Galeria Pejzaż Łagodny

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Czy weźmiesz udział w współtworzeniu Galerii Pejzaż Łagodny?

Tak
19
79%
Nie
5
21%
 
Liczba głosów: 24

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 14 lip 2021, 09:44 Imperitus,
a cóż to za fiolety i tudzież inne zafarby? Portret "tyłem" po konwersji do skali szarości to jest to!
Zafarb to Velvia 12 lat po terminie, nie chciałem całkiem usuwać bo na niektórych kadrach nawet dobrze robi. A konwersji z koloru na b&w nigdzie tu nie ma
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 14 lip 2021, 10:36 Zafarb to Velvia 12 lat po terminie, nie chciałem całkiem usuwać bo na niektórych kadrach nawet dobrze robi. A konwersji z koloru na b&w nigdzie tu nie ma
Mało byłem precyzyjny. O to właśnie chodzi, że konwersji na b&w nie ma, niestety. Ten wspomniany portret to też Velvia? Właśnie po konwersji na b&w wygląda ok. Podobnie z tym widokiem na wodę. Nie wiem jak uzyskałeś tę smolistą czerń, ale jest tam zafarb i zabite są szczegóły w tych ciemnych partiach, Autokorekta w Irfanie i konwersja do B&W nie zabija czerni i ujawnia trochę szczegółów w nich. No ale to kwestia gustu, choć ja nie rozumiem sprowadzania suwakami obrazu kolorowego do b&W - konwersja jest chyba lepszą drogą.
PS. A bucik jest super!
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: Imperitus »

aka, pracuję w Photoshopie zatem niektóre funkcje mogę jeszcze odkopać. A ten portret to Aviphot 200
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 14 lip 2021, 11:26 A ten portret to Aviphot 200
To jak skanowałeś? Zrób test (IrfanView, bezpłatny program) i konwersja na skalę szarości. Photoshop to trochę ciężkawe narzędzie dla analogowców. Tak myślę.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 14 lip 2021, 11:41
Imperitus pisze: 14 lip 2021, 11:26 A ten portret to Aviphot 200
To jak skanowałeś? Zrób test (IrfanView, bezpłatny program) i konwersja na skalę szarości. Photoshop to trochę ciężkawe narzędzie dla analogowców. Tak myślę.
Czy ja wiem czy ciężkawe...
Używałem go całe liceum, jestem do niego przywiązany
Nie wiem czy jest sens kombinować, na moim syfiastym monitorze i tak nie będę widział takich niuansów
A skanowałem normalnie, jako negatyw b&w w kolorze 24-bit
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 14 lip 2021, 12:16 A skanowałem normalnie, jako negatyw b&w w kolorze 24-bit
Aha, nie rozumiem :-(
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: powalos »

Imperitus, ja też negatywy B&W skanuję jako przezrocza w kolorze, ale po wrzuceniu do LR wszystkich skanów, klikam na pierwszy, wprowadzam swój profil oznaczony jako "odwrócenie" i w BASIC klikam na BLACK&WHITE. Następnie COPY, zatwierdzam i trzymając na klawiaturze "Shift" zaznaczam ostatni kadr w którym chcę zastosować zmiany. W prawym panelu SYNCHRO potwierdzenie i wszystkie klatki mam odwrócone i w B&W. Tak pokrótce to wygląda ale sądzę, że o tym to Ty wiesz. Nie zdarzyło się abym po takiej akcji miał jakiś zafarb na B&W.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: Imperitus »

powalos, myślę że poradziłem sobie inaczej, konwertowałem na b&w w photoshopie. Lightroom byłby fajny do takiej ilości zdjęć ale mnie nie stać. Poza tym pracowałem na nim najwyżej trzy razy, więc niestety- niewiele zrozumiałem z Twojej porady :-|
Ale myślę że teraz nie powinno być zafarbu
Mamiya 2020, 21.jpg
Mamiya 2020, 22.jpg
Mamiya 2020, 23.jpg
Mamiya 2020, 17.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: 4Rider »

This is not Louisiana (2)
Obrazek


This is not Louisiana (3)
Obrazek

Mamiya C3
Mamiya 135/4.5
Foma 400@1600
ID-68 23* 15'
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: technik219 »

aka pisze: 14 lip 2021, 11:41 To jak skanowałeś? Zrób test (IrfanView, bezpłatny program) i konwersja na skalę szarości. Photoshop to trochę ciężkawe narzędzie dla analogowców. Tak myślę.
Najlepszy jak dotąd tutorial skanowania negatywów cz-b (i barwnych też) opracowała Alek Nowak "Alkos" z forum Pentax.org. Skanowanie jako slajd B&W i odwracanie połączone z zabawą suwaczkami nie daje takich efektów jak metoda Alkosa. Wystarczy pobrać udostępniony przez Niego plik zawierający krzywą tonalną c-log-rev-inv.am (dochodzą mnie słuchy, że już niedostępny ale od czego są forumowe chomiki?) i ułożyć sobie akcję w Photoshopie dowolnej edycji (podejrzewam, że może działać nawet z Photoshop Elements). Po kliknięciuodnośnej akcji cały proces zabiera jedną sekundę i mamy prawie zdatne do prezentacji zdjęcie cz-b. "prawie" bo jednak trzeba jeszcze dopieścić krzywą gamma, czasem kontrast lub jasność. Jednak tak "odwrócony" negatyw jest najbliższy temu co zarejestrowało się na filmie. Mówię: proste kliknięcie polecenia "odwrotność" ma się nijak do metody Alkosa. Niech Mu będzie chwała!
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: aka »

technik219 pisze: 15 lip 2021, 18:28 Najlepszy jak dotąd tutorial skanowania negatywów cz-b (i barwnych też) opracowała Alek Nowak "Alkos" z forum Pentax.org.
Być może, ale trzeba użyć Photoshopa. Ja wolę prostsze rozwiązanie: https://sites.google.com/site/negfix/jak-uzywac (i choćby IrfanView lub XnView). Nie próbowałem metody Alkosa właśnie ze względu na Photoshop, ale może któryś forumowicz ma porównanie?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: powalos »

Gdyby ktoś chciał spróbować metody "Alkosa" to tutorial jest tu: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
A plik do odwracania mogę udostępnić na maila.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: 4Rider »

Osieka (2)
Obrazek
Mamiya NC1000S
Mamiya 28/2.8
Fomapan 400
Foma Retro 20* 6'
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: aka »

4Rider pisze: 16 lip 2021, 04:23Osieka (2)
Ojej! Ale śniegiem przysypało i to w lipcu :shock:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Galeria Pejzaż Łagodny

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 16 lip 2021, 06:24 Ojej! Ale śniegiem przysypało i to w lipcu
Czemu śniegu? Woda się świeci, mierzone na "krzaki", nie widać?
No ale masz ode mnie tymfa ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ