Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

J.A. pisze: 16 cze 2023, 20:01 Przy rotacyjnym też.
Fakt. Przy takiej obróbce szpula jest względem „obudowy” koreksu nieruchoma więc nie byłoby możliwości porysowania filmu :-)
Ale tak mi do wywoływania cz-b kiwaczek pasuje, że nawet nie pomyślałem aby to wywoływać rotacyjnie :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: PPaweł »

Tam się w sumie nie ma co specjalnie stać. ścianki gładkie, przesuwa się po nich od strony plastiku, a emulsja leży prawie jeszcze tak, jakby w spirali. Nie, żebym polecał, ale nie jest to jakieś wielkie halo.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: J.A. »

PPaweł, przy kręceniu szpulą większym problemem jest zawinięcie się ogona. A pamiętam, że właśnie w Krokusie Tanku 800 przy ekstremalnie długim filmie coś takiego mi się przytrafiło, kiedyś.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

W moim przypadku nic się nie stało ponieważ przez cały proces szpula nie wykonała ani jednego obrotu wewnątrz koreksu :-)
Ogon wystający był dość długi, praktycznie długość 5 klatek. Jednak liczenie klatek przez liczenie obrotów korbki którą używam do zwijania filmu w kasetkę nie jest miarodajne. Zliczyłem 36 obrotów a wyszło 47 (policzyłem dokładnie po wywołaniu) klatek :mrgreen:

P.S. Tak swoją drogą były magazynki pasujące do rzutników PZO Krokus/Diapol mieszczące więcej niż 36 klatek? Spotkałem kiedyś 24 klatkowe, 36 klatkowe to norma ale czy były większe?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: J.A. »

Oczywiście. Najdłuższe to 50. Magazynki nie powinny odzwierciedlać długości filmu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 16 cze 2023, 23:20 (...) Jednak liczenie klatek przez liczenie obrotów korbki którą używam do zwijania filmu w kasetkę nie jest miarodajne.
Nie jest z dwóch powodów:
1) Na początku jeden obrót korbką może być równoważny przesunięciu filmu o więc niż 38 mm (36 mm + odstęp między kolejnymi klatkami),
2) Z każdym obrotem zwiększa się średnica na którą nawijany jest film, a przez to nawijane są coraz dłuższe jego odcinki.

P.S. Tak swoją drogą były magazynki pasujące do rzutników PZO Krokus/Diapol mieszczące więcej niż 36 klatek? Spotkałem kiedyś 24 klatkowe, 36 klatkowe to norma ale czy były większe?
Były. Nawet mam kilka takich (na 50 ramek) - w dedykowanych pojemnikach z tworzywa sztucznego.
Nie są mi już potrzebne, więc mogę Ci je tanio odstąpić.
Załączniki
20230617_144901.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: cbk »

A ja kiedyś wywołałem film tonerem selenowym. Wyszedł pięknie be niczego :)
God Is A Girl
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: zladygin »

cbk pisze: 02 lip 2023, 20:36 A ja kiedyś wywołałem film tonerem selenowym. Wyszedł pięknie be niczego :)
Ale za to z trwałością archiwalną!
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: shredderr »

cbk pisze: 02 lip 2023, 20:36 A ja kiedyś wywołałem film tonerem selenowym. Wyszedł pięknie be niczego :)
Na zajęciach foto było robienie martwej natury Globiką.
Wywołałem, przerwałem i wstępnie utrwaliłem (tak mi się wydawało) w wywoływaczu :roll: (ciemno było, wywoływanie w kuwetach)
Zapaliłem światło aby obejrzeć rezultat i co ?
Doświadczyłem ulotności fotografii w pełnej okazałości - 2-3 sekundy zdążyłem podziwiać swoje "dzieło" zanim zczerniało :mrgreen:
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Imperitus »

W niedzielę wziąłem Pentaxa Me super na wycieczkę rowerową, kasetkę z filmem wrzuciłem do torby żeby się nagrzała zanim ją otworzę - film był dopiero co wyjęty z lodówki. Kiedy byłem w połowie drogi, postanowiłem załadować aparat. Niestety zapomniałem że to film z nawijarki od znajomego, a nie konfekcjonowany materiał - z tego powodu był ucięty prosto, bez zwężonego ogonka. Nie miałem też żadnych nożyczek ani noża żeby naciąć początek filmu. Tego dnia nie pofociłem...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: PPaweł »

Zęby też zostawiłeś w domu?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 12 lip 2023, 06:11 Zęby też zostawiłeś w domu?
Może wy ze starszych pokoleń macie jakieś lepsze zęby. To pewnie przez mąkę mieloną na kamiennych żarnach...
To najlepsze co dałem radę osiągnąć zębami.
IMG_20230712_095331.jpg
Szczerze, to aż tak bardzo mi nie zależało na zdjęciach żeby uskuteczniać taką partyzantkę.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: J.A. »

Nauka z tego jest taka,
Zawsze trzeba mieć ze sobą nożyk. Ja mam całkiem zgrabnego vicptorinoxa przypiętego do kluczy. Wielokrotnie się już przydał.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: PPaweł »

Ja nawet dwa pożyczyłem ochronie na lotnisku. Bardzo przydatne.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Imperitus »

J.A., nosiłem kiedyś nóż składany. Ale gdzieś go posiałem. Trza napisać list do Mikołaja.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ