Fotografowanie negatywu B&W

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 16 mar 2022, 16:06 są lepsze niż przy użyciu nawet dobrych skanerów, a sam proces wielokrotnie szybszy.
😳😳😳
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: aka »

J.A. pisze: 16 mar 2022, 16:35
Z_photo pisze: 16 mar 2022, 16:06 są lepsze niż przy użyciu nawet dobrych skanerów, a sam proces wielokrotnie szybszy.
😳😳😳
A cyfrówki są lepsze niż kliszaki ;-)
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 16 mar 2022, 11:08 są lepsze niż przy użyciu nawet dobrych skanerów, a sam proces wielokrotnie szybszy.
Sa szybsze to fakt, chociaz tez nie zawsze w zaleznosci od formatu. Przy 4x5“ i wiecej juz tak nie jest. Ale nie sa lepsze.

Przetestowalem wiele rozwiazan, z makro, z obiektywami do duplikacji, wlacznie z cyfrowka srednioformatowa i wrocilem do skanera. Po prostu lepiej oddaje analogowy charakter materialu. Tak moim zdaniem
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: Z_photo »

Chyba nie dość precyzyjnie się wypowiedziałem.
Pisząc o dobrych skanerach miałem na uwadze popularne, dostępne obecnie skanery do filmów typu Plustek czy Reflecta, przeznaczone do filmów małoobrazkowych. W porównaniu ze skanerami bębnowymi czy z wyższej półki Coolscanami Nikona, skany z Plusteka czy Reflecty mogą nie zachwycać.
Lepszość "skanowania" aparatem cyfrowym dotyczy rozdzielczości (tu krytycznym elementem jest zastosowany obiektyw) i dynamiki - natomiast charakter obrazu to już zasadniczo kwestia oprogramowania i umiejętnego jego użycia - nieprzypadkowo wspomniałem o Negative Lab Pro, które jest ponoć nie do pobicia jeśli chodzi o końcową interpretację pliku cyfrowego..
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 16 mar 2022, 12:48 Do takich operacji, należy wybierać obiektyw makro.
Ktoś wspomniał o obiektywach powiększalnikowych. Myślę, że warto by było wypróbować ten pomysł. Są El-Nikkory, jakieś Schneideryy-Kreuznachy, a nawet pogardzany radziecko Vega 11U. Dlaczego? A dlatego, że one są korygowane do odwzorowań z płaskiego na płaskie.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 16 mar 2022, 18:50 A dlatego, że one są korygowane do odwzorowań z płaskiego na płaskie.
Pełna zgoda.
Z_photo pisze: 16 mar 2022, 17:53 Pisząc o dobrych skanerach miałem na uwadze popularne, dostępne obecnie skanery do filmów typu Plustek czy Reflecta,
Ok, w takim razie poziom lepszości został dość mocno obniżony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: oKuba »

technik219 pisze: 16 mar 2022, 18:50 Myślę, że warto by było wypróbować ten pomysł
Pomysl dawno wyprobowany, ja osobiscie nastepujace obiektywy:
Leitz Focotar 2 50/4.5
Schneider-Kreuznach Apo-Rodagon D 75/4

Oba bardzo dobre, z lekka przewaga Schneidera, co jednak nie zmienia w.w. ogolnych wnioskow.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 16 mar 2022, 19:45 Ok, w takim razie poziom lepszości został dość mocno obniżony.
Dość mocno, tzn. do pułapu umożliwiającego wykonanie bardzo dobrych jakościowo wydruków w umiarkowanym rozmiarze.
Np. format A3 czy A3+ nie stanowi problemu (piszę w oparciu o własne doświadczenia).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: miki11 »

Aby wykluczyć skanery na poziomie międzynarodowej stacji kosmicznej przypomnę moje skromne założenia z pierwszego postu w tym temacie:

"...Planuję zbudować sobie taki mały zestaw do fotografowania negatywu monochromatycznego..."

Na razie tylko film 135mm.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: Mirosław »

I jeszcze taka propozycja na podstawie Krokusa.
Załączniki
0.jpg
Uzależniony od fotociemni .
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: miki11 »

No..., mam Krokus 3, statyw już nawet przymierzałem. Trzeba jednak podświetlenie jakieś sensowne dorzucić.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: Z_photo »

Mirosław pisze: 18 mar 2022, 13:27 I jeszcze taka propozycja na podstawie Krokusa.
To wystarczająco dobra propozycja gdy chodzi o incydentalną digitalizację. W przypadku większej liczby skanowanych obrazów jest to rozwiązanie do bólu upierdliwe ze względu na niewystarczającą precyzję prowadzenia filmu i niewygodę jego przesuwania.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: miki11 »

Ja wiem, piszę tylko, że już to rozważałem. Najszybszy byłby skaner filmowy, tylko oznacza to albo duży wydatek, albo starą technologię (chociaż Minolta DualScan IV jeszcze mi trochę siedzi w głowie).
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: Z_photo »

miki11 pisze: 18 mar 2022, 21:00 Najszybszy byłby skaner filmowy, ...
Ze skanerów filmowych znam tylko Plusteka 8200 Ai i skanowania z jego użyciem wybitnie nie nazwałbym szybkim. :-D
Być może szybko przebiega skanowanie w urządzeniach wyposażonych w zautomatyzowany podajnik, obsługujący film w długich odcinkach - jednak z takimi skanerami nigdy dotąd nie miałem styczności.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Fotografowanie negatywu B&W

Post autor: miki11 »

Ten Plustek ma dość cienkie opinie w zachodnich artykułach technicznych. Generalnie film analogowy w tych czasach jest reliktem przeszłości i większość osprzętu dobrej klasy przestała być już produkowana. Trochę dinozaurami jesteśmy :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ