Ektachrome - wymagania sprzętowe

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

Zawracanie gitary. Kto ma lepiej wiedzieć niż ojciec czy w ogóle chłopak (a może ojciec) ma chęć robić jakiekolwiek zdjęcia analogiem? I to jeszcze na wycieczce. Jak sam nie wyrazi takiej chęci przed wyjazdem to i na wyjeździe nie zaskoczy, jeśli w ogóle coś zrobi. Na zainteresowanie młodego człowieka czymkolwiek trzeba mieć plan trochę bardziej przemyślany niż małpka ze slajdem na wycieczkę. Po co tak w ogóle próbować wciągnąć młodego w analogiczna fotografię? Na wycieczkę daj mu polaroida z zapasem wkładów to dziewczyny będą zachwycone, a i chłopak będzie miał dobry czas ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

O polaroidzie, to trzeba mieć odrobinę wiedzy, tym bardziej, że jedno pstryknięcie kosztuje 10 zł. Rozważałem to, bo mam oryginalne polaroidy, nie instaxy, ale pomysł upadł po tym jak widzę jakie młodzież ma dziś podejście do świata, a ma takie, jak i kiedyś miała, czyli olewcze. Polaroid wymaga bardzo dużego zaangażowania i wiedzy fotograficznej choćby w minimalnym zakresie, np dotyczącego tego, że polaroid lubi dużo światła. Mój syn ma 16 lat i jedzie na wycieczkę szkolną do Wiednia. Pomyślałem sobie by zrobił kilka zdjęć czymś innym niż tylko komórka. Z doświadczenia wiem, że zdjęć zrobionych komórką potem się nie ogląda. Dając aparat, podświadomie, być może zmobilizuję młodego do zrobienia kilku dobrych kadrów.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 11 wrz 2022, 13:02 Mój syn ma 16 lat i jedzie na wycieczkę szkolną do Wiednia.
Jak 16 lat i do Wiednia to coś z tego asortymentu: https://www.durex.pl/ ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Przykro komentować nawet takie posty.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: powalos »

Bokeh, mój wnuk ma 7 lat i od ok. 2 lat bardzo lubi fotografować. Z początku zakupiłem mu małego cyfrowego Nikona, pokazałem co i jak. Bardzo mu się to spodobało. Pokazałem mu jak wyglądają wywołane filmy B&W i zapytałem czy chciałby też popróbować. Wytłumaczyłem oczywiście, że nie od razu zobaczy zdjęcie robione na filmie. Miałem Olympusa mju I, załadowałem film 400 ASA (wiadomo, ze jeszcze nie zawsze potrafi utrzymać aparat przy naciskaniu migawki) i bardzo go to wciągnęło. Teraz gdy gdzieś jedzie to zabiera ten aparat i oczywiście cyfrowego Nikonka. Najbardziej zaskoczyło mnie jego "oko" przy niektórych fotkach. Jak na razie jest tym bardzo zainteresowany chociaż oczywiście wiem, że z wiekiem może mu się to zmienić albo wręcz z tego zrezygnować. Gdzieś tu na forum, chyba pokazałem jego fotki.

co-wlasnie-wywolales-t13331-2070.html?hilit=wnuk
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 11 wrz 2022, 14:16 Przykro komentować nawet takie posty.
Masz szesnastolatka, robisz analogowe zdjęcia i nie możesz z nim uzgodnić co go ewentualnie zainteresuje? W tym wieku dzieci fotoamatorów to mają wykształcony pogląd co do tego hobby. W tym wieku jest tyle interesujących rzeczy... No chyba, że się coś zmieniło ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: EE2 »

Zakładam, że jeśli 16 lat to znaczy, że "kumaty" a więc dlaczego by nie zaproponować jemu jakiejś lustrzanki i wyjaśnić co i jak? Jakby mieć coś z automatyką (oczywiście prawidłowo działającą) to i Ektachrome można by naświetlić :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: Bokeh »

Zaproponuję, ale nie teraz jak zaraz wyjeżdża. Poza tym mam tylko zenita, a tego mu nie zaproponuję, nawet ze względu na wagę.
To co mam jest bardzo wygodne w użyciu, lekkie, małe , poręczne, już sprawdzone. Do fotografii ulicznej jak znalazł.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: oKuba »

Bokeh pisze: 11 wrz 2022, 16:18 To co mam jest bardzo wygodne w użyciu, lekkie, małe , poręczne, już sprawdzone. Do fotografii ulicznej jak znalazł.
Slusznie! W zadne lustrzanki bym nie szedl na tym etapie. Ma skomponowac, nacisnac i tyle. Zero stresu. Moze po tym filmie zalapie bakcyla to wtedy mozna kombinowac, jesli bedzie chcial kontynuowac..
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: PPaweł »

Bokeh pisze: 11 wrz 2022, 14:16 Przykro komentować nawet takie posty.
Dowcip co prawda trochę czerstwy, ale o tym aspekcie również trzeba pomyśleć :-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: powalos »

PPaweł pisze: 11 wrz 2022, 18:06 ale o tym aspekcie również trzeba pomyśleć :-)
no rzeczywiście. Szczególnie gdy syn jest w tym wieku. Chyba, ze tata konkretnie już uświadomił mu co i jak. Cóż, życie. ;-)
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 11 wrz 2022, 18:06 Dowcip co prawda trochę czerstwy,
Czerstwy bo adekwatny do roztrząsania problemu "jak uszczęśliwić" szesnastolatka" na wycieczce do Wiednia. Zakładam, że to szkolna wycieczka, a nie kółka różańcowego;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: technik219 »

Oby nie, ale bardziej w tym dostrzegam ambicję ojca by syn poszedł w jego ślady i podzielił ojcowski zapał, niż chęć samego małolata. Jakby "małolat" przejawiał jakieś inklinacje w kierunku fotografii "nie smarfonowej" to nie byłoby tego tematu na forum. W przeddzień wyjazdu. Myślę, że to ojcu bardziej na tym zależy niż synowi.
Kiedy cyfrówka była jeszcze obiektem pożądania (nie lustrzanka, ale nawet zwykły kompakt) dałem 10 letniej córce na wycieczkę Mju z filmem. Ale przedtem chodziliśmy razem na fotowycieczki i ona chociażby z grubsza wiedziała o co w tym wszystkim chodzi. Wcześniej na kolonie zabrała "małpkę" z dwoma filami i 80% zdjęć było udanych. Niestety, na następną wycieczkę (nomen-omen do Wiednia) wzięła już cyfrowy kompakt. Wyszedłem z założenia, że nie ma co na siłę dzieciaka zmuszać do fotografowania na filmach. Bo czy ma to znaczenie na jakim nośniku się rejestruje wrażenia? Najważniejsze, że zostaną utrwalone. Nie nakłaniałem jej już później do powrotu do tradycji. Zresztą nie miałaby na to czasu studiując i teraz pracując na dwa etaty. Ma "smarfona" z dobrym aparatem, fotografuje dla celów użytkowych a nawet realizuje bardziej ambitne projekty, rezultaty publikuje w sieci, ma konto na Instagramie. podoba mi się to co robi i jak robi. Cieszę się z tego, że nie puszcza mimo ucha moich rad odnośnie koloru, czerni i bieli. i kompozycji.
Chciałem jej sprezentować "poważny aparat" (cyfrowy), ale powiedziała, że zbyt bardzo ją będzie absorbował techniką, ustawieniami, obsługą i woli to co ma. I ja to szanuję. Nic na siłę, bo może to odnieść skutek przeciwny. Chce być mistrzynią "smarfona"? Niech nią będzie.
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: oKuba »

aka pisze: 11 wrz 2022, 18:31 Zakładam, że to szkolna wycieczka, a nie kółka różańcowego;-)
Nie chcialbym uogolniac, bo i zdarzenia sprzed wiekow calych, ale pamietam doskonale dwa przypadki (rownoczesnie) nieplanowanej ciazy po wypadzie tzw. Oazy. Tak, ze tak
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ektachrome - wymagania sprzętowe

Post autor: aka »

oKuba pisze: 11 wrz 2022, 18:47 Nie chcialbym uogolniac,
No masz... dziewczyny (które znałem) z liceum prowadzonego przez siostry niczym się nie różniły jeśli chodzi o emancypację od swoich "świeckich" koleżanek. Przenośni takiej użyłem ;-)
ODPOWIEDZ