fujinon 210/5.6 jaki copal

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

conik

fujinon 210/5.6 jaki copal

Post autor: conik »

Troche sie pogubilem.
Jest sobie taki obiektyw:
Obrazek
Fujinon W 210/5.6 Czasy B/T/1-1/400 u dolu napis COPAL bez numerka
(zdaje sie ze rozpoznajac po pierscieniu ustawiania czasow na migawce raczej jedna z wczesniejszych wersji tego obiektywu, choc w sumie moze ale nie musi to byc oryginalny zestaw migawka/szklo)

Jedno zrodlo mowi ze migawka do Copal C inne ze S jeszcze inne ze 1 alebo Press... pewnie ktoras z nazw jest rownowazna...ale w zasadzie pal szesc nazwe chodzi o srednice pierscienia montazowego do plytki...jak raz nie mam suwmiarki...jakiej srednicy pierscionek powinna przyjac ta migawka zeby zamontowac to prawidlowo na plytce?
Ostatnio zmieniony 16 lut 2012, 08:49 przez conik, łącznie zmieniany 1 raz.
dinderi
-#
Posty: 60
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:02
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: dinderi »

To jest prawdopodobnie Copal 1.
Wymiary sa:

Obrazek
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

jeśli czas 1/400 jest najkrótszy to na 100% copal 1
God Is A Girl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Jeśli numer seryjny jest powyżej 490xxxxx to jest Copal 1 typu C

[ Dodano: Śro 28 Lis, 2012 ]
Jeszcze dopowiem. Copal S czy C to mechanicznie te same migawki i z punku widzenia uaytkowania nie wprowadzają żadnej różnicy (jedynie wykonanie pireścienia ustawienia czasów chrom lub czarny - oba obsługuje się identycznie). Różnicę robi Copal Press. jest to samonaciągający mechanizm, czyli przy naciśnięciu sputsu powrotna sprężyna się samoczynnie jest naciągana pozwalając na kolejne wyzwolenie migawki bez manualnego naciągania. Copal Press przeznaczony był/jest do wielko/średnioformatowych aparatów, które mają dalmierz i mogą strzelać z ręki, co ma sens np. przy zamontowanym magazynku na film zwojowy. Do statycznej fotografii dla mnie osobiście Press jest mniej wygodny (pomyliłem się z gaukologią i zamiast naciągnąć migawkę to sobie ją wyzwoliłem - cóż, najgorsza zmiana systemów), ale każdy dobiera do swoich preferencji. Dla podsumowania niezależnie co to jest C, S czy Press Copal 1 mają tą sama średnicę. ;-)
ostrywoj4
-#
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2010, 16:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ostrywoj4 »

roa pisze:jeśli czas 1/400 jest najkrótszy to na 100% copal 1
To ja sobie pozwolę zapytać mam migawkę copal Press 0, czy ta migawka ma taką samą specyfikację - wymiary montażowe tzn, gwinty i odległość pomiędzy członami co Copal 0.
? Jeśli nie to mogę poprosić o specyfikację jeśli ktoś wie????

z góry dz

Wojo
Wojoostry
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

na pewno takie same wymiary ma copal press 0 i copal 0
róznią się tylko czasami chyba, press ma max 1/125 i chyba o ile się nie mylę samoczynny naciąg.
God Is A Girl
ODPOWIEDZ