Fotografia kolorowa - historia

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: zladygin »

Poszukuję kompetentnych mariałów do tyczących historii fotografii kolorowej, szczególnie materiałów barwnych w okresie międzywojennym. Możliwie najbardziej szczegółowych.
Tylko nie mówcie o googlu, proszę.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: Fikumiku »

Biblioteka, Muzeum Historii Fotografii, tam mają coś takiego jak leksykon terminów fotograficznych i od 1849 do 1980 były wypisane hasła i bibliografia:)...polecam się tam wybrać.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: zladygin »

Fikumiku pisze: 25 wrz 2021, 21:23 Biblioteka, Muzeum Historii Fotografii, tam mają coś takiego jak leksykon terminów fotograficznych i od 1849 do 1980 były wypisane hasła i bibliografia:)...polecam się tam wybrać.
Bywałem jeszcze na Józefitów. Już urzędują po remontach? Głupie pytanie - zajrzę na stronę.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: mrek »

Obawiam się, że są teraz w szale przeprowadzki do nowej siedziby
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: zladygin »

Biblioteka na Rakowickiej. Mają otworzyć jesienią...
Awatar użytkownika
Yeti
-#
Posty: 25
Rejestracja: 31 maja 2018, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: Yeti »

Zapewne w bibliotece Muzeum Fotografii w Krakowie (gdzie masz z Zakopanego dość blisko) znajdziesz sporo materiałów, korzystaj najpierw z historii fotografii Frizota oraz Rosenblum i podanych tam źródeł. Ta historia ogólnie nie jest zbyt bogata, chociaż należałoby zacząć od ręcznie barwionych dagerotypów, ale tak naprawdę to zaczęło się od autochromów w 1907, trwały one ciągle ulepszane jakościowo aż do lat 30 XX wieku kiedy pojawił się Kodachrome i Agfacolor, później Kodacolor. Powodzenia !
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: 4Rider »

Yeti pisze: 28 wrz 2021, 21:23 (gdzie masz z Zakopanego dość blisko)
Tylko w kilometrach, w czasie to wcale nie jest tak blisko jakby mogło się wydawać ....
[mieszkałem w Krakowie 5 lat w latach '90 i się jeździło na południe czasem]
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: zladygin »

Yeti pisze: 28 wrz 2021, 21:23 Zapewne w bibliotece Muzeum Fotografii w Krakowie (gdzie masz z Zakopanego dość blisko) znajdziesz sporo materiałów, korzystaj najpierw z historii fotografii Frizota oraz Rosenblum i podanych tam źródeł. Ta historia ogólnie nie jest zbyt bogata, chociaż należałoby zacząć od ręcznie barwionych dagerotypów, ale tak naprawdę to zaczęło się od autochromów w 1907, trwały one ciągle ulepszane jakościowo aż do lat 30 XX wieku kiedy pojawił się Kodachrome i Agfacolor, później Kodacolor. Powodzenia !
Dzięki - biblioteka, jak pisałem, jeszcze zamknięta. O autochromach trochę wiem, ale nie śledziłem tych późniejszych modyfikacji. Ostatnie zdjęcia tą techniką na materiałach fabrycznych robiono jeszcze w latach 50.
Vaios1984
-#
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2021, 19:32

Fotografia kolorowa - historia

Post autor: Vaios1984 »

Na temat takiej fotografii zbyt wiele nie wiem.
ODPOWIEDZ