Fotografia otworkowa

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Gość

Camera Love

Post autor: Gość »

To może ja się podzielę swoimi "otworkami" - projekt o nazwie: CAMERA LOVE - jak Wam się widzi?


zdjęcia ślubne | fotografia reklamowa
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Robię kamerę z otworkiem 1/3 mm (0,333...mm), a co mi tam.

Akutat mam taką szpilkę ;-)
Tomaszka
-#
Posty: 70
Rejestracja: 03 lis 2008, 16:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomaszka »

Pytanie techniczne: Jezeli w deklu od body lustzanki zrobic by pinhola to czy na matowce bedzie widac cokolwiek (lato, de besiciarska pogoda, samo poludnie)? Swiatlomierz TTL powinien dzialac.
powered by
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Sprawdzenie średnicy wykonanego otworka:
Ważne jest dokładne poznanie zrobionej przez siebie średnicy otworka (do dalszych obliczeń przysłony "f"), jak i jej okrągłego obwodu.
Do tego celu, ja użyłem powiększalnika fotograficznego, rzutując światło przez dziurkę blaszki otworka i mierząc jej obraz na maskownicy. Znając skalę powiększenia, można łatwo obliczyć średnicę wykonanego otworka.

Skalę powiększenia znajdujemy tak:
Zaznaczamy na dowolnym negatywie odcinek 1 cm (kładziemy obok blaszkę z otworkiem) i wszystko umieszczamy w karetce powiększalnika.
Zakładamy najszerszy obiektyw i ustawiamy na maskownicy największe powiększenie.
Mierzymy zaznaczony odcinek (1 cm) na maskownicy i mamy już skalę powiększenia.

A teraz, propnuję zmierzyć w ten sposób otworki "laserowe" z Allegro - ciekawi mnie czy trzymają wymiary.

Tak samo można sprawdzić czy otworek nie jest wykonany ze zbyt grubej blachy - ostre krawędzie rzutowanego obrazu.
Jak ktoś nie ma powiększalnika to można użyć rzytnika do slajdów - blaszkę z otworkiem montujemy w ramce.


Nie należy przesadzać ze zmniejszaniem średnic otworków (ponad to co wyliczamy z programu "Pinhole Desinger"), bo zbyt mała średnica otworu powoduje dyfrakcje promieni, obraz staje przez to nieostry, rozmazany - zamiast jakbyśmy oczekiwali stać się ostrzejszym i bardziej klarownym.


Ja blaszkę "pod otworek" pozyskuję z rozebranej i wyprostowanej kasetki filmu małoobrazkowego. Zaletą tego jest to, że z jednej strony jest już poczerniona galwanicznie oraz można ją ciąć grubymi nożyczkami. Łatwo ją również przedziurawić cyrklem.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Dawno nie czytałem tylu konkretów :) Mam taki "laserowy" otworek, ale go nie wymontuję, jednak sprawuje się nieźle.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Przy własnoręcznym produkowaniu otworków, rzutnik do slajdów bardzo się przydaje.
Można zrobić otworek z dokładnością 0,01mm (jedna setna milimetra), przez systematyczne nakłuwanie blaszki zwykłą igłą i sprawdzanie efektów na rzutniku (a raczej na ścianie).
Ja w ten sposób wykonałem otworek o średnicy 0,33mm (1/3mm - taki chciałem). Sprawdzając rzutowany obraz na ścianie (po uprzednim umieszczeniu blaszki w ramce od slajdów) miał on średnicę 8,5mm - a to można już zmierzyć zwykłą linijką.
Czarek

Post autor: Czarek »

Polecam polską stronę o fotografii otworkowej:
Fotografia otworkowa
Lubo
-#
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2010, 03:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lubo »

Witajcie!

http://www.allegro.pl/item875506175_el_ ... 0_4mm.html

Próbował ktoś z Was tego sprzętu? Warte jest to swojej ceny? Niby tylko puszka z dziurą za trzy dychy, ale producent wszystko już zrobił, więc ryzyko błędu na poszczególnych etapach budowy własnego pinhole'a maleje (przynajmniej teoretycznie ;-) ). Jak to wywołać? Większość opisów w necie dotyczy wywoływania filmów przy pomocy powiększalnika itp, ale ten etap - w wypadku naświetlania bezpośrednio papieru - odpada. Jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o wywoływanie, chemię itp, więc byłoby super, gdyby ktoś łopatologicznie wytłumaczył mi czym i co zrobić z tym papierem w warunkach domowych, żeby otrzymać negatyw gotowy do zeskanowania w domowym skanerze i wrzucić obraz na komputer.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

witay!

papier wywołany normalnie, możesz potem odbić na inny papier, pod powiększalnikiem rzecz jasna. składasz emulsjami do siebie (oczywiście po wyschnięciu papierowego negatywu), BZZZZZTTTT!!!! (powiększalnikiem) i powinieneś mieć pozytyw, otrzymany stykowo. oczywiście do takiech zabaw, musisz do puszki (dosłownie) włożyć plastik, bo potem z barytu nie zrobisz stykówki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

a ile powinno trwać to bzzzzzt powiększalnikiem? powiedzmy na przysłonie 8 (tak pi razy oko)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
Filip
-#
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Post autor: Filip »

Podpinam do tematu, by nie tworzyć nowego wątku.

Może już widzieliście, ale wstawiam jako ciekawostkę.

Kartonowy otworkowy TLR ;-)
W zasadzie opakowanie na filmy w stylu "sztuka dla sztuki" z funkcją pinhole.

http://www.thedieline.com/blog/2010/04/ ... -film.html
Pozdrawiam.
mrokwpuszce
-#
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2010, 10:07
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mrokwpuszce »

poratujcie nooba ;P jeśli chodzi o fotografię otworkową, to moje doświadczenia ograniczają się tylko do pudełek po zapałkach z filmem (ce zresztą jest świetną zabawą), ale teraz w moim wolontariacie chcą ode mnie, żebym zrobiła warsztaty z tego łącznie z wywoływaniem i nie przyjmują tłumaczeń, że nie umiem ;P jako, że nie mam powiększalnika, to chcę zrobić od razu na papierze, czy zasada działania jest ta sama? skąd się dowiem ile taki papier naświetlać? z pytaniem jak to cholerstwo wywołać to chyba do innego działu... :D
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

mrokwpuszce pisze:skąd się dowiem ile taki papier naświetlać?
Szukając na tym forum. Podpowiem że słowem-kluczem jest czułość papieru.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

witaj!

mrokwpuszce wpadnij jutro na Kiepury 5a o 19:00, będzie paru ciemniaków, może coś podpowiemy, może jakiś chętny się znajdzie.

http://www.aparaty.tradycyjne.net/forum ... g=12#41867

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Ja stareńki karton z Fotonu traktuję jako ISO 5 . Pomiar robię tym co mam , czyli lustrzanką z obiektywem 35mm na f=22 przy ISO100 . Zrobiłem sobie tabelę z pełną gamą czasów w/g kalkulatora ze stronki
http://photography.mstrutt.co.uk/pinholecalc.html
Kalkulator zrobiony pod pomiar DSLR-em.
ODPOWIEDZ