Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: darekdp1 »

Kilka wyjaśnień.
Silnikiem steruje najprostszy, gotowy sterownik A4988 zakupiony z 5 zł z przyklejonym radiatorem.
Sterownik ma ustawiony krok 1/8 stopnia. Impulsy do sterownika wytwarza układ generatora na układzie 555.
Do regulacji prędkości obrotowej stosuję zwykły potencjometr. Dzięki temu mogę mieć 1 impuls (1/8 stopnia) co 2-3 sekundy
lub szybciej, do ustawienia zgrubnego. Silnik to 17HS4401. Dodatkowo dzięki paskowi, uzyskuję dodatkowy podział 6:1.
Jest to zdecydowanie dokładniej niż ustawienie ręczne. Zbyt powolna zmiana ostrości wręcz utrudnia trafienie "w punkt"
Jeżeli widzę w lupie wyraźne ziarno przez 2-3 sekundy, to nie wiem, kiedy jest "środek".
Układ nie jest adoptowany, to własny pomysł i konstrukcja. Jedynie duże koło zębate zostało wydrukowane u zaprzyjaźnionego "drukarza". Poprzednio używałem tego systemu w Krokusie 69. W Durscie, dla wygody i wyglądu dorobiłem nowe pokrętło ostrości, aby nie "psuć" oryginalnego, i schować pasek pomiędzy pokrętłem i obudową powiększalnika.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 11 sie 2021, 20:51 Dzięki temu mogę mieć 1 impuls (1/8 stopnia) co 2-3 sekundy
lub szybciej, do ustawienia zgrubnego.
I to jest kluczowe dla sprawnego ustawienia, dokładnego ostrości.
darekdp1 pisze: 11 sie 2021, 20:51 Jest to zdecydowanie dokładniej niż ustawienie ręczne.
Może w szczególnym przypadku tak jest, ale to zależy od sposobu ustawiania ostrości i mechanizmu. Gdy robiłem powiększenia, ustawiałem ostrość kilkoma ruchami "góra-dół", zdecydowanymi zmniejszając skok, ąż do uzyskania ostrości. Jeśli nie było luzów w mechanizmie to nie było żadnych kłopotów z ostrością.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: J.A. »

aka pisze: 11 sie 2021, 21:16 Gdy robiłem powiększenia, ustawiałem ostrość kilkoma ruchami "góra-dół", zdecydowanymi zmniejszając skok, ąż do uzyskania ostrości. Jeśli nie było luzów w mechanizmie to nie było żadnych kłopotów z ostrością.
technika nie do powtórzeniami wspomaganiem elektrycznym, a bardzo skuteczna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: darekdp1 »

Sterowanie elektryczne nie jest remedium na ustawianie ręczne. Umożliwia ustawianie ostrości przy dużym podniesieniu głowicy, lub tak jak u mnie, gdy robię powiększenia 100x70 cm. Trzymając lupę na ekranie, do pokrętła ostrości mam ok 180 cm.
Trudno dosięgnąć...
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 12 sie 2021, 19:57 Umożliwia ustawianie ostrości przy dużym podniesieniu głowicy
I to najważniejsze - skuteczne rozwiązanie problemu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: mrek »

W moim Durst stół zjeżdża do poziomu podłogi. Na takie okazje mam wysoką lupkę patersona, a gdy zabraknie ręki to na kółka ostrości mocuję taki otwieracz słoików ściśnięty gumą i przedłużony listewką drewnianą
Załączniki
otwieracz.jpg
otwieracz.jpg (18.32 KiB) Przejrzano 840 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ