Filtry multigrade 8,9x8,9 a magnifax

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no, ucze sie ciagle. moze kiedys zrobie cos poprawnego.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Post autor: Janis »

Dziękuję Wam za odpowiedź, testy.
Poniekąd byłem zmieszany, jednak w miarę rozwoju wątku doszedłem do wniosku, że na razie zainwestuje w filtry i będę je kładł pod obiektyw. Nie planuję na razie robić powiększeń większych niż 30x40, a nie mam pieniędzy na tak drogie filtry 15x15.
Rozumiem, minusy kumulują minusy, to jest ważne, ale czasem trzeba się ograniczyć.
A już przecież lepiej filtr pod obiektyw, niż jego brak w przypadku papierów multigrade, prawda? :)
Pozdrawiam
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Janis pisze:(...) że na razie zainwestuje w filtry i będę je kładł pod obiektyw. Nie planuję na razie robić powiększeń większych niż 30x40, a nie mam pieniędzy na tak drogie filtry 15x15.
To pozwolę sobie spytać - masz namiary na filtry podobiektywowe tańsze niż Ilforda?
(te z trzymakiem, za 340-360 pln (fotonegatyw / czarno-biale))
Marek Marecki
-#
Posty: 81
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marek Marecki »

Jest jakaś różnica w samym filtrze, poza faktem jego oprawy w ramkę, między wersją pod obiektyw i zwykłą do szuflady?
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Post autor: Janis »

Cypis pisze:
Janis pisze:(...) że na razie zainwestuje w filtry i będę je kładł pod obiektyw. Nie planuję na razie robić powiększeń większych niż 30x40, a nie mam pieniędzy na tak drogie filtry 15x15.
To pozwolę sobie spytać - masz namiary na filtry podobiektywowe tańsze niż Ilforda?
(te z trzymakiem, za 340-360 pln (fotonegatyw / czarno-biale))
nie. zamierzam użyć szufladkowych, tyle że zawieszę je pod obiektywem. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Arnold »

Marek Marecki pisze:Jest jakaś różnica w samym filtrze, poza faktem jego oprawy w ramkę, między wersją pod obiektyw i zwykłą do szuflady?
Nie ma, to te same filtry
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Ooo akurat na bieżąco jak ktoś chce zobaczyć odbitki barytowe wykonane na najwyższym poziomie technicznym z użyciem filtrów podobiektywowo :D (co najmniej w jakieś części) może się wybrać na:

Wystawa “Krajobrazy”

Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
wystawa czynna od 8 lutego 2011 do 4 marca 2011, pon-pt 12 - 18, sb-nd 14 -18

http://zpaf.pl/galerie/stara-galeria/wystawy

Ja zamierzam. :)
Ostatnio zmieniony 17 lut 2011, 20:23 przez kayaman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Byłem. Widać, że autor naprawdę umie opanować kontrast odbitki i aż miło patrzeć. Zgrzytem były białe plamki na części odbitek i spory włos (1,5 cm?) na jednej. Ale może czas naglił... Polecam i tak! To sporo ciekawych ujęć krajobrazów Polski.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Też mnie zdziwił ten zgrzyt muszę przyznać i tego się nie spodziewałem.
Plamki w małej ilości to rzecz normalna z małego obrazka ale przecież istnieje retusz
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Łapiński, jak mało kto, zna się na rzeczy:
http://fototapeta.art.pl/2004/jlmgp.php
...byłem na jednej z ostatnich wystaw Hartwiga w galerii ZPAF i też "zgrzytało". Powiększenia krzywo przycięte (nożyczkami?), źle retuszowane plamy, paprochy... Widać było, że te zdjęcia zjeździły świat, albo zostały wyciągnięte ze starych zbiorów, że niektóre to jakieś próby, wglądówki. Cóż, Hartwig już wtedy od wielu lat nie wchodził do ciemni.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 18:51 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

dadan_mafak pisze: roznice moge Ci pokazac, nie widze zadnego problemu.
Czekamy...
Zrobiliśmy wczoraj test ale na czeskiej optyce i głowicy mieszającej.
W przyszłym tygodniu jednak zrobimy na Nikkorze albo Rodagonie na głowicy z kondensorem dla świętego spokoju. Ocenę testów czyli ostrości przeprowadzamy w przez lupę na podświetlarcę przy powiększeniu rzędu 30/40 z małego obrazka. Co jest moim zdaniem wystarczające. Wolałbym jednak wstrzymać się z publikacją do czasu Twoich testów gdyż w końcu to Ty podważyłeś pewną powszechną bo wygodną praktykę i teorię stosowania tych filtrów pod obiektywem.

Przy okazji natknąłem się na specyfikacje producenta tych filtrów. :mrgreen: , gdzie wyraźnie jest napisane, że z powodu wysokiej jakości wykonania filtrów Ilforda z powodzeniem można jest stosować pod obiektywem nawet w powiększalniku z szufladką. Cytat i link poniżej.

Filter transmission values are based on the assumption that a tungsten light source will be used to expose the paper. The optical quality of the filters is high, so they may be used anywhere in the enlarger light path. If you use them below the lens, you must handle them with particular care to avoid finger marks and other blemishes. You can clean the filters with a soft cloth or camel-hair brush.

http://www.ilfordphoto.com/applications/page.asp?n=117
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

jak rozumiem opanowanie kontrastu moze byc roznie postrzegane?
czy czarny las i niebo z ledwo odcinajacymi sie chmurami sa nowym trendem w artystycznej fotografi krajobrazowej?
Obrazek
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

kayaman pisze: Plamki w małej ilości to rzecz normalna z małego obrazka ale przecież istnieje retusz
no...moze i istnieje ale najwyrazniej nie istnial na zdjeciach ktore byly na wystawie? :)
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

dadan_mafak pisze:jak rozumiem opanowanie kontrastu moze byc roznie postrzegane?
czy czarny las i niebo z ledwo odcinajacymi sie chmurami sa nowym trendem w artystycznej fotografi krajobrazowej?
Obrazek
Odkąd to oceniamy odbitki na podstawie skanów?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

"podobno" na zywo jest identyczna
ODPOWIEDZ