Ektachrome 100 zmarchwystał

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 05 lis 2018, 08:25 Z żadną ceną nie będzie masowego powrotu. Nawet jakby filmy i wywołanie było za darmo
Do fotografii czarno-białej też nie ma "masowego" powrotu, a jednak jakieś produkty utrzymują się na rynku. Mam nadzieję, że Ektachrome też się utrzyma, choć nie ukrywam, że liczę też na chociaż niewielką obniżkę ceny po początkowym szale.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: J.A. »

Utrzyma się. Na świecie jest kilka miliardów ludzi, z czego znaczna część mieszka w strefie rozwiniętej.
Znajdzie się wystarczajæca ilość chętnych. Stawiam dolary przeciw orzechom, żerynek „fotograficzny” jest mniej niszowy niż filmowy (super 8), a Kodak obok materiału 135 konfekcjonowane też dla filmowców amatorów. Tam cena musi być jeszcze bardziej nieprzyjemna niż dla nas.
Czy spadnie cena? Nie wiem. Ale dopieroten materiał jest konkurencją dla Fuji. Więc jest spora szansa, że przynajmniej zatrzyma wzrost ceny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: Adams »

J.A. pisze: 05 lis 2018, 16:50 Utrzyma się. Na świecie jest kilka miliardów ludzi, z czego znaczna część mieszka w strefie rozwiniętej.
Znajdzie się wystarczajæca ilość chętnych. Stawiam dolary przeciw orzechom, żerynek „fotograficzny” jest mniej niszowy niż filmowy (super 8), a Kodak obok materiału 135 konfekcjonowane też dla filmowców amatorów. Tam cena musi być jeszcze bardziej nieprzyjemna niż dla nas.
Czy spadnie cena? Nie wiem. Ale dopieroten materiał jest konkurencją dla Fuji. Więc jest spora szansa, że przynajmniej zatrzyma wzrost ceny.
Nie byłbym tego taki pewny - niestety. Garstka entuzjastów nie wytworzy popytu. W dawnych czasach to amatorzy decydowali o obrotach filmów z dopiskiem pro. Dzisiaj nie ma ani jednych ani drugich. Potrzebny jest impuls i on pochodzi od amatorów bo profesjonaliści nie wrócą do dia.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: J.A. »

Nie zgodzę się. Wydaje mi się, że tych entuzjastów jest wystarczająco dużo. Ale żadnych badań (podobnie jak Ty) nie robiłem. Obaj gdybamy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: Adams »

J.A. pisze: 05 lis 2018, 17:20 Nie zgodzę się. Wydaje mi się, że tych entuzjastów jest wystarczająco dużo. Ale żadnych badań (podobnie jak Ty) nie robiłem. Obaj gdybamy.
No tak:-) obyś miał rację:-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: 4Rider »

By to przeszło, by liczyć na fotoamatorów takich jak ja czy Ty albo Ty, E-6 a nawet C-41 musi wrócić do labów, albo jak kiedyś Kodak powinien sprzedawać film z wysyłkową usługą wywołania. No bo ktoś jak ja fotografujący głównie na BW, zresztą jak większość tu Nas z czego się orientuję, może bym i zrobił taką rolkę miesięcznie czy dwie, to przecież nie kupię drogiej chemii czy czegoś utrzymującego stałą temperaturę... Kodak winien wrócić do korzeni i wywołanie wliczyć w te 15 euro, wtedy może się udać inaczej ciemno to widzę... no i kochani tylko setka w 135? A gdzie 25 i 400? - 64 i 200 mogą sobie darować...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: Adams »

4Rider pisze: 05 lis 2018, 18:31 By to przeszło, by liczyć na fotoamatorów takich jak ja czy Ty albo Ty, E-6 a nawet C-41 musi wrócić do labów, albo jak kiedyś Kodak powinien sprzedawać film z wysyłkową usługą wywołania. No bo ktoś jak ja fotografujący głównie na BW, zresztą jak większość tu Nas z czego się orientuję, może bym i zrobił taką rolkę miesięcznie czy dwie, to przecież nie kupię drogiej chemii czy czegoś utrzymującego stałą temperaturę... Kodak winien wrócić do korzeni i wywołanie wliczyć w te 15 euro, wtedy może się udać inaczej ciemno to widzę... no i kochani tylko setka w 135? A gdzie 25 i 400? - 64 i 200 mogą sobie darować...
Na inne czułości bym nie liczył.
Trwają duże dyskusje czy 120 wróci.
Pewnie będzie to zależeć od sukcesu obecnych formatów - są one robione na jednym sprzęcie a 120 potrzebuje kolejnych inwestycji w sprzęt i nie wiedza czy warto.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: Bokeh »

Kupiłem Ektachroma kilka dni temu w Czarno-Białe sklepie. Rozeszły się w 2 dni wszystkie opakowania. Cena 69 zł, a Fuji Velvia była o 10 droższa.
Z wywołaniem to cena tego Ektachroma wychodzi ok 100 zł.
Czy to drogo?
Jak ktoś cedzi film i myśli drobiazgowo nad każdą klatką, to chyba nie.
Niecałe 2,80 za zdjęcie, to nie jest majątek.
Załączniki
7FD9F30E-3477-4DA0-B7DF-FE853662D1B0.jpeg
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: tomstg »

pelovsky pisze: 04 lis 2018, 17:41 Co prawda jest 2x droższy niż CT Precisa, no ale nie można mieć wszystkiego.
Coś się pojawia (Ektachrome), ale i coś znika. CT Precisia nie do kupienia od dłuższego czasu...
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: pelovsky »

tomstg pisze: 20 lis 2018, 16:07 Coś się pojawia (Ektachrome), ale i coś znika. CT Precisia nie do kupienia od dłuższego czasu...
I to jest niestety smutna prawda i moim zdaniem wcale nie jest lepiej, niż było. CT Precisę można było bez trudu za przyzwoite pieniądze kupić w każdej niemieckiej drogerii DM za zachodnią granicą (13 czy 14 euro za dwupak!) Ektachrome, nie dość, że znacznie droższy, to i dostępny w homeopatycznych ilościach.
Swoją drogą, jeśli ktoś się bawi w kolory i ma blisko do Niemiec, to w DM-ach można też kupić Kodaka Gold 200 w trzypaku za niecałe 8 euro. Film moim zdaniem o przynajmniej 1 albo 2 klasy lepszy od Kodaka color 200. (cena w PL tego drugiego - ok. 10zł i to wysyłkowo, tego pierwszego w DE prosto z półki w sklepie za rogiem - ok. 11zł).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: J.A. »

Tyle, że CT Precisa, to rebrandowany Fuji Prova 100F. Więc nie był to inny film tylko film w innym pudełku, a Kodak to inny film.
A przyzwoite pieniądze to rzecz względna.
Pamiętam czasy gdy zrobienie jednego filmu w miesiącu było wyzwaniem dla budżetu domowego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 20 lis 2018, 22:33 Tyle, że CT Precisa, to rebrandowany Fuji Prova 100F. Więc nie był to inny film tylko film w innym pudełku, a Kodak to inny film.
A przyzwoite pieniądze to rzecz względna.
Pamiętam czasy gdy zrobienie jednego filmu w miesiącu było wyzwaniem dla budżetu domowego.
Nikt tu nie twierdzi, że CT Precisa to był autorski produkt nieistniejącej Agfy. Rzeczywistość jest taka, że do niedawna można było w bezpośredniej dystrybucji bez problemu dostać przyzwoity film do E6 za ok. 30zł za rolkę, za to teraz można w Internecie obejrzeć ludzi chwalących się, że gdzieś kupili pojedynczą rolkę Ektachrome za ok. 70zł. Jeden fakt z drugim nie ma nic wspólnego, ale tworzy sytuację, w której trzeba się odnaleźć.
Co do prawdziwości stwierdzenia o budżecie domowym, to myślę, że licząc siłę nabywczą pieniądza, z Ektachrome nie jest teraz lepiej, niż bywało z np. Orwochromami. Poza tym, czy jeśli kiedyś trzeba było stać w kolejce po Malucha przez 20 lat, to znaczy, że teraz nie ma co marudzić, bo kiedyś to było gorzej?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: 4Rider »

właśnie patrzyłem na ofertę fotonegatywu i fuji droższe od Kodaka
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: J.A. »

pelovsky pisze: 21 lis 2018, 10:04
J.A. pisze: 20 lis 2018, 22:33 Tyle, że CT Precisa, to rebrandowany Fuji Prova 100F. Więc nie był to inny film tylko film w innym pudełku, a Kodak to inny film.
A przyzwoite pieniądze to rzecz względna.
Pamiętam czasy gdy zrobienie jednego filmu w miesiącu było wyzwaniem dla budżetu domowego.
Nikt tu nie twierdzi, że CT Precisa to był autorski produkt nieistniejącej Agfy. Rzeczywistość jest taka, że do niedawna można było w bezpośredniej dystrybucji bez problemu dostać przyzwoity film do E6 za ok. 30zł za rolkę, za to teraz można w Internecie obejrzeć ludzi chwalących się, że gdzieś kupili pojedynczą rolkę Ektachrome za ok. 70zł. Jeden fakt z drugim nie ma nic wspólnego, ale tworzy sytuację, w której trzeba się odnaleźć.
Co do prawdziwości stwierdzenia o budżecie domowym, to myślę, że licząc siłę nabywczą pieniądza, z Ektachrome nie jest teraz lepiej, niż bywało z np. Orwochromami. Poza tym, czy jeśli kiedyś trzeba było stać w kolejce po Malucha przez 20 lat, to znaczy, że teraz nie ma co marudzić, bo kiedyś to było gorzej?
Będę brutalny. Wszystko ma swój początek rozkwit i koniec. Przynajmniej wszystko to, co srobił człowiek.
Fotografia analogowa miała początek prawie dwa wieki temu. W ciągu kilkunastu lat wyrosła z chorób wieku dziecięcego, a na początku uw. zaczęła tanieć i zaglądać w coraz głębsze obszary życia ludzkiego. Aż pod koniec uw stała się tania jak barszcz.
Film z wywołaniem po 3$, odbitki z całego filmu za 2$. Te czasy już odeszły i nie wrócą. Świat rządzi się prawem popytu i podaży, oraz wielkością produkcji/podaży.
Jeżeli ktoś szuka taniego sposobu na zdjęcia, to jakieś 15 lat temu powinien był zmienić medium.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Ektachrome 100 zmarchwystał

Post autor: wosk »

Kolejna nowość: pojawił się Kodak Gold w formacie 120, ma być 25% tańszy niż Ektar i Portra https://emulsive.org/articles/news/25- ... 120-format


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ