach produkowanych do lat '70 na baterie rtęciowe,
bez przeróbek tych o większym napięciu, różnica w napięciu jest mniejsza i korekcja jest minimalna, ja z zasady nie używam
sprzętów na baterie rtęciowe, tak tylko napisałem jakby ktoś szukał. No ale w takim wypadku trzeba zawsze mieć przy sobie zapas, choć gdzieś czytałem, że one mogą się nawet rozładować (wyschnąć) nieużywane.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 08:25 Te cynkowo-powietrzne troche upierdliwe sa, gdyz najpozniej po pol roku rozladowane.
A nie po miesiącu?
Rtęciowe miały 1.35V, te cynkowo-powietrzne 1.45V to nie wiem czy to jest dobra alternatywa. Chyba lepiej adapter z diodą Schottky'ego zrobić/nabyć lub wlutować w korpusie jak się da (w OM-1 się da).
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 02 sty 2022, 08:49 A nie po miesiącu?
Moje padaly po mniej wiecej pol roku, ale w kamerach gdzie tylko sluzyly do zasilania swiatlomierza. W sumie, to unikam takich kamer teraz lub uzywam dodatkowego swiatlomierza
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 08:46 że one mogą się nawet rozładować (wyschnąć) nieużywane.
Mnie sie to jeszcze nie zdarzylo, ale po zerwaniu naklejki czas zaczyna tykac. Tutaj sa to bardzo popularne baterie do aparstow sluchowych i dostepne w kazdej drogerii
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 02 sty 2022, 08:49 Rtęciowe miały 1.35V, te cynkowo-powietrzne 1.45V to nie wiem czy to jest dobra alternatywa
Obligatoryjnie mają 1,45V, kiedyś mierzyłem miernikiem i raczej mają 1,4V niż te deklarowane, a i na pewno jest to mniej niż 1,55 - 1,6V SR,
LR jak wiadomo mają zmienne z czasem napięcie i tak pierwsze zdjęcia możesz mieć prześwietlone, gdzieś tam w środku będą prawidłowe, po czym będą niedoświetlone. Acz używałem kiedyś SR44 w światłomierzu CdS na rtęciowe i wystarczyła korekcja rzędu 1-1,5 EV i było ok.
A najlepiej tego po prostu nie używać, jest wiele sprzętu również z lat '70 na 'współczesne napięcie' np Mamiya NC1000S
lub Miranda dx-3 i cała seria Canonów i Minolt, gorzej jak ktoś lubi te stare dalmierze ...
Ogólnie to dotyczy raczej tylko aparatów na film 135 i starszych światłomierzy ... Problem do obejścia 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 09:13 Ogólnie to dotyczy raczej tylko aparatów na film 135
Niektorych tlr‘w jak np. Yashica rowniez
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 09:21 Niektorych tlr‘w jak np. Yashica rowniez
Również, dlatego napisałem 'ogólnie' a nie 'tylko'.
Są też inne takie TLRy Ricoh i jakiś wynalazek Rollei oraz Minolta Autocord,
ale używanie tych tam wbudowanych światłomiarek to raczej sport ekstremalny ;-)
Zresztą po co tego używać skoro jest Mamiya C, a dla zamożniejszych Konica Koni-Omegaflex M 8-)
No jakiś nowszy Rolleiflex też przejdzie ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 09:40 ale używanie tych tam wbudowanych światłomiarek to raczej sport ekstremalny
Mocno przesadzone! :-P W mojej 124 Mat G dziala bez zarzutu i to jeszcze z oryg. rteciowa bateria
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 09:40 Zresztą po co tego używać
Dlatego, ze sa doestepne na przyklad ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 09:45 Mocno przesadzone!
No to powodzenia! ;-)
- ogólnie to nie moja bajka pomiarowa, albo TTL albo światłomierz zewnętrzny nad którym w pełni panuję.
oKuba pisze: 02 sty 2022, 09:46 Dlatego, ze sa doestepne na przyklad
Wiesz lepsze wrogiem dobrego, Yashica nie jest zła, ale Mamiya C to całkiem inna bajka.
Mam Minolte Autocord - użyłem jej raz po zakupie ze 2 lata temu, teraz jest ozdobą za witrynką ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 09:48 światłomierz zewnętrzny nad którym w pełni panuję.
To nie Ty pisales niedawno, ze uzywasz niezbyt precyzyjnych swiatlomierzy? Wiec jaka roznica jesli sie nad nimi panuje? :-P
4Rider pisze: 02 sty 2022, 09:48 Yashica nie jest zła, ale Mamiya C to całkiem inna bajka.
E tam, e tam. Jak to bylo o baletnicy? ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 09:57 To nie Ty pisales niedawno, ze uzywasz niezbyt precyzyjnych swiatlomierzy?
Oj bez przesady, są precyzyjne, ale ciężko ustawić tam pośrednie wartości (jak wspomniane 125 ASA) dla mnie, bo po prostu niedowidzę kreseczek i odczyt na tarczy nie jest tak czytelny jak na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.
Różnica jest zasadnicza gdy mierzę tam gdzie chcę nie majdając i biegając z aparatem i jeszcze pamiętając pomiar.
oKuba pisze: 02 sty 2022, 09:57 E tam, e tam. Jak to bylo o baletnicy?
Dobrą baletnicą to ja już byłam, teraz stać mnie na komfort, ale z drugiej strony nowe nabytki już nie cieszą jak dawniej ... :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 02 sty 2022, 10:02 Oj bez przesady, są precyzyjne,
Hehe. Dobre. Najpierw sam pisze ze nie precyzyjne, a pozniej „oburza“ sie na przesade :mrgreen:
4Rider pisze: 02 sty 2022, 10:02 nowe nabytki już nie cieszą jak dawniej
To prawda, tez tak mam.

Ale na 124 G zlego slowa powiedziec nie pozwole :-P
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gdzie kupujecie baterie SR44?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 02 sty 2022, 10:07Hehe. Dobre.
Tak są całkiem dobre :-P Gosseny selenowe wykalibrowane, Soligor CdS na lato i jakiś dobry no_name, a dobry że daje takie same pomiary jak Gossen, nieprecyzyjne do odczytu ze względu na swą analogową budowę dla kogoś kto musi, ale nie chce nosić okularów, ustawienia główne ASA widzę doskonale, ale jeśli jest kropeczka czy kreseczka i się może przesunąć to trzeba się przyglądać, okulary z torby wyciągać, ect ...
Kupiłbym sobie Minoltę elektroniczną, ale nie chciałoby mi się nosić takiego dodatkowego kloca ... Daję radę z tym co mam.
Miałem tego Gossena nowego z tarczą, ale zgubiłem jesienią w lesie, może kupię jeszcze raz na wiosnę ...
oKuba pisze: 02 sty 2022, 10:07 Ale na 124 G zlego slowa powiedziec nie pozwole
Napisałem że nie jest zła, ale Mamiya lepsza :-P
Ostatnio zmieniony 02 sty 2022, 10:26 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ