film do C-41 w chemii ORWO C5166

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

film do C-41 w chemii ORWO C5166

Post autor: Borys94 »

wywołałem film solution 200 w chemii jak w temacie, na negatywie przeważają niebieskie tony maska jest żółto zielona taka ledwo ledwo. zaświetlony początek przy ładowaniu filmu jest ciemno niebieski, jutro zaniosę do labu że by skan zrobili i moze ewentualnie odbitki
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wrzucaj, czekam.
Lux mea lex
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

no to jutro wypatruj, jak wrócę z labu od razu wrzucam, mam tylko pytanie jak na negatywie jest niebiesko zielony kolor czyli na pozytywie będzie czerwono pomarańczowy ?
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

C-41 w chemii ORWO C5166

Post autor: Mirosław »

Dla uzyskania jakiś powiedzmy efektów może być ciekawe ale chcąc uzyskać prawidłowe wywołanie emulsji do procesu C-41 raczej sie nie zaleca chociażby
że wywoływacz ORWO z procesu C5166 ma inną substancje wywołującą zdaje się że T-32 a orginalnie w C-41 jest CD-4 wywołanie barwotwórcze w tych wywoływaczach różni sie od siebie .
Uzależniony od fotociemni .
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

w orwo jest TSS to i CD-4 to podobne substancje bo mają właściwości redukujące, lecz TSS jest silnie toksyczny obydwa to siarczany tylko
TSS jest siarczanem N,N dietylo-p-fenylenodiaminy
a CD-4 siarczanem N-etylo-N-(2hydroksyetylo)-2-metylo-p-fenylenodiaminy

[ Dodano: Czw 12 Lip, 2012 ]
jak widać kolory okropne no ale warto było taka próbę zrobić
Załączniki
Negative0-07-6A(1).jpg
Negative0-11-10A(1).jpg
Negative0-32-31A(1).jpg
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dlaczego '' okropne'' ? Retro. Do pewnych sytuacji będzie jak znalazł. Jakieś zacieki widać. Nie przyłożyłeś się do obróbki.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

a gdzie tyś to wyczytał że TSS jest "silnie toksyczny". Ja przez 30 lat pracowałem z tymi wywoływaczymi, C15, C17, C112 i często bez strzypców kąpałem papiery w kuwecie dotykając wywoływacza i, - nic. żyję nadal bez blizn, żladów czy ...itd.
Jedyny silnie toksyczny reduktor fotograficzny to jest Pirogallol !.
Tu trzeba naprawdę uważać, nawet opatry przy odważaniu są już bardzo szkodliwe.
A ta reszta, no nienależy ich brać na smak, żeby rozróżniać co jest co.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

tylko t miałeś do czynienia z roztworem tego, TSS jest tylko w wywoływaczu mniej więcej 10g na litr to daje stężenie 1%. Ja mówię o czystym TSS o siarczanie N,N dietylo-p-fenylenodiaminy, zobacz sobie w specyfikacji na stronie POCH, tak bo da się to kupić tylko drogie. Brać na smak ? a co to w gastronomie się bawimy :mrgreen: , w laboratorium niczego się nie bierze na smak tylko jak się nie ma pewności to się robi odpowiednią analizę charakterystyczna dla danych związków

[ Dodano: Pią 13 Lip, 2012 ]
ciekawe co by wyszło jak by się zrobiło film do C-41 na slajd w orwo C9165, jeśli przy chemii orwo maska znika to na slajdzie by nie było tego zabarwienia charakterystycznego do krosu filmu C-41 w chemii E-6
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

pq17 pisze:a gdzie tyś to wyczytał że TSS jest "silnie toksyczny".
TSS jest "egzemotwórczy", to znaczy, że możesz nabawić się egzemy. Otruć, to się nie otrujesz.
Jeśli już przy tym jesteśmy: przez bardzo długi czas uważało się powszechnie, że tak samo egzemotwórczy jest metol. Okazało się jednak, że czysty metol nie jest szkodliwy, a szkodliwość nadają mu zanieczyszczenia. Ja, chociaż jestem alergikiem, od ponad trzydziestu lat używam metolu, z TSS też miałem wielokrotnie bliski kontakt i nic mi się nie stało, żadnych egzem, żadnych liszai. Sprawa indywidualna, każdy ma inny organizm.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Też wywoływałem VXa w 5166. Mnie wyszedł poprawnie. Naświetlałem jako 21 DIN (czy tam 100 ASA jak kto woli) skoro proces przystosowany jest do NC19. Spróbuj następnym razem prześwietlić film, lub wydłużyć czas wywoływania. Podane w książkowych tabelkach czasy obowiązują dla filmu o czułości 65 ASA. Może właśnie dlatego porozjeżdzały Ci się kolory? ;)

http://oi45.tinypic.com/2q1syef.jpg

(skan bez korekcji barwnej)
technik219 pisze:Nie przyłożyłeś się do obróbki
albo robiłeś na starej chemii ;) Przy odrobinie szperania można dostać wszystko co trzeba w stanie świeżym do tego procesu :)

Niemniej jednak, nawet fajnie jest to zepsucie - może mieć praktyczne zastosowanie przy niektórych kadrach. Chętnie dowiedziałbym się jak to zrobiłeś :)
Borys94 pisze:TSS jest tylko w wywoływaczu mniej więcej 10g
W C15 do 5166 są 3 gramy/litr. Są też wywojki zawierające jeszcze mniej (bodajże w C14 jest 1.7g), ale to już chyba inaczej oznaczony proces ;)

Niemniej jednak, moczyłem w tym też filmy do C-22. Wychodzą b.dobrze, choć ich wiek (termin 1977) też robi już swoje.

http://oi49.tinypic.com/2aoi6q.jpg

(Agfacolor CNS naświetlana jako 1 ASA, bez korekcji barwnej, skan wydruku)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rayman pisze:(Agfacolor CNS naświetlana jako 1 ASA, bez korekcji barwnej, skan wydruku)
2 DIN?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Ok 1-2, tu wychodzą już jakieś ułamki :D
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Mniejsza o ułamki.
Myślałem, że Ci się zgubiła jakaś dwójka za jedynką.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Dokładnie. Po prostu otworzyłem dziurę o jedną wartość w stosunku do wskazań światłomierza na 6 ASA. Przy takich wartościach już się gubię ;-)

Stare negatywy kolorowe (przynajmniej te do "zimnej" obróbki) z biegiem lat tracą niestety o wiele więcej na czułości (fabrycznie film miał 80ASA) niż materiały czarno-białe. Młodszego o 10 lat Orwochroma UT20 też naświetlam mniej więcej na 6 ;-)
A niech mnie TSS pokąsa!
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

miałem starą chemie ale jak wywoływałem to wcale albo rzadko mieszałem koreksem. wywoływałem tak samo jak orwo tylko ze w 38*C i żeby utrzymać temp . to koreks miałem w misce pod wodą dociśnięty butelką z chemią, albo wywoływacz padł. Jestem z Kędzierzyna, jeszcze 30 lat temu miasto polskiej chemii a teraz nawet sklepu chemicznego nie ma wstyd
ODPOWIEDZ