Ektachrome - wymagania sprzętowe

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 11 wrz 2022, 20:01 No masz... dziewczyny (które znałem) z liceum prowadzonego przez siostry niczym się nie różniły
Jestem sobie kiedyś służbowo w kasie teatru i do kasjerki przyszła koleżanka. Coś tam sobie gadają, ze mną trochę też i ta koleżanka mówi, że była w liceum Urszulanek. Na to ja, że o, to ja też taką jedną spotkałem na studiach. A ona na to: "I co, łatwa była?". Tak, że tego.

Inna rzecz, że trochę co innego szkoła zakonna, gdzie rodzice wysyłają przeciętnego ogólnie rzecz biorąc młodzieża, a co innego oaza czy inne "kółko różańcowe", gdzie jednak idzie pewien specyficzny podzbiór ludzi. Z trzeciej strony, jak można wysłać Jasia do pijarów, to równie dobrze można zarządzić, że Jasio będzie oazowcem. Socjologia to skomplikowana jest.
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 11 wrz 2022, 21:08 Socjologia to skomplikowana jest.
Niby skomplikowana a jaka prosta :mrgreen:
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: EE2 »

Bokeh pisze: 11 wrz 2022, 16:18 ... Poza tym mam tylko zenita, a tego mu nie zaproponuję, nawet ze względu na wagę...
No Zenita zdecydowanie nie ma co polecać bo się w ogóle zniechęci chłopak :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Kilka z Wiednia.
Ilford FP4 Plus 125
Załączniki
download.jpg
download.jpg (6.81 KiB) Przejrzano 631 razy
Wiedeń291.jpg
Wiedeń289.jpg
Wiedeń284.jpg
Wiedeń282.jpg
Wiedeń283.jpg
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: EE2 »

Jak dla mnie wygląda to nieźle biorąc pod uwagę kompakta :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 11 paź 2022, 18:28 Jak dla mnie wygląda to nieźle biorąc pod uwagę kompakta :-)
No ba! Yashica! Na starość zrobiłem się niezwykle leniwy i nie tacham już wszędzie "luszczanek" (a w porywach miewałem w torbie 3) z całą szklarnią, tylko właśnie kompakty. Nie mogę odżałować wspaniałego Olympusa XA, który umarł niespodziewanie kilka lat temu. XA-2 niby nie gorszy, ale wydaaje mi się zbyt minimalistyczny. Nowa moja "miłość" to RICOH FF-90 (od Kolegi Bakulika). To mały wielki sprzęt! Traktuję go z należnym szacunkiem i troską, żeby służył jak najdłużej. Sprawdza się znakomicie we wszelkich sytuacjach nie wymagających makro i obiektywów innych niż 35 mm.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: EE2 »

technik219, W domu rodzinnym gdzieś w którejś szufladzie leży najprawdopodobniej 100% sprawna komunijna Minolta Riva Zoom ale jakoś nie korci mnie żeby po nią sięgnąć :-) Na fotospacery targam Praktikę z torbą pełną obiektywów i innych akcesoriów lub Praktisixa z pryzmatem i światłomierzem :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: powalos »

EE2, boś młodzian jeszcze :-P :lol:
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: EE2 »

powalos pisze: 11 paź 2022, 19:40 EE2, boś młodzian jeszcze :-P :lol:
1989r ;-) Ale po zeszłorocznym choróbsku nie mogę jakoś dojść do siebie :-( Są takie dni, gdzie czuje się jakbym miał o wiele więcej lat :-(
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

technik219 pisze: 11 paź 2022, 19:37 mały wielki sprzęt
Minolta AF-C, a całkiem mały to Minox MB, ML, GT czy inny w tym typie, ale bez AF, ale z bardzo dobrym obiektywem.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Jak ja nie lubię automatyki.
Konica C35 efp, na pewno by tego nie zrobiła (na zdjęciu, pełen manual, lampa nie działa), a już miałem mu ją dać.
Otóż występująca w temacie Yashica po zrobieniu 16 klatek, włączyła silnik powrotny i wciągnęła film do szpuli. Syn zarzekał się, że nigdzie nic nie manipulował. Zresztą nawet jakby chciał, to musiałby użyć wykałaczki, czy szpilki by nacisnąć od spodu przycisk powrotny.
Może baterie były już słabe (od kilku lat nie wymieniałem), i kamera stwierdziła, że to już koniec, dalej nie będziemy już fotografować???
Jeśli tak, to nie powinno tak być. Powinien odmówić współpracy, a po załadowaniu nowymi bateriami kontynuować pracę.
Zawiódł mnie jak HAL 9000, z 2001.
Załączniki
thumb.jpg
thumb.jpg (66.92 KiB) Przejrzano 564 razy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: technik219 »

Możliwe, że nastąpiło przeciążenie sprzęgiełka. Automat uznał, że to opór oznaczający koniec filmu i zwinął. Może to z powodu słabych baterii? Tak miałem z Nikonem F-80 i starymi, żółtymi kasetami fotonowskimi. Jedyna rada to założyć jakiś stary film i przepstrykać go "na pusto" do końca. Zobaczyć czy się powtórzy.
Lux mea lex
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Jedyna rada to założyć jakiś stary film i przepstrykać go "na pusto" do końca. Zobaczyć czy się powtórzy.
Chyba tak będzie najlepiej. Dzięki

Film się nie zmarnuje, bo to co wypstrykane już wywołane, reszta załadowana do innej małpy.
Czyli co? Teraz aparat sam zorientuje się kiedy wciągnąć film? Bo to już taka fejkowa kaseta 36 klatek. Czy odliczać i powiedzmy po 16 kadrze samemu wymusić powrót do kasety?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: technik219 »

Aparat sam przełącza się na zwijanie powrotne gdy natrafi na opór podczas przewijania po zdjęciu. Nawet jeśli posiada odczyt długości filmu z kodu DX. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że zerwie film.
Lux mea lex
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Dzięki, to wszystko wyjaśnia.

;-)

https://www.youtube.com/watch?v=vYgUPD2khtw
ODPOWIEDZ