Fp4 z małym ziarnem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

jurek, nie chce się dochodzić co do ziarna teoretycznie, mam wiele przykładów na Flickr do samodzielnej oceny (prawie wszystkie filmy wołam w ID-68, a od czasu do czasu jest to Rodinal) - w zasadzie wszystkie filmy są tam podbijane o średnio 2EV - wcześniej głównie HP5+ jest też FP4, a teraz głównie Fomapan 400 i 100, oraz mały Ilford Pan 400@1600 - proszę zobaczyć, ale sądzę że FP4 naswietlane nominalnie i wolane w stocku będzie miało to ziarno minimalne.
A w ogóle o co chodzi z tym ziarnem? - jakieś zawsze musi być to przecież fotografia analogowa, no chyba że ktoś będzie wykorzystywał ćwierć klatki z malego obrazka...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: J.A. »

Z_photo, perceptol to raczej wywoływacz klasy A-49/Atomal.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: jjb »

jurek pisze: 24 sty 2021, 19:36 Jeśli dobrze rozumiem ofertę Ilforda z ich dokumentów, to sprawa ma się następująco:

1. Perceptol: małe ziarno kosztem czułości
2. ID11: średnie ziarno, nominalna czułość
3. Microphen: wyższa czułość kosztem ziarna
Ziarno jest jednym z parametrów, poza tym ja osobiście wolę ziarno większe, ale regularne, aniżeli mniejsze, ale nieregularne.
Te wywoływacze różnie pracują. Np. Microphen bardzo ładnie pracuje w szarościach, D-76/ID-11 jest uniwersalny, dobrze w światłach i przyzwoicie w szarosciach, natomiast Perceptol oparty jest na samym metolu i bardzo ładnie winien pracować w światłach, jednak niskie szarości są dla mnie słaba stroną tego wywoływacza.
=========================
According to the Iford MSDS for Perceptol:
PERCEPTOL DEVELOPER, Part A contains
Methyl p-amino-phenol Sulfite (Metol)

PERCEPTOL DEVELOPER, Part B contains:
Sodium Sulfite
Sodium Chloride
Sodium Tripolyphosphate
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 24 sty 2021, 21:24 Z_photo, perceptol to raczej wywoływacz klasy A-49/Atomal.
No chyba nie, bo Atomal na tyle dobrze wyzyskuje czułość, że nadaje się do jej "pchania".

PS. Pamiętam książkę Mroczka "O fotografii", gdzie autor opisywał wywoływanie naświetlonego jak 33 DIN Fotopana HL w rozcieńczonym (chyba 1+3) A49, podgrzanym do temperatury 27C.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: J.A. »

Masz rację.
Faktycznie tak jak pisze wyżej jjb, to wywoływacz oparty na samym metolu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: dak »

To ja pokuszę się o zilustrowanie przykładem. Otóż, prawie zawsze używam Rodinalu i uważam, że pogłoski o gigantycznym ziarnie będącym efektem wołania w nim są grubo przesadzone. Poniżej klatka FP4 Plus pchnięta na ISO 200 i moczona w Rodinalu 1:50 przez 22 minuty (temp. startowa 19°C, później nie mierzona ani nie regulowana). Zdjęcie wykonane Industarem-22 i skanowane na szybko płaszczakiem Epsona.
Załączniki
playground.jpg
Ostatnio zmieniony 31 sty 2021, 14:49 przez dak, łącznie zmieniany 1 raz.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: flonidan »

I to się zgadza .W ogóle ziarno w FP4 jest tak drobne ,że z małego obrazka powiększenia 30x40cm nie ujawniają żadnej ziarnistości i nawet Rodinal nie jest w stanie tego popsuć.Zresztą robiłem Rodinalem AGFę 100 i dla tego filmu Rodinal to wywoływacz zalecany a ziarno w tym połączeniu jest bardzo małe.Na ziarno wpływa bardzo wiele czynników.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: technik219 »

flonidan pisze: 29 sty 2021, 18:29 Na ziarno wpływa bardzo wiele czynników.
Jednym z podstawowych jest temperatura.
Lux mea lex
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: dak »

technik219 pisze: 29 sty 2021, 19:22 Jednym z podstawowych jest temperatura.
Zgadza się. Gdybym wołał w gorący dzień to pewnie wystartowałbym od 18°C. Sposób mieszania też jest istotny, Rodinal nie lubi zbyt energicznie. Zwykle obracam koreksem tak powoli i delikatnie, jakby w środku było jajko, co daje mi trzy obroty w ciągu pierwszych piętnastu sekund każdej minuty. No i nie stukam tankiem o podłoże po przewrotkach.
multimedialnytom
-#
Posty: 12
Rejestracja: 23 mar 2020, 14:12

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: multimedialnytom »

http://www.merillot.fr/photo-graphie/te ... rateur.php

Tutaj możesz sobie zobaczyć nawet pod mikroskopem może to ciekawy punkt wyjścia na początej
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: flonidan »

Patrząc na te porównania filmy z kryształami T mają we wszystkich wywojkach super drobne ziarno i są bezkonkurencyjne.Dziwi mnie dlaczego tak słabo wypada XTOL .Natomiast Ultrafin plus z wszystkimi filmami to mistrzostwo świata.
jacek
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: szable »

coś namieszane jest na tej stronie.
weźmy mój ulubiony film (od czasu jak mnie nie stać na TMaxy) :)
Delta 400 w Rodinalu vs D76, na stronie wychodzi całkiem na odwrót, bo Rodinal daje fajne ostre ziarno a D76 właśnie ziarenko rozpuszcza i w powiększeniu D76 wychodzi kluskowaty i rozmemłany (oczywiście na poziomie którego nigdy nie zobaczymy na odbitce) a na stronce - w Rodinalu niby rozmemłane, a w D76 ostre. Coś ci Gallowie opili się magicznego napoju i pomieszali w testach.

Co do Xtola, jak kiedyś goniłem ideał to testowałem różne wywoływacze gotowe, to był mój ulubiony. Delta 100, TMax 100 Acros w Xtolu -- niedoścignione wzory analogowego obrazowania. Dziś już nie gonię ideału, nawet bywa że Fomę 400 w D23 popełnię i mi wystarczy odbitka wychodzi jak należy.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: Z_photo »

szable pisze: 31 sty 2021, 10:00 coś namieszane jest na tej stronie.
(...)
Delta 400 w Rodinalu vs D76, na stronie wychodzi całkiem na odwrót, bo Rodinal daje fajne ostre ziarno a D76 właśnie ziarenko rozpuszcza i w powiększeniu D76 wychodzi kluskowaty i rozmemłany ...
Mam identyczne spostrzeżenia i wątpliwości.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: Fotografista »

4Rider pisze: 24 sty 2021, 18:28 Z_photo, ID-68/Microphen też ma dużo siarczynu sodu, bo aż 85 gram per litr - ale to tak na marginesie...

Przypominam pełen skład ID-68:
- woda 1000 g
- siarczyn sodu 85 g
- hydrochinon 5 g
- boraks 7 g
- fenidion 0,13
- kwas borowy 2 g
- bromek potasu 1g

Tolerancja wagi składników +/- 5 %
Temperatura wody podczas skladania 40-60* - ja tak rozpuszczam w średnio 50* -
Czy ta waga ze zdjęcia, potrafi odmierzyć 1 g???
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: powalos »

Fotografista, podobne wagi dla jubilerów potrafią odważyć nawet 0,1g. Można nabyć np. na Allegro
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ