Egipt w b&w

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Egipt w b&w

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 19 cze 2022, 20:30 aka pisze: ↑19 cze 2022, 20:22
Ani chybi palą węglem w kopciuchach

Zapewne! Zimno tam.. zwlaszcza o tej porze roku
Zimno jak zimno, ale całkiem możliwe, że oni gotują na jakichś węglach (jak dobrze pójdzie), bo chyba aż tyle wysuszonego wielbłądziego nawozu by nie uzbierali w środku Kairu.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Egipt w b&w

Post autor: technik219 »

aka pisze: 19 cze 2022, 21:03 smog zrobiony pod słońce nie jest mocno kontrastowy
Ale zobacz gdzie jest to slońce. Nisko nad horyzontem. Już daje plastykę.
Czy robiłeś kiedyś zdjęcia w lesie? Takim zwykłym lesie. Zobacz jak tam jest "ciemno" w południe, jaki wielki kontrast pomiędzy plamami światła słonecznego a cieniami. Tego prawie nie da się sfotografować. Jedynie rano lub po południu, kiedy słońce pada pod ostrym kątem. To podobny problem jak z tym Egiptem.
Takie kontrasty w cz-b sugerują jaskrawe i ostre, kontrastujące barwy gdyby sfotografować to w kolorze. A jednak w kolorze Egipt jest bardziej "pastelowy". Złamane żółcie, ochry, sieny, wyblakłe brązy. W kolorze jest łatwiej.
Z takim problemem zmierzyć się musiał Tomek Sikora przy okazji Maroka ("Lecę do Maroka" ). Zrobił to jak zwykle w sposób genialny.
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetow ... -do-maroka
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Egipt w b&w

Post autor: oKuba »

PPaweł, Podobno ten smog jest wynikiem kilku czynnikow. Pyl pustynny, rury wydechowe pojazdow w wiekszosci mocno leciwych plus to czym gotuja, grzeja wode i co jeszcze tylko w 22 milionowej aglomeracji
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Egipt w b&w

Post autor: aka »

technik219 pisze: 19 cze 2022, 21:17 Tomek Sikora przy okazji Maroka
Linkowane zdjęcia to mógłby zrobić równie dobrze np. w Algierii czy Tunezji. To zupełnie inna kategoria. A tak swoją drogą to Tomek Sikora to geniusz, nie tylko fotografii ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Egipt w b&w

Post autor: aka »

oKuba pisze: 19 cze 2022, 21:20 smog jest wynikiem kilku czynnikow.
Właśnie tak jest i to niezależnie od poziomu cywilizacyjnego danego miejsca. W aglomeracjach miejskich, nawet bez intensywnego przemysłu (głownie ciężkiego i ewentualnie wydobywczego jak kamieniołomy , węgiel brunatny czy inne odkrywki), smog jest przez cały rok, bez względu na porę roku.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Egipt w b&w

Post autor: technik219 »

aka pisze: 19 cze 2022, 21:03 co to by miało wspólnego z rzeczywistym, widzianym przez fotografującego obrazem?
Cóż... jak tak to widział? Ważny jest również odbiorca, który nie widział, a któremu się pokazuje. Więc mnie te zdjęcia przytłaczają. nie powiem, że dołują, ale są jakieś ciężkie... Trudno mi określić nastrój jakiego doznaję. Z kolei tematyka zdjęć wcale nie uzasadnia takiego nastroju. Dlatego źródła tego "dyskomfortu", którego doznaję jako odbiorca upatruję w obranej przez autora konwencji plastycznej.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Egipt w b&w

Post autor: aka »

technik219 pisze: 19 cze 2022, 21:33 Z kolei tematyka zdjęć wcale nie uzasadnia takiego nastroju.
Czy ja wiem? Jeśli weźmiesz pod uwagę, że szczególnie pierwsze, te smoliste kadry są z tego miejsca: https://en.wikipedia.org/wiki/City_of_the_Dead_(Cairo) to raczej wg mnie konwencja jest ok.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Egipt w b&w

Post autor: oKuba »

technik219, Nie mecz sie i odpusc watek! Nie po to wklejalem abys dyskomfortu musial doznawac, tym bardziej, ze to nie ostatnie bylo. Wiec ostrzegam :mrgreen:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Egipt w b&w

Post autor: technik219 »

oKuba pisze: 19 cze 2022, 21:43 Nie mecz sie i odpusc watek!
Aha, uraziłem dumę? Przeceniłem Kolegę, myślałem, że zależy Koledze na konstruktywnej krytyce., a okazało się, że tylko na połechtaniu próżności. Nie będę Kolegi w żaden sposób dopieszczał: te zdjęcia nie uginają w kolanach. Niestety. Ale gratuluję samopoczucia.
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Egipt w b&w

Post autor: oKuba »

technik219 pisze: 19 cze 2022, 22:00 Aha, uraziłem dumę?
Skadze znowu! Wrecz przeciwnie i calkiem powaznie pisalem, ze to moja interpretacja i ze jest ok jesli ktos odbiera inaczej/ znaczy sie nie podoba. Ale piszesz o swoim dyskomforcie wiec pozwolilem sobie na ironiczna wzmianke, ale jak widac nie zostala zauwazona.

Skad ten pomysl, ze moje zdjecia mialyby uginac w kolanach? Nie spotkalem tutaj takich uginajacych, ale ja nie mam tez tak wygorowanych ambicji; to „tylko“ hobby i nie szukam w nim dopieszczania, tak wiec dobrze, ze nie dopieszczales ;-)
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Egipt w b&w

Post autor: Ms. Robot »

zladygin pisze: 19 cze 2022, 15:57
Ms. Robot pisze: 13 cze 2022, 17:13 Ktoś kiedyś, jakiś uznany fotografik napisał, że fotografie w formacie panoramy podobają się tylko swym autorom.
I to jest chyba wystarczający powód, by je robić :lol:
Tak oczywiście, to wystarczający powód by je zachować tylko dla siebie.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Egipt w b&w

Post autor: skpt »

technik219 pisze: 19 cze 2022, 21:17 Czy robiłeś kiedyś zdjęcia w lesie? Takim zwykłym lesie. Zobacz jak tam jest "ciemno" w południe
Ja bym z tą ciemnością w lesie w południe nie przesadzał. Bywają lasy i lasy. Rzeźba terenu ma kardynalne znaczenie, struktura lasu. Poza tym południe w październiku, a południe w czerwcu, to dwa różne południa. Argument oczywiście rozumiem. Droczę się tylko.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Egipt w b&w

Post autor: Ms. Robot »

skpt pisze: 20 cze 2022, 12:11 1

2

3.
Jak widać są ludzie, którzy potrafią zrobić ciekawe i "ładne" fotografie, które aż lśnią.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Egipt w b&w

Post autor: skpt »

Smok fajny. Inny świat.
Awatar użytkownika
Danielaug
-#
Posty: 79
Rejestracja: 23 lis 2018, 06:57
Lokalizacja: Świdnica

Egipt w b&w

Post autor: Danielaug »

oKuba pisze: 19 cze 2022, 21:43 tym bardziej, ze to nie ostatnie bylo
.
Czyli kiedy będą bo czekam. Nie naciskam...... tylko pytam.
ODPOWIEDZ