Foma Pan 400@400 w rodinalu 1+100

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Foma Pan 400@400 w rodinalu 1+100

Post autor: stereo »

Witam, chciałem spróbować kombinacji jak w temacie, chodzi o długie, akutacyjne wywoływanie. Internet raczej milczy o takiej kombinacji. Znalazłem 2 w miarę sprawdzone przepisy (poparte zdjęciami):

http://filmdev.org/recipe/show/5745
http://filmdev.org/recipe/show/5800

No ale różnica to pół godziny.... Ma ktoś doświadczenie? Ewentualnie, jakby czas się zmienił dla naświetlenia tego filmu na 200 ISO?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2011, 18:31 przez stereo, łącznie zmieniany 1 raz.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Te czasy na filmdev to przesada, tylko rozmaczanie emulsji. 30 min. wystarczy, potem już nie ma żadnej akcji, bo ta minimalna ilość wywoływacza się już zużyje. Ale sprobuj, jak chcesz.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Właśnie dlatego pytam, bo nie chcę próbować, ale mieć czasy czymś poparte. Te długie czasy może wzięły się z tego, że to wywoływanie bez poruszania? Wlewam, stawiam, nic nie robię.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Tak, wlewasz, majtasz przez pierwszą minutę i już. W zależności od warunków zacznij może od 21 C by pod koniec nie spaść za nisko.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

W takim razie spróbuję... :) dzięki!
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

22 min 1:100, temp. 16-21°. kazdy film mocze 3 minuty w wodzie obojetnie jaki format. Timer ustawiam na 22, 17, 12, 7, 2. Po wylaniu wody zalewam rodinal i powoli obracam 1 min. odstawiam, opukuje i czekam do 17 min, obracam bardzo wolno 3 razy, odstawiam, opukuje i tak do konca podczas kazdej dzialki, na 20s przed 22 min zaczynam wylewac, przerywam octem 1+4. Z tego co sie orientuje to jest tysiace wariantow dla r9 1:100. ja pamietam ten i mi pasuje, i wcale nie twierdze, ze to najlepsza metoda. Woda moze byc o roznej temperaturze ale bez wahan wiekszych niz +/- 2°C w czasie wolania. Dla wolania rotacyjnego oczywiscie mam inna metode na rodinal.
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

W sumie rodzaj semi-stand. Widzisz jakieś różnice między takim wołaniem a takim z regularnym bełtaniem ?
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Regularne beltanie w krotszym czasie oczywisciue da duze i nieladne ziarno na 35, na srednim i duzym mniej widoczne. Toczylem 8x10 w rodinalu 1+50 przez 6 min tez w temp okolo 20°C i wyszlo w miare dobrze. Nie mam specjalnie czasu na eksperymentowanie z rodinalem ale mysle, ze czas do 30 min ma jakis sens z wolaniem, pozniej rodinal przestaje byc praktycznie wywolywaczem i obojetnie czy film bedzie lezal w nim godzine czy 2. Ale sa szkoly, ze po pol godziny obraca sie z lewej do prawej,po godzinie to nalezy obracac z prawej do lewej, i to bez pukania i tym podobne bzdury, rownie skuteczne jak po zaparkowaniu samochodu zapalamy auto na 3 minuty i powtarzamy to przez nastepna godzine. Stracimy czas, auto nas nigdzie nie zawiezie, i niczego nikomu nie udowodnimy poza tym, ze siedzielismy w aucie.
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Czyli praktycznie masz podobny punkt widzenia co ja; 5ml rodinala ma swój limit efektywności.
Ciekawe jak koledze Stereo się powiodło.
ODPOWIEDZ