Filtry do fotografii czarno białej Yashica Mat 124g

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wooojtas
-#
Posty: 44
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:16
Lokalizacja: Kielce

Filtry do fotografii czarno białej Yashica Mat 124g

Post autor: Wooojtas »

Witam!

Zwracam się do szacownego forum z pytaniem o filtry do yashici mat 124g. Przeszukałem internet i mało wzmianek na ten temat, dowiedziałem się jedynie, że mocowanie do Jaśki nazywa się bay I i raczej ciężko dostać oryginalne, szczęśliwie jestem posiadaczem filtru żółtego ale chciałbym skompletować pozostałe (pomarańczowy, czerwony, zielony itd.). Słyszałem o patentach na przejściówki... Można to komuś zlecić czy kupić??? Dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

Masz rację. Mocowanie filtrów to bay I. Mi udało się kupić zółty, czerwony i UV (oryginalne). Ale zainwestowałem w przejściówkę (bay I -> 49mm, są też redukcje na 46mm i 52mm) i mogę stosować filtry o średnicy 49mm (których nie brakuje i są w miarę tanie). Minusem takiej operacji jest niemożność zastosowania oryginalnej osłony przeciwsłonecznej.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Nie tak dawno w B+W można było zamówić dowolny filtr na mocowanie Bay I, nie było to masakrycznie drogie... Ciekawe jak jest teraz?
To wbrew pozorom nie jest taki rzadki format, ponieważ ma go mnóstwo Rolleiflexów itp. Kłopot jest z dostaniem filtrów polaryzacyjnych...

Powodzenia w szukaniu :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Polar liniowy 2 powłoki na Bay I http://www.stopfoto.pl/heliopan-filtr-b ... 1164,10446
164 zł
Heliopan wyprzedaż
Pozdro
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nigdy nie lubiłem TLRów, więc nie wiem. Jak takiego filtra używać?
Na Mamiy M7 i 7II (pewnie 6 też), jest specjalny uchwyt pozwalający na wygodne używanie polara.
Mam i używam, więc nie piszę tego z "prospektu".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ