Dzieńdobry z Państwem...

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

Właściwie nie wiem czy dobre miejsce by takie uprzejmości czynić. ;) Chciałem by kulturalnie z mej strony było, więc zajrzałem na dział Kultura... niestety same galerie, zero powitań. ;)
Dlategóż czynię powinność na hajdparku. ;)
Do rzeczy...
Niezmiernie mi miło i sympatycznie że wygooglałem sobie forum... co ja gadam... FORUM przez wielkie "F" o tematyce średniowieczno-starożytnej fotografii czarno białej. ;) Nie jakieś tam grupy fejszbukowe, a prawdziwe FORUM jak to bywało drzewiej... Tak, tak... jestem już w podeszłym wieku... rocznik 77. ;) Fotografii liznąłem "za małolata" na początku lat dziewięćdziesiątych... Nie ukrywam, że z takim sobie skutkiem. Nie do końca byłem zadowolony z efektów. Pewnie dlatego że zawsze uważałem że "albo perfekcyjnie, albo wcale". Czy to błąd? Nie wiem... Chciałbym "na stare lata" wrócić do dawnego hobby, pokazać młodszemu (własnemu ;) ) pokoleniu jak wyglądało kiedyś fotografowanie... Że nie sposób wyzwolić sto migawek jednej sceny (jak to przy dzisiejszej cyfryzacji wygląda), ale sto razy się zastanowić zanim pociągnie się raz za przysłowiowy wężyk... Pokazać również te "czary mary" gdy po wrzuceniu "kartki" do jakiegoś "płynu" naszym oczom ukazuje się obraz który widzieliśmy niedawno w wizjerze naszego archaicznego, ciężkiego jak cholera aparatu...
Na chwilę obecną zanabyłem drogą kupna trzy rolki po 36 magicznych małych obrazków... Jedną z nich otrzymała młodsza część mojej "ekipy" w MJU II QD (bo z racji wieku łatwiej) , pozostałe dwie wypstrykam osobiście w aparacie, którego nazwa jest niemile widziana na tego typu forach ;) Co zrobić... taki mam... taki na starto (po latach) użyję.

Sprzęt... odkopałem w rodzinnym domu korex, kuwety, pensety... Dzięki bogu po 30 latach jeszcze plastiki nie skruszały. ;) Przytargałem do siebie powiększalnik. Jest nim Opemus 6. Żarówa do wymiany i będzie śmigał. Jest też i suszarka.... szkoda że nie pamiętałem że gdzieś jest przebicie i przy jej obsłudze należy wyciągać wtyczkę z gniazda. ;) Już mi o tym przypomniała. ;) Muszę to naprawić z racji zabaw z młodszym pokoleniem... Zegar ciemniowy tylko widzę że umarł. Nie startuje, ale to najmniejszy problem... zrobię sobie drugi. ;) Lampa ciemniowa... Mam jakąś lampę która pamiętam że bardzo kiepsko świeciła, dodatkowo posiłkowałem się żarówą czerwoną (Narva). Teraz czytam, że przy dzisiejszych żarówach trzeba unikać bezpośredniego działania jej światła na papier... Może "tamta" też nie mogła być w pobliżu naświetlanych papierów i między innymi "ona" przyczyniała się do mojego niezadowolenia z "tamtych" ciemniowych wyników? Zobaczymy...

Chemia, papier... na powrót, a raczej nowy start zainwestuję pewnie w coś taniego... gdyby jednak... ;) Dzwoniłem do Bydgoszczy do Fotonu, ale nie odbierają... ;) :) :D

Podsumowując: WITAJCIE FOTOMANIACY!
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: oKuba »

RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 jestem już w podeszłym wieku... rocznik 77.
1877? Jesli tak, to szacun, jesli nie, to raczej z tych mlodszych jestes ;-)

Tak czy owak, witam i zycze owocnej wymiany doswiadczen!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: J.A. »

RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Tak, tak... jestem już w podeszłym wieku... rocznik 77. ;)
No to skocz po fajki młokosie.

:-D

A w ogóle to pięknie witam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: Henry »

RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07rocznik 77
Fajnie, średnia wieku forumowiczów się w końcu obniży ;-)

Lampę sobie polutuj z pomarańczowych LED-ów jak będziesz już miał papier - trzeba potestować z konkretnym papierem.
Zostajesz przy stałogradacyjnych jak w czasach naszej młodości czy przechodzisz już na multigrade?
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: EE2 »

Witaj :-)
A cóż to za aparat który jest niemile widziany?
Czyżby na literę „Z”? ;-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: J.A. »

RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Żarówa do wymiany i będzie śmigał. Jest też
Kup dobrą lodową biały zimny Ra ≧ 85 i będziesz przeszczęśliwy.
RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Jest też i suszarka....
Tylko do papierów na podłożu barytowym, nie wolno jej używać z papierami na podłożu PE.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 29 gru 2022, 14:58 RobsonT pisze: ↑wczoraj, o 23:07
Jest też i suszarka....

Tylko do papierów na podłożu barytowym, nie wolno jej używać z papierami na podłożu PE.
Przyznam się. Po powrocie do macierzy i zastaniu papieru PE suszyłem pierwszą odbitkę. No ale mnie wolno, z racji wieku.
Witaj.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: szable »

powitać kolegę, ładne kurturalne wejście...

swoją drogą, winyl ma comeback, analogi mają comeback, to może i stare fora wrócą w wielkim stylu :) a na tych forach będziemy my dinozarły.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

oKuba pisze: 28 gru 2022, 23:21
1877? Jesli tak, to szacun, jesli nie, to raczej z tych mlodszych jestes ;-)
Wiem, wiem... celowe zagranie z tym podeszłym wiekiem. ;)
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

Henry pisze: 29 gru 2022, 09:59
RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07rocznik 77
Fajnie, średnia wieku forumowiczów się w końcu obniży ;-)

Lampę sobie polutuj z pomarańczowych LED-ów jak będziesz już miał papier - trzeba potestować z konkretnym papierem.
Zostajesz przy stałogradacyjnych jak w czasach naszej młodości czy przechodzisz już na multigrade?
Taakkk.... wiedziałem że nie będzie łatwo, ale już na samym początku? ;) Pytasz o papier... chyba na początek powspominam. ;) Stałokontrastowy raczej wybiorę. Pobyt w "ciemni" chciałbym" potraktować w 100% jak zabawę, więc zacznę od tego "co było dawniej". Nie ukrywam, że będzie to jakaś forma obrony przed ewentualnymi niepowodzeniami, których na początku będzie pewnie multum.

Co do ledów... dzięki za sugestię.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

EE2 pisze: 29 gru 2022, 13:31 Witaj :-)
A cóż to za aparat który jest niemile widziany?
Czyżby na literę „Z”? ;-)
Dokładnie tak. :) Choć od dzisiejszego poranka sprawa już nieaktualna... Migawka dokonała żywota. Muszę poszukać czegoś baaaaaardzo niskobudżetowego. Tak na szybko rzuciłem okiem na Allegrogo i Olx... jest sporo puszek. Chyba pójdę w stronę Practic'i. Jest tam CHYBA gwint m42, więc obiektywy z tego sowieckiego tworu mógłbym wykorzystać.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

J.A. pisze: 29 gru 2022, 14:58
RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Żarówa do wymiany i będzie śmigał. Jest też
Kup dobrą lodową biały zimny Ra ≧ 85 i będziesz przeszczęśliwy.
RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Jest też i suszarka....
Tylko do papierów na podłożu barytowym, nie wolno jej używać z papierami na podłożu PE.
Cenne uwagi.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: RobsonT »

szable pisze: 29 gru 2022, 16:07 powitać kolegę, ładne kurturalne wejście...

swoją drogą, winyl ma comeback, analogi mają comeback, to może i stare fora wrócą w wielkim stylu :) a na tych forach będziemy my dinozarły.
Ano... :) Za tymi comeback'ami aż tak (bardzo) bym nie tęsknił, bo niedługo się okaże, że bryczkami będziemy powozić, albo w jaskini przy ognisku siedzieć. ;)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: powalos »

RobsonT pisze: 28 gru 2022, 23:07 Tak, tak... jestem już w podeszłym wieku... rocznik 77
Witam serdecznie, ale wielu z tutejszego forum mogłoby być Twoim tatą :-) . A z aparatów na m42 spróbuj poszukać czegoś pod brandem Reve lub Revueflex (gdy chcesz w miarę tanio). Dużo lepsze niż te DDR-owskie.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2022, 20:30 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Dzieńdobry z Państwem...

Post autor: rbit9n »

siła i moc!
dodam tylko, że temat lamp LED zarówno do powiększalnika, jak i oświetlenia ciemni był wałkowany, musisz trochę przekopać forum, aczkolwiek uważam, że jeśli już, to do oświetlenia ciemni lepsze, bezpieczniejsze są diody czerwone, pomarańczowe mogą mimo wszystko zadymiać papiery Fomy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ