Efekt Schwarzschilda

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#

Post autor: JaZ99 »

pattom pisze:Ktoś wie jak się ma sprawa z efektem Schwarzschilda i filmem Kodak Profesional Ektar 100 ?
Było w tym wątku (do 1s bez korekty). No chyba że chodzi Ci o super dokładną kalibrację w zakresie 1/500 - 1s :-P
Awatar użytkownika
pattom
-#
Post autor: pattom »

JaZ99 pisze: Było w tym wątku (do 1s bez korekty). No chyba że chodzi Ci o super dokładną kalibrację w zakresie 1/500 - 1s :-P
Tak to wyczytałem, mi bardziej o czasy dłuższe chodzi, w minutach raczej :)
Ostatnio zmieniony 18 paź 2011, 13:32 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
pattom
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Post autor: rbit9n »

w zakresie światła widocznego w nocy (miasto) najdłużej naświetlałem ca. 6 minut przy wskazaniach światłomierza 3 minuty, co oznacza że dodaję 1EV. dłuższych naświetlań chyba robić mnie się nie chciało. w sumie nie pamiętam, a nie mam zwyczaju notować.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr
vicodin
-#
Post autor: vicodin »

Witam, pytanko takie: ktoś testował tę tabelkę z pierwszego postu nt Kodaka Tmax100??
Dzisiaj właśnie przerzuciłem się z Ilforda na tego Kodaka jeżeli chodzi o długie czasy. Tmax'a naświetlałem według tabelki od Ilforda (tylko tę miałem przy sobie niestety) i teraz myślę jak go wywołać.

PS. według światłomierza powinna być minuta, także według tabeli Ilforda naświetlałem 8'20''.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, 20:25 przez vicodin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rayman
-#

Post autor: rayman »

Jeżeli dobrze kojarzę, T-Maxa ten efekt mniej dotyczy, coś mi się ostatnio przewinęło przy zabawie Pinhole designerem.

Według tej tabelki, powinno być świecone krócej, ja dałbym 2-2.5minuty

http://www.kodak.com/global/en/professi ... f32b.jhtml
A niech mnie TSS pokąsa!
vicodin
-#
Post autor: vicodin »

Jednak skusiłem się i wywołałem film normalnie jak receptura przykazała i ku mojemu zdziwieniu wywołał się dobrze. Wywoływacz D-23 także dość miękki ale według danych kodaka powinien być prześwietlony o niecałe 2EV.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Post autor: slawoj »

vicodin pisze:Wywoływacz D-23 także dość miękki
"Miękki wywoływacz" oznacza wywoływacz o dużej rozpiętości tonalnej.
vicodin pisze:wywołałem film normalnie jak receptura przykazała
Kodak podaje tylko czasy orientacyjne i nie bierze za to odpowiedzialności.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
ramzes1702
-#

Post autor: ramzes1702 »

Po długich poszukiwaniach w czeluściach internetu poddaje się i z nadzieją, ze ktoś sam wyznaczył/ zasłyszał pewne dane, zapytuję:
czy posiada ktoś współczynniki dla rollei'a 80s?
Ew. jeśli nie to może ktoś podpowie jak (o ile w ogóle) sensownie samemu wyznaczyć nie posiadając densytometru czy innych zaawansowanych rzeczy?
renes
-#
Post autor: renes »

Zna ktoś Schwarzschilda dla Efke IR820 Aura?

Jak cztam zalecają ten materiał naświetlać na 1-1,5 Iso z fitrem IR, czasy będą raczej długie zakładając f/16, więc mocno wejdą w schwarzschilda, tylko ile?
ramzes1702
-#

Post autor: ramzes1702 »

takie coś dla efke IR / efke IR aura znalazłem:
1 sek. > 1.5 sek.
2 sek. > 3.5 sek.
4 sek. > 8 sek.
8 sek. > 24 sek.
15 sek. > 1 min.
30 sek. > 3 min.
za: janus z AT

ale z drugiej strony proponuje zajrzeć TU 3 post od góry "tak samo jak Efke Aura - czyli 1sek f/16"
ew:można zajrzeć też tu
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

na skutek własnych doświadczeń z filmami efke IR naświetlam je przy pełnym słońcu jedną sekundę przy przysłonie 1:16, z zastosowaniem filtra cokin P007 (tj. tiffen 89A). i tyle. żaden Schwarzschild mnie przy tym nie interesuje.

tu efekty: http://www.flickr.com/photos/rbit9n/tags/efkeir820aura/
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."

renes
-#

Dzięki.

Czytałem też te posty Huberta z trzymaniem się 1s i f/16. Wyglądaa na to, że działa, rozumiem że jak spora powyzej 5ev rozpiętość sceny to skracacie po prostu tylko wywoływanie, ale zawsze 1s f/16?

Mam IR Heliopana 715, w zasadzie 3 o różnych średnicach.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

ogólnie wszystko się zgadza. zrób sobie tylko dla pewności test naświetlania dla tego heliopana (to zdaje się jest 88A, a nasza ekspozycja jest dla 89A).

co do wołania, to ja nie manipulowałem za bardzo, bo taki urok podczerwieni, że kontrast musi być - taka jest moja koncepcja, a czy ona słuszna jest, to już inna sprawa.

renes
-#

rbit9n pisze:ogólnie wszystko się zgadza. zrób sobie tylko dla pewności test naświetlania dla tego heliopana (to zdaje się jest 88A, a nasza ekspozycja jest dla 89A).

co do wołania, to ja nie manipulowałem za bardzo, bo taki urok podczerwieni, że kontrast musi być - taka jest moja koncepcja, a czy ona słuszna jest, to już inna sprawa.
Czyli dla Heliopana expozycja wymagałaby nieco obwitszego naświetlenia?

Heliopan IR 715 to chyba niemal to samo co Hoya 72?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

hoya 72 to według jednego zestawienia tiffen 89A, natomiast heliopan 715 to tiffen 88A. mam w pracy na dysku tabelkę z dokładnymi danymi wszystkich filtrów (przepuszczalność) od żółtego do dalekich podczerwieni. według tej tabeli 89A ma 50% transmitancji od 695nm (piszę z głowy), a 88A od 715nm. te kilkanaście nanometrów różnicy może mieć wpływ na naświetlanie. może być to wpływ niewielki, ale lepiej sprawdzić. jutro postaram się wkleić tabelę z danymi w/w filtrów.
Załączniki
filtry IR.pdf
przepuszczalność filtrów stosowanych z filmami do podczerwieni.
(36.11 KiB) Pobrany 1051 razy

ODPOWIEDZ