Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: rbit9n »

a kapusta rzecze smutnie:
moi drodzy! po co kłótnie?
po co wasze swary głupie?
wszak i tak zginiemy w zupie.

Fomapan 100 AD 2005 contra Fomapan 100 AD 2019, znaczy odwrotnie, bo nowy na górze.

Obrazek

kurde faja! znalazłem nawet wydruk z digitální pravdy z 2007 roku.

Obrazek

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: powalos »

Dodam też swój głos w tej rozprawce. Pozostaje jeszcze kwestia tego jaki to Rodinal. Znaczy się przez kogo i kiedy wyprodukowany. Zapewne oryginalny Agfy, różnił się od R 09 ORWO i różne są te współczesne. Nawet niektórzy współcześni producenci podają czas trwałości koncentratu na ok .6 miesięcy, a Rodinal Agfy sprzed 25 lat nadal działa poprawnie. Współcześnie produkowane "odpowiedniki" to niby Rodinal ale....
Fan Pentax'a.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: LD »

powalos pisze: 14 sty 2022, 13:44 Dodam też swój głos w tej rozprawce. Pozostaje jeszcze kwestia tego jaki to Rodinal. Znaczy się przez kogo i kiedy wyprodukowany. Zapewne oryginalny Agfy, różnił się od R 09 ORWO i różne są te współczesne. Nawet niektórzy współcześni producenci podają czas trwałości koncentratu na ok .6 miesięcy, a Rodinal Agfy sprzed 25 lat nadal działa poprawnie. Współcześnie produkowane "odpowiedniki" to niby Rodinal ale....
Z tego co pamiętam to Foma, dla swojego Rodinala, podawała rozcieńczenie 1+40.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: powalos »

Podobnie było z ORWO-wskim R-09. Tam też podstawowym rozcieńczeniem było 1:40.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: 4Rider »

LD, nieprawda - oto tabelka z Rodinalu Fomy:


(a co do 1+40 to dawniej tak bywało, z tego co patrzę na ulotki z filmów do lat '80)
Załączniki
IMG_20220113_213732.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: LD »

4Rider pisze: 16 sty 2022, 13:33 LD, nieprawda - oto tabelka z Rodinalu Fomy:


(a co do 1+40 to dawniej tak bywało, z tego co patrzę na ulotki z filmów do lat '80)
A czy ja napisałem że to dotyczy Twojej ulotki? Ulotka z F09, bo tak chyba oznaczała Foma swój Rodinal.
Załączniki
classic_f09_label_6036.jpg
classic_f09_label_6036.jpg (62.75 KiB) Przejrzano 1594 razy
Ostatnio zmieniony 16 sty 2022, 14:18 przez LD, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: 4Rider »

LD, ja tej ulotki nie wyprodukowalem, była zalaczona do Rodinala, który kupiłem bezpośrednio od Fomy.
Napisałeś że coś Ci się wydaje, że Foma tak zaleca, ale jesteś w błędzie, więc Cie z niego wyprowadzam.
Ja też dziękuję ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: oKuba »

LD, To inny wywolywacz jest, aczkowiek pewnie zblizonosc nazwy zamierzona. Odnosnie starych filmow Fomy sie nie wypowiadam, gdyz nie wiem.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: LD »

4Rider pisze: 16 sty 2022, 14:09 LD, ja tej ulotki nie wyprodukowalem, była zalaczona do Rodinala, który kupiłem bezpośrednio od Fomy.
Napisałeś że coś Ci się wydaje, że Foma tak zaleca, ale jesteś w błędzie, więc Cie z niego wyprowadzam.
Ja też dziękuję ;-)
W dalszym ciągu chcesz coś udowodnić, nie wiem po co? Przecież sam napisałeś że do lat 80 tak było. Przy tej ilości różnych Rodinali to każdy sam powinien dobrać swoją technikę wywoływania, czas wywoływania, parametry naświetlania itd.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: oKuba »

LD pisze: 16 sty 2022, 14:30 Przy tej ilości różnych Rodinali to każdy sam powinien dobrać swoją technikę wywoływania, czas wywoływania, parametry naświetlania itd.
To jest oczywiste i nie jest przedmiotem dyskusji. Jest nim to czy tak duza roznica w czasach podyktowana jest zmiana produkowanego negatywu, gdyz rozbieznosc jest zby duza
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: 4Rider »

LD, było zalecane w ulotkach ORWO owszem.
W starej literaturze też występuje, ale nijak ma się do do współczesnych praktyk.
Owszem możesz wołać jak chcesz, znane i używane są rozcieczenia od 1+20 do 1+1000 - acz standard jest obecnie jeden dla 3 rozcieczen znany powszechnie.
A i rozmawiamy merytorycznie, więc daruj sobie wycieczki osobiste.
Receptura R09 jest jedna, różnica stanowi trwałość to wszystko i stąd mogą wynikać różnice z uwagi na niepelnowartosciowosc po upływie jakiegoś czasu.
Wnioski wyprowadzone na podstawie: oryginalnego R09 Agfy z lat '60 (używałem jeszcze w XXI wieku) R09 współczesny AGFY i FOMY oraz składanego chalupniczo paRodinalu.

I chodziło tylko wyłącznie ze błędnie podałeś że Foma WSPOLCZESNIE (historia to może w innym watku)* zaleca 1+40 jak wyraxnie zaleca 1+25 i 1+50.

Ja rozumiem że to niefajnie napisać błędna informacje, dlatego warto zawsze ja sprawdzić przed jej opublikowaniem.

* jeśli masz ochotę to o historii z ulotek można porozmawiać, posiadam bogate ich archiwum z całego wieku XX, ale nie przytaczam ich w związku z dzisiejszą praktyka, gdyż mogą (i będą) wprowadzać w błąd czytajacego, szukajacego, ect...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
intersekt1992
-#
Posty: 10
Rejestracja: 10 sty 2022, 18:04

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: intersekt1992 »

Aktualizacja!

Na wstępie dzięki za wszystkie porady dot. mojego problemu.
Najcenniejszą poradą było wzięcie spraw w swoje ręce i teraz zarówno wywołuję, jak i skanuje filmy w domu.

Poniżej skan zrobiony w domu vs. to co otrzymałem z labu. Jednak trzeba pobawić się krzywymi w skanerze, żeby to kontrastowe kadry wyglądały dobrze - 'Auto-poziomy' w labie nie zdadzą egzaminu - do każdej klatki trzeba osobnego podejścia.

Mój skan:

Obrazek

Przykład z labu:

Obrazek

Ciut inne kadry, ale wyjściowa ekspozycja i warunki te same.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: oKuba »

intersekt1992,

Faktycznie inna bajka.

A Foma na moje zapytanie nie odpowiedziala i nie spodziewam sie, ze to uczyni
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan 100 Classsic - brak cieni

Post autor: rbit9n »

oKuba pisze:intersekt1992,

Faktycznie inna bajka.

A Foma na moje zapytanie nie odpowiedziala i nie spodziewam sie, ze to uczyni
od czasu, kiedy cały świat pytał fomę o czarny deszcz na dwusetce, całą korespondencję chyba z automatu wrzucają do spamu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ