Film po wywolaniu czysty jak szyba :)

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Film po wywolaniu czysty jak szyba :)

Post autor: Antoni »

Nie wywolywalem juz zdjec prawie pol roku, ale przed wywolaniem tego dzisiejszego filmu, przypomnialem sobie podstawy dzieki temu forum.

Wywolywalem film Ilford 120 fp4 tak jak Weseeee pisal 1 + 3 w W 17 Hydrofen, czas 16 minut, temperatura 20 stopni C.

Koreks - Paterson ( taki z lejkiem zaczepianym od gory w koreksie )


Nie wierze, ze az tak do bani zrobilem ten film :( ale pierwsza klatka wyszla okej, druga, trzecia, czwarta, piata wyszly " przezroczyste ', moge sobie przez nie patrzec jak przez okno... pozniej dwie wyszly znowu dobrze i kolejne az do 15 znowu " przezroczyste ".


Mam takie obawy, czy te Patersony sa w ogole dobre, szczelne, bo nie chce mi sie wierzyc, ze kiedy ten caly lejek goni w srodku, a lejac do koreksu wode, ona spokojnie sobie bokiem miedzy scianka zewnetrzna lejka a wewnetrzna koreksu przeplywa.. Choc to nowy koreks, kupiony normalnie w sklepie.


Utrwalacz byl nowiutki, fomafix 0,5 litra, utrwalalem 5 minut, a w ciemni konkretnie " czarno ". Zreszta dawniej wywolywalem jakos 35 mm nie jadna i bylo okej, a teraz takie jaja sie robia.


Jeszcze w sumie najwazniejsze, aparat Bronica etrs, mam nadzieje, ze nie jest to wlasnie wina aparatu, a moze koreksu kurde :(
Awatar użytkownika
Mikołaj
-#
Posty: 40
Rejestracja: 13 cze 2007, 10:33
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Mikołaj »

ja bym raczej szukał winy w aparacie. może migawka się blokuje? Gdybam .Ale wydaje mi się , że raczej aparat. czy te klatki nie naświetlone a naświtlone są każda inna czy przejścia są łagodne między klatkami?
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

hm

Post autor: Antoni »

Oj nie wiem czy dobrze zrozumialem to co napisales, ale ... te " czyste " sa wszystkie takie same, a te na ktorych widac obraz wydaja mi sie, ze sa naprawde dobrze zrobione, nie ma na nich zadnego paska bialego, czarnego itd... na moje slepe oko przynajmniej.

Moze faktycznie to wina aparatu, a tak w ogole, otwierajac kasete Bronici, Haseel... itp.. czy na tej klapie, na jej bokach musza byc takie male gabki niczym zywcem wziete z otworku w kasecie 35 mm ? Czy nie majac ich kaseta moze byc nieszczelna ?
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Się wtrącę.
Jeżeli pare klatek wyszło Ci OK to nie jest to problem z koreksem/wywołaniem ale właśnie z aparatem.
...w Bronice jest szyberek?... bo myśle sobię że można zapomnieć go wyjąć....
Sam się czasem nadziewam na własne niedbalstwo i w Mamiya RB mam "czyste" klatki bo się zapomnę i 2 razy przewinę błonę - mój model nie ma zabezpieczenia przed takimi numerami.... mam też na koncie pare klatem które naświetliłem nawet 3 razy...efekt nawet ciekawy ale nijak zamierzony...
Pozdrawiam
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Czy na "czystych" negatywach są numery klatek i nazwa materiału? Jeśli chodzi o poprawność procesu wywołania, patrzysz zawsze na nie, chyba że to foma 120 na której często brak jakichkolwiek napisów.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

vidman pisze:...w Bronice jest szyberek?... bo myśle sobię że można zapomnieć go wyjąć....
Zależy w której. W mojej Zołzie Bronce (ETRSi) jak nie wyjmę szyberka to i nic nie zrobię, spust migawki jest zablokowany.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

vidman

pamietam juz o szyberku, wiec to na bank odpada, juz teraz podczas robienia tego ostatniego filmu mialem caly czas wyciagniety z body.

W Etrs jest dokladnie tak samo jak w aparacie Leszka. Mozna zrobic zdjecie, ale trzeba choc centymetr szyberka wyciagnac, bo w przeciwnym razie nie pstrykne zdjecia.

rbit9n

No widac cyferki klatek i nazwe filmu, czyli jednak aparat panowie co ? :((( Jak pomysle, ze teraz nawet specjalnie nie mam tego gdzie oddac, bo w Krakowie ciezko o dobrego speca, to mnie trafia.
Awatar użytkownika
gsb
-#
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2007, 20:35
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: gsb »

To ja wam powiem cos lepszego. Jakis m-c temu wywolywalem swoje klisze 4x5'', wszysko piknie itp - utrwalilem, zapalam swiatlo. i wszystkie klisze przezroczyste jak folia do rzutnika :shock: :shock: :shock: no ale dobra pomyslalem sobie, ze moze zamienilem miejscami te kasety ze zrobionymi fotami z kasetami gdzie foty stoja niezrobione....

Minal miesiac - wczoraj wywoluje ilforda SFX 35mm, jade jak zwykle, 10minut, przerywacz, utrwalacz, wyjmuje film - CAŁY PRZEZROCZYSTY, no ale caly, nawet to miejsce ktore zawsze z kasetki filmu wystaje i wywoulje sie na czarno (przesietlone) jest totalnie przezroczyste. :shock: :shock: :shock:

Teraz juz wiem, ze to fomowski R09 - nigdy nie trzymajcie tego tak dlugo. u mnie stał od grudnia w chlodnym, ciemnym miejscu i teraz w ogole mam niezle tyly bo duzo klatek mi ucieklo :(
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

weesee pisze:chyba tylko mały obrazek i z puszki.
Niestety, ale takie szerokie mi się ostatnio trafiały. Serio serio.
Antoni pisze:No widac cyferki klatek i nazwe filmu, czyli jednak aparat panowie co ?
Jeśli widać napisy na brzegu, to znaczy że film nie naświetlony był jednak.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Antoni pisze: No widac cyferki klatek i nazwe filmu, czyli jednak aparat panowie co ? :((( Jak pomysle, ze teraz nawet specjalnie nie mam tego gdzie oddac, bo w Krakowie ciezko o dobrego speca, to mnie trafia.
Jeżeli chodzi o mechanika, kótry podjąłby się sprawdzenia i ewentualnie takiej naprawy to polecam pana Wiesława Adamczyka (tel. 609820424). Choć mieszka pod W-wą można to załatwić drogą pocztową.
Czy używasz jednego obiektywu? Opis sugeruje ewentualny problem z migawką, jeżeli zmieniasz obiektywy to by wyjaśniało dlaczego tylko niektóre klatki są niezaświetlone.
Łukasz Omasta
-#
Posty: 48
Rejestracja: 14 maja 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa/Katowice

Post autor: Łukasz Omasta »

Z tego co pamiętam w Zołzach migawka jest centralna prawda?
Podobną sytuację miał mój przyjaciel, który na jedną sesję wziął ode mnie 90mm do RB. Niestety w transporcie/przypadkiem przestawił pokrętło przestawiające otwieranie migawki z body na kabelek. Takie małe gówienko z boku aparatu.
Moim zdaniem wina jest w migawce. Ponoć w ETRSi czasem wariuje elektronika sterująca migawką. Sprawdź ze zdjętą kasetą czy migawka zawsze odpala. Jeśli negatyw jest prześwietlony to przypominam, że nie będzie czysty a czarny. Czysty negatyw jest nie naeksponowany.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Witam ponownie,

Wczoraj wieczorem w kuchni zrobilem pare zdjec mamie :) .. tylko po to by miec pewnosc, ze podczas zdjec na cmentarzu, wszystko dobrze robilem.

Przypomne, ze film z cmentarza mial dobre tylko 3 na 15 klatek, czyli 13 bylo zupelnie przezroczyste, i szczerze mowiac dopiero dzisiaj zauwazylem, ze na tych 13 w jedym i tym samym miejscu, na samym srodku jest ciemna " mgielka "


Wywolalem przed chwilka film z wczoraj, i tylko na 10 klatkach jest obraz, na 5 to samo co wczoraj, choc tej calej " mgielki " nie ma. Szyberek na bank byl wyciagniety, tyle, ze robilem wszystko ta sama przyslona, i czas rowniez byl ten sam, wiec moze dlatego wyszlo " az " 10 klatek.

Jutro wysylam kurierem aparat do przegladu, facet mowil dokladnie to co Wy panowie, ze mozliwe, iz jest cos z migawka w obiektywie nie tak, a na pewno trzeba tez uszczelnic ponownie kasete, bo te gabki sa zupelnie powycierane.
Sebastian
-#
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2007, 21:19
Lokalizacja: Manchester

Post autor: Sebastian »

Miałem kiedyś podobny problem z ETRSi, bateria zaliczała właśnie koniec żywota i robiła podobne sceny, czasem odpalała czasem nie, to nie jest bardzo skomplikowany sprzęt także nie ma co doszukiwać się od razu jakichś poważnych uszkodzeń czy awarii, a jeśli nie zmienia się obiektywu to czasami i te styki w obiektywie nie łączą.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Reasumując.

Oddalem sprzet do serwisu. Wymiana uszczelek w kasecie, plus wymiana gumy przy lustrze body, plus naprawa stykow w obiektywie i body, czyszczenie obiektywu i body, plus cos tam cos tam, w sumie zaplacilem 500 zlotych ;( za naprawe aparatu.

Jutro jade robic zdjecia, ciekawe czy wyjda ;) w razie czego mam gwarancje 12 miesiecy.
Awatar użytkownika
Helios
-#
Posty: 119
Rejestracja: 22 lis 2007, 10:34
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Post autor: Helios »

Masakra. Miałem podobny problem w Canonie AT-1, okazało się że to wina elektromagnesów, jak mi już to naprawili to się dziad zaciął.. :mrgreen:
Canon T70 + (28/2.8 50/1.8 135/3.5 soligor 300/4.5), Zenit E 79' (wersja olimpijska), Velbon Sherpa 450R

http://www.youtube.com/watch?v=94DeLrIU9Jw
ODPOWIEDZ