fotografia w podczerwieni ilford sfx

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

fotografia w podczerwieni ilford sfx

Post autor: matti_1989 »

zakładam nowy temat bo nic nie mogłem znaleźć na forum
ma ktoś doświadczenia z tym filmem ilforda może jakieś wskazówki, przemyślenia, sample.
zdecydowałem się w to pobawić bo namierzyłem tanie sfx-y w angli i przyjadą do mnie 10sierpnia:)
Awatar użytkownika
jarecky
-#
Posty: 18
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: jarecky »

Naświetliłem i wywołałem jedną rolkę. Robiłem na niej klasyczne cz-b jak i IR. Klasyczne robione na iso 200 wyszły zadowalająco. Do IR użyłem filtru "marki" KOOD R72 i naświetlałem jak iso 12 (współczynnik filtra x4). Wszystko jak w każe Ilford. Odbitek z klatek naświetlanych z filtrem jeszcze nie robiłem, ale na stykówce widać efekt Wood'a (białe liście i trawa) oraz ciemne niebo. Pamiętaj że im mocniejsze światło słoneczne, tym większy efekt. Ja spodziewałem się po tym negatywie mocniejszego efektu, przynajmniej jak na cyfrówce, ale bez odbitki nie można dobrze tego ocenić.
Jarek
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

jarecky pisze:Do IR użyłem filtru "marki" KOOD R72 i naświetlałem jak iso 12 (współczynnik filtra x4). Wszystko jak w każe Ilford.
czyli nie wystraczy film sfx + filtr czerwony trzeba jeszcze z iso kombinować??
Awatar użytkownika
jarecky
-#
Posty: 18
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: jarecky »

Filtr IR jest bardzo ciemny, trzeba 4 razy dłużej naświetlać klatkę. Ja robię tak, że ustawiam w aparacie iso na 12 (4 razy mniejsza czułość niż iso 200) i w trybie manualnym ustawiam ekspozycję na 0. Następnie zakładam filtr i naświetlam.

Oczywiście można światło mierzyć przy iso 200 i pomnożyć czas migawki w pamięci.
Jarek
Awatar użytkownika
witwdo
-#
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 10:16
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witwdo »

A co z pomiarem światła przez obiektyw? Czy wtedy też konieczna jest korekta ISO?
Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
jarecky
-#
Posty: 18
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: jarecky »

witwdo pisze:A co z pomiarem światła przez obiektyw? Czy wtedy też konieczna jest korekta ISO?
Nie

Mierzysz światło przy iso 200, wydlużasz czas x4, zakładasz filtr, pstryk.
albo
Mierzysz światło przy iso 12, zakładasz filtr, pstryk.
Jarek
Awatar użytkownika
witwdo
-#
Posty: 14
Rejestracja: 20 maja 2008, 10:16
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witwdo »

jarecky pisze:
witwdo pisze:A co z pomiarem światła przez obiektyw? Czy wtedy też konieczna jest korekta ISO?
Nie

Mierzysz światło przy iso 200, wydlużasz czas x4, zakładasz filtr, pstryk.
albo
Mierzysz światło przy iso 12, zakładasz filtr, pstryk.
Czyli że światłomierz "nie widzi" założonego na obiektyw filtra. Chodziło mi o sytuację, kiedy zakładam filtr ustawiam iso 200, mierzę i strzelam.
Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
jarecky
-#
Posty: 18
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: jarecky »

witwdo pisze: Czyli że światłomierz "nie widzi" założonego na obiektyw filtra. Chodziło mi o sytuację, kiedy zakładam filtr ustawiam iso 200, mierzę i strzelam.
Z założonym filtrem nic nie zmierzysz, bo ledwo co przez niego widać. Dziś robiłem zdjęcia słońca podczas zaćmienia z założonym filtrem IR (bo nie mam ND) i można było spokojnie spojrzeć na tarczę słoneczną.
Jarek
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: fotografia w podczerwieni ilford sfx

Post autor: bowie »

matti_1989 pisze:zakładam nowy temat bo nic nie mogłem znaleźć na forum
ma ktoś doświadczenia z tym filmem ilforda może jakieś wskazówki, przemyślenia, sample.
zdecydowałem się w to pobawić bo namierzyłem tanie sfx-y w angli i przyjadą do mnie 10sierpnia:)
teoria:
http://www.korex.net.pl/artykuly/8.html
Piotreks
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotreks »

Zrobiłem rolkę tego filmu używając filtra HOYA IR 72nm.
Uczyłem się dopiero robienia w podczerwieni i nie wszystko mi wyszło.
Robiłem to w nikonie F100, zatem pomiar światła był przez obiektyw, zatem całkowicie odpadał mi problem wydłużania, bądź nie wydłużania czasu naświetlania. Nikon sam to sobie przelicza - robiłem w trybie priorytetu przysłony.
Ostrość ustawiamy przed nałożeniem filtra na podczerwień, bo jak już to było wspomniane guzik przez niego widać. Po ustawieniu ostrości przykręcamy filtr i korygujemy ustawienie ostrości do podczerwieni. Większość obiektywów ma na korpusie zaznaczone kropka ostrość w podczerwieni. W moim wypadku przekręca sie pierścień ostrości o ok 3 mm. Przy IR zwykle są długie czasy naświetlania, zatem polecam wężyk spustowy lub - tak jak robiłem ja - statyw i użycie samowyzwalacza.
Zdjęcia w pełnym słońcu wyszły dość ładnie - zieleń biała, skóra ludzka biała, woda czarna. Ciekawe efekty.
Zdjęcia - kiedy słońca nie było, wyszły mi kompletnie do kitu. Rozmydlona, ziarnista szarość. Na przyszłość będę pstrykał wyłącznie w słońcu.
Wołałem to w Ilfosolu w płynie, w 20 stopniach - idealnie trzymałem się instrukcji. Ziarno mi wyszło dość duże jak na film o czułości 200 iso.
Powtarzając - faktycznie ciekawie wychodza elementy roślinno-wodne.

Czekam do wiosny i znów zrobie jakąś sesyjkę.
modrzef
-#
Posty: 6
Rejestracja: 29 paź 2008, 02:06
Lokalizacja: katowice

Post autor: modrzef »

bowie pisze:Robiłem to w nikonie F100, zatem pomiar światła był przez obiektyw, zatem całkowicie odpadał mi problem wydłużania, bądź nie wydłużania czasu naświetlania. Nikon sam to sobie przelicza - robiłem w trybie priorytetu przysłony.

eee
w żadnym wypadku problem Ci nie odpadał..
mierzenie TTL jest skuteczne z wszystkimi filtrami Z WYJĄTKIEM filtru czerwonego
nie jestem wariatem - jestem samolotem

www.warsztaty-fotograficzne.org
Piotreks
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotreks »

Cóż, w takim razie zdjecia wyszły mi cudem :) bo nic nie korygowałem a naświetlenie wyszło poprawnie. A korekcja przy podczerwieni jest dość poważna.
Patrzyłem na czasy - po założeniu filtra dobierał ok 4 razy dłuższy czas naświetlania (na ile dobrze pamiętam)
Moim zdaniem TTL działa bardzo dobrze przy filtrze na podczerwień.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 lis 2008, 16:32 przez Piotreks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Sprawdzałem kiedyś jak się ma pomiar w Olku OM1n (i OM2n) przy czerwonym 8x - trzeba było prześwietlić o okolo 1,5 działki względem tego co aparat pokazywał.

Ciekawi mnie jak to jest w Minolcie 800si... ni ma filtra...
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Piotreks
-#
Posty: 12
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotreks »

="weesee f90x mierzył prawidłowo.
F100 ma zdaje się taki sam pomiar jak f90x lub przynajmniej bardzo podobny. Zresztą, miałem kupić f90x, ale f100 okazyjnie w USA się trafiła i przysłali :)
modrzef
-#
Posty: 6
Rejestracja: 29 paź 2008, 02:06
Lokalizacja: katowice

Post autor: modrzef »

hm.
to ciekawe. a jak jest zbudowany światłomierz w tym nikonie Twoim?

fajnie byłoby dowiedzieć się czym się te światłomierze różnią od "normalnych"
no i jeszcze kwestia filtru, z którym się pracuje..
nie jestem wariatem - jestem samolotem

www.warsztaty-fotograficzne.org
ODPOWIEDZ