Focomat IIa

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

Poszukuję wkładek do powiększalnika Focomat IIa lub informacji ( rysunki, wymiary) . Posiadam wkładkę 56x56 mm.
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

Na żadnym portalu nie znalazłem ani danych technicznych ani oferty sprzedaży a chciałbym skompletować powiększalnik. Myslę, że posiadając wymiary bez problemu dorobię brakujące wkładki.
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

Nie dowierzam, jestem jedynym w Polsce posiadaczem powiększalnika Focomat IIa ? Nikt nic ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Focomat IIa

Post autor: J.A. »

Myślisz, że wszyscy analogowcy są na Korexie? Niektórzy nawet nie wiedzą o jego istnieniu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Focomat IIa

Post autor: PPaweł »

W sumie jak masz jedną wkładkę, to chyba inne będą podobne, tylko z inną dziurą, nie?
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

PPaweł pisze: 17 mar 2023, 18:54 W sumie jak masz jedną wkładkę, to chyba inne będą podobne, tylko z inną dziurą, nie?
0
Nie uwierzysz ale własnie o tą dziurę chodzi. Wkładka ma tzw dzyndzel, który ją umiejscowuje w odpowiednim miejscu. zatem istotne jest nie to, że coś ma 35x24 czy 6x9 ale miejsce owej dziury. A odnośnie J.A - jestem realistą optymistą. Dlatego szukając osoby, która pomogłaby mi przywrócić do życia mojego Kieva, pokrętnymi ścieżkami dotarłem do źródła. Forum to jak mi się wydaje miejsce spotkań nie tylko zawodowych fotografów ale też pasjonatów, którzy niekoniecznie są profesjonalistami.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Focomat IIa

Post autor: PPaweł »

A nie miałaby ta dziura środka w tym samym miejscu, tylko rozmiar inny?
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

Gdybym znał odpowiedź to nie zawracałbym nikomu głowy. Właśnie tego chciałbym się dowiedzieć bo wyciąć dziurę w kawałku blachy to pikuś.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Focomat IIa

Post autor: J.A. »

Dyletant, weź że pokaż to co masz. fotografowie o obrazach rozmawiają, opisy na na grupę literacką proszę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

Zastanawiam się jak to możliwe, że pośród rzeszy ( nie chodzi mi o III Rzeszę) wybitnych, przynajmniej w ich mniemaniu znawców, nie znalazł się żaden, który doradziłby chłopu z Małopolski jak obsługiwać urządzenie z połowy XX wieku. Na co was stać oprócz sarkazmu ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Focomat IIa

Post autor: J.A. »

Dyletant, Wyślij mi to co masz, na mój koszt. wykonam Ci odpowiednią wkładkę. Na Twój koszt.
Wydaje Ci się, że ludzie mają w głowach rysunki techniczne wszystkich części jakie można spotkać w ciemni?
Tak, focomatów jest mało, być może na koreksie nie ma nikogo z takim powiększalnikiem, a może jest, ale nie wie o co Ci chodzi.
A sarkastyczny - mało przyjemnie, to jesteś Ty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Focomat IIa

Post autor: Dyletant »

J.A Może masz trochę racji ale to nie sarkazm lecz poczucie bezsilnosci. Wydawało mi się, że choć niewątpliwie nie jest to przedmiot codziennego uzytku, to jednak nie jest to osobliwość w tym gronie. Ale poszukując informacji w archiwum odszukałem bodaj jedną wzmianke i to w czasie przeszłym gdy ktoś zamienił Focomata IIa na inny powiększalnik. Biję się w pierś, po prostu sądziłem, że jestem okazem niedouczonego amatora fotografii. Postaram się w miarę czytelnie rozrysować to co mam czyli owo 56x56. Mam oryginalne papiery do tegoż ale nigdzie nie ma wzmianki jak maja wyglądać płytki do innych formatów, Jako cyfrowy analfabeta postaram się wykorzystać młodszeroczniki w moim rodzie i na PW podrzucić dane. 😀
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Focomat IIa

Post autor: jac123 »

Hm, a nie jest tak, że na IIA podobnie jak na IIC do formatu 6x9 nie potrzebujesz wkładki, tylko korzystasz bezpośrednio z karetki? Dopiero na mniejsze formaty są wkładki/maski.
IIa nie jest popularny, już bardziej znany jest IIc.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2023, 23:26 przez jac123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Focomat IIa

Post autor: jac123 »

O takich maskach mowa?
Załączniki
s-l1600.jpg
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Focomat IIa

Post autor: sweetek »

Ja mam IIa i mam chyba wszystkie wkładki. Ten bolec nie jest niezbędny. Daj maila to ci wysle rysunki wkładek.
ODPOWIEDZ