Dziwne smugi na negatywie.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

powalos pisze: 02 lis 2021, 21:02 Lotniska z pasami "w trójkąt" to raczej lotniska sił amerykańskich i raczej nie w Europie. Chociaż kto ich tam wie. ;-)

W Europie.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

czmielek pisze: 02 lis 2021, 20:34 Dlatego wcale mnie nie dziwi że NATO wciąż korzysta z tej technologii.
No dobrze, ale
aka pisze: 01 lis 2021, 18:16 Co NATO robi z takimi analogowymi zdjęciami?
masz jakąś wiedzę?
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

aka pisze: 03 lis 2021, 08:47
czmielek pisze: 02 lis 2021, 20:34 Dlatego wcale mnie nie dziwi że NATO wciąż korzysta z tej technologii.
No dobrze, ale
aka pisze: 01 lis 2021, 18:16 Co NATO robi z takimi analogowymi zdjęciami?
masz jakąś wiedzę?
Skanuje choć zdarzają się tez kopie pozytywowe z tego co mi wiadomo zajmują się tym podmioty cywilne. Sam znam jedna taka firmę. Same negatywy są archiwizowane.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2021, 15:45 przez czmielek, łącznie zmieniany 1 raz.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: PPaweł »

czmielek pisze: 03 lis 2021, 15:32 pomioty cywilne
Ach, ten wojskowy żargon...
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

czmielek pisze: 03 lis 2021, 15:32Skanuje
Oj, nie byłem zbyt precyzyjny. Chodzi mi o to czemu służą te zdjęcia, po co robione i jaka z tego płynie korzyść? Z tego co wiem, to jeszcze na początku XX wieku analogowa fotografia była wykorzystywana w realizacji porozumienia "otwarte niebo", ale teraz to raczej mało prawdopodobne chyba. Jeśli podmiot cywilny jest zaangażowany w "obróbkę" tych zdjęć to raczej są one mało militarne? Jakoś nie widzę zastosowania w dzisiejszych czasach analogowej fotografii w operacjach wojskowych - czas się liczy w pozyskiwaniu obrazów i przesyłaniu.
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

A motywacji ci nie uzasadnię. Osobiście wydaje mi się że podobnie jak w każdej armii trzymają zapasy magazynowe bo mają do tego sprawny sprzęt... Członków sojuszu jest sporo uzbrojenie jest przeróżne niejednokrotnie z lat 70tych a i starsze się zdarza. Samolot czynny który miałem okazję poznać oprócz kamer cyfrowych różnego typu ma na pokładzie wciąż użytkowanego analoga. Po co? Nie wiem może dla backupu. Samolot ten pełni kilka funkcji głównie kartograficznych ale nie tylko. Ma liczne urządzenia pomiarowe meteorologiczne, termowizyjne i inne których przeznaczenia mogę się tylko domyślać.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: Nomad »

Obstawiam, że kamera cyfrowa robi za backup na wypadek padu elektroniki.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: jac123 »

czmielek pisze: 03 lis 2021, 17:41 A motywacji ci nie uzasadnię. Osobiście wydaje mi się że podobnie jak w każdej armii trzymają zapasy magazynowe bo mają do tego sprawny sprzęt... Członków sojuszu jest sporo uzbrojenie jest przeróżne niejednokrotnie z lat 70tych a i starsze się zdarza. Samolot czynny który miałem okazję poznać oprócz kamer cyfrowych różnego typu ma na pokładzie wciąż użytkowanego analoga. Po co? Nie wiem może dla backupu. Samolot ten pełni kilka funkcji głównie kartograficznych ale nie tylko. Ma liczne urządzenia pomiarowe meteorologiczne, termowizyjne i inne których przeznaczenia mogę się tylko domyślać.
Panowie rozumują w kategoriach cywili, co zresztą zrozumiałe.
Przypomnę tylko, że bomba jądrowa generuje trzy fale elektromagnetyczne, które unieszkodliwiają elektronikę ....
Na marginesie, technika w jakiej jest zrobione zdjęcie, to rzecz drugorzędna, ważna jest umiejętność czytania zdjęć.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: oKuba »

jac123 pisze: 04 lis 2021, 11:11 Panowie rozumują w kategoriach cywili
Zgadza sie.

Co ciekawe, przynajmniej dla mnie, ze wyglada na to, ze archiwizacja danych na materiale analogowym to nie zaden przezytek. Na stronie filmotec’a, dystrybutora czy tez producneta filmow Orwo w zakladce nowosci znalazlem informacje o projekcie w skali europejskiej dotyczacej wlasnie tego tematu:

https://www.piql.com/about-us/research- ... qlfilm-go/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

jac123 pisze: 04 lis 2021, 11:11 Przypomnę tylko, że bomba jądrowa generuje trzy fale elektromagnetyczne, które unieszkodliwiają elektronikę ....
Dobrze wycelowana i wszelkie archiwa łącznie z tymi z kliszami/błonami/filmami pójdą w ....(wstawić co komu pasuje).
Prawda jest taka, że kiedyś dowódca nosił mapnik, a dziś odbiornik GPS.
Jasne, że przechowywanie danych w postaci elektronicznej jest obarczona ryzykiem utraty podobnie jak archiwa papierowe czy zasobów fotograficznych. Odpowiednia technologia chroni i jedne i drugie, a koszty archiwizacji dokumentów elektronicznych są zdecydowanie niższe w przeliczeniu na jednostkę informacji. A jeszcze pozostaje kwestia udostępniania i przesyłania, tworzenia kopii itd.
Dawno temu czytałem dokumentację techniczną IBM na mikrofiszach (była też papierowa). Potem tylko papierową, a na koniec w PDF'ach. Ciekawe dlaczego takie zmiany z upływem czasu?
Może NATO korzystać z analogowej fotografii, ale aerofotogrametria dawno przyswoiła cyfrowe pozyskiwanie i przetwarzanie obrazów.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: PPaweł »

Pamiętajmy, że najmłodsze B-52 to mają jakieś 60 lat. Skoro działają, to się ich nie wymienia. I pewnie z tymi aparatami jest podobnie.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 04 lis 2021, 13:40 najmłodsze B-52 to mają jakieś 60 lat
To poczytaj co i jak zmodernizowano: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boeing_B- ... nie_bojowe
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: jac123 »

aka pisze: 04 lis 2021, 12:47
jac123 pisze: 04 lis 2021, 11:11 Przypomnę tylko, że bomba jądrowa generuje trzy fale elektromagnetyczne, które unieszkodliwiają elektronikę ....
Dobrze wycelowana i wszelkie archiwa łącznie z tymi z kliszami/błonami/filmami pójdą w ....(wstawić co komu pasuje).
Nie przesadzajmy. W najbliższym otoczeniu to i owszem. W dalszym wystarczy byle jaka ziemianka, by nasze analogowe archiwa przetrwały.
Natomiast pojedynczy wybuch jądrowy o mocy 100 kT na wysokości 110 km może wygenerować niszczący „elektronikę” impuls elektromagnetyczny na powierzchni równoważnej połowie Stanów Zjednoczonych...
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 04 lis 2021, 13:54 To poczytaj co i jak zmodernizowano
Nie mówię, że one są w takim stanie, w jakim wypuściła je fabryka. Ale nadal jest to mocno leciwa konstrukcja, tylko z unowocześnianym wyposażeniem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: technik219 »

jac123 pisze: 04 lis 2021, 14:12 Natomiast pojedynczy wybuch jądrowy o mocy 100 kT na wysokości 110 km może wygenerować niszczący „elektronikę” impuls elektromagnetyczny na powierzchni równoważnej połowie Stanów Zjednoczonych...
Może to być wybuch odpowiednio dużej plamy słonecznej. Skutek taki sam.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ