Dziwne smugi na negatywie.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

aka pisze: 31 paź 2021, 20:10
czmielek pisze: 31 paź 2021, 15:59 W moim ogłoszeniu z filmami tu na naszej giełdzie znajdziecie zdjęcie puszki aviphota 40 z 2021 roku. Agfa nadal robi filmy lotnicze koniec kropka.
Z tego zdjęcia wynika jedynie, że zawartość prezentowanej puszki miała termin przydatności do użycia 2021-07, oczywiście wg producenta. Kiedy była wyprodukowana czy wprowadzona do sprzedaży? Pewnie parę lat wcześniej. Jakoś nie widzę tu potwierdzenia, że Agfa nadal robi filmy lotnicze - to tak gwoli ścisłości.
Kupiłem ją prosto z agfy w tym roku. Napisz do nich maila skoro moje słowo ci nie wystarcza. Minimalne zamówienie to 15szt takich puch i zaraz ci wyprodukują do wyboru avi 20, 40, 80, 200 i 400
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: oKuba »

A ktora to Agfa produkuje? Mniemam, ze nie ta niemiecka, po ktorej tylko nazwa zostala?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

czmielek pisze: 31 paź 2021, 21:37 Kupiłem ją prosto z agfy w tym roku. Napisz do nich maila skoro moje słowo ci nie wystarcza.
Przecież ja nie twierdziłem, że nie produkują. Zapodałeś zdjęcie które nijak nie potwierdza, że produkują. Swoja drogą jeśli kupiłeś w tym roku to co na zdjęciu to trochę dziwna ta data przydatności - produkują do natychmiastowego użycia czy się załapałeś na wyprzedaż jak jogurtów w markecie?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

oKuba pisze: 31 paź 2021, 21:55 A ktora to Agfa produkuje? Mniemam, ze nie ta niemiecka, po ktorej tylko nazwa zostala?
Na zdjęciu - wyprodukowano w Belgii.
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

Z tego zdjęcia wynika jedynie, że zawartość prezentowanej puszki miała termin przydatności do użycia 2021-07, oczywiście wg producenta. Kiedy była wyprodukowana czy wprowadzona do sprzedaży? Pewnie parę lat wcześniej. Jakoś nie widzę tu potwierdzenia, że Agfa nadal robi filmy lotnicze - to tak gwoli ścisłości.
To jak mam rozumieć Twoje słowa? Bo jak dla mnie kwestionujesz w cytacie wyżej że agfa robi filmy lotnicze do dziś. Co do Twojego drugiego pytania to kupiłem w 2021 film jaki akurat mieli na stanie bo na zamówienie 15 szpulek mnie nie stać. Data przydatności nie grała dla mnie roli w tym wypadku żadnej bo dobrze przechowywany posłuży jeszcze wiele lat. Agfa "ta niemiecka" gevaert od dawien dawna no tak od 1928r jest międzynarodowym koncernem. Obecnie z siedzibami w 40 krajach a produkuje w Belgii, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech i Chinach. Co prawda ich fotograficzna działalność to tylko niewielki ułamek ale jednak.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

czmielek pisze: 01 lis 2021, 00:04 To jak mam rozumieć Twoje słowa?
Literalnie tak jak napisałem. Wybacz, ale zdjęcie z roku 2021 puszki z materiałem przeterminowanym w lipcu 2021 to nie jest potwierdzenie, że Agfa produkuje ten materiał nadal. Odesłaniem do tego zdjęcia poprzedziłeś kategoryczne stwierdzenie, że Agfa ten materiał produkuje do dziś, a takie wnioskowanie jest nieuprawnione. Ja mam zdjęcie z tego roku puszki APX 100 z expiration date 7/2008 i daleki byłbym na tej podstawie wnioskować, że ten materiał jest do dziś produkowany.

Z tego co piszesz powyżej wynika, że można nadal kupić w Agfie materiał do aerografów (pośrednio potwierdził to wcześniej Adams) i tyle. Czy jest nadal produkowany? Tego akurat nie wiadomo, a bardzo prawdopodobne jest, że konfekcjonuje go na indywidualne zamówienie czerpiąc ze starych zapasów. Przypadek opisany przez Adamsa uprawdopodabnia taka tezę. I na koniec - nie kwestionuję tezy, że Agfa produkuje te materiały bo nie mam na to żadnych dowodów, podobnie z możliwości zakupu nie wynika, że nadal produkuje.

Swoją drogą analogowa fotogrametria została wyparta przez cyfrową już dawno, podobnie jak cyfrowy RTG wypiera analogowy - zapach amoniaku w pracowniach RTG to już przeszłość ;-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: oKuba »

Jak to faktycznie z ta produkcja jest to pewnie sie nie dowiemy. Sprzedawac sprzedaja, ale to zaden dowod, ze material zostal swiezo wyprodukowany. Gdzies kiedys czytalem, ze zbyt swiezo to tez niedobrze, w kontekscie jakiejs partii filmow Fomy, ktora ponoc byla wlasnie zbyt swieza.

Inna pogloska, rownie ciezka do weryfikacji, to taka, ze produkcja Acrosa (I) tez zostala zakonczona kilka lat wczesniej, zanim oficjalnie zapowiedziano jej koniec a filmy konfekcjonowane byly z zapasow przechowywanych w specjalnych zamrazarkach.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

oKuba pisze: 01 lis 2021, 09:30 Sprzedawac sprzedaja, ale to zaden dowod, ze material zostal swiezo wyprodukowany.
Ciekawe jak wygląda sprawa Kodaka 5222 (Double-X) - ciągle są dostępne puszki 122m, ale nie ma na nich daty przydatności ani produkcji. Dodatkowo CineStill sprzedaje ten materiał jako XX. Ale czy Kodak nadal produkuje tzn. oblewa folię świeżą emulsją czy czerpie z zamrażarki? Czort wie.
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

Nie bardzo rozumiem wasz tok rozumowania skoro producent sprzedaje zarówno agfa aviphoty https://www.agfa.com/specialty-products ... otography/ jak i kodak double x https://www.kodak.com/en/motion/product ... -5222-7222 jako świeże materiały, to po co wymyślać teorie spiskowe. Produkcja materiału światłoczułego to nie jest czarna magia ani wiedza zaginiona w odmętach historii o czym świadczy całkowicie nowy produkt Ferrani. Tak na marginesie Orwo zapowiedziało nowy film kinowy kolorowy do ECN2 na 2022.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: J.A. »

Orwo?
No patrzcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

J.A. pisze: 01 lis 2021, 13:19 Orwo?
No patrzcie.
Kupiłem Orwo UN54 135 z ciekawości, się zobaczy co to. Jest też120 w szpuli, ciekawe dlaczego nie w normalnych ładunkach z papierem. Ciekawostką jest to, że 135 jest na acetacie, a 120 na poliestrze. Ciekawe czy ktoś kręci filmy na tych nowych wynalazkach oferowanych wyłącznie w puszkach 122m, czy to zwykłe unikanie kosztów konfekcjonowania w postaci wygodnej dla klienta.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

czmielek pisze: 01 lis 2021, 12:05 jako świeże materiały
Co to znaczy świeże? Ja nie twierdzę, że te materiały nie są produkowane. Są poważne wątpliwości czy to nie są zapasy z zamrażarki. Po co komu taśma o szerokości 5 cali? Kupiłeś tę puszkę i co? Pewnie tniesz do formatu w jakim da się to użyć. Produkuje się to co da się wprowadzić na rynek i na czym da się zarobić, ta Agfa to raczej nie jest złota.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 01 lis 2021, 14:58 Jest też120 w szpuli
Jak to działa? przecież papieru potrzeba tak z półtora raza więcej, niż samej błony.
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: czmielek »

Świeże = produkowane na bieżąco. 5 calowa taśma pasuje do aparatów lotniczych oczywiście. Głównym odbiorcą agfy aviphota jest NATO ale nie jedynym są tez odbiorcy z branży foto. Wszyscy znamy superpana 200 i 80s od Rolleia...
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne smugi na negatywie.

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 01 lis 2021, 16:42
aka pisze: 01 lis 2021, 14:58 Jest też120 w szpuli
Jak to działa? przecież papieru potrzeba tak z półtora raza więcej, niż samej błony.
Cięty i nawijany na papier z odzysku, po innych filmach. Podobnie jak film 135 z metra ładowany do nierozbieralnych kaset z odzysku.
ODPOWIEDZ