Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

Hej,
kupiłem niedawno powiększalnik Durst M707 Color bez obiektywu.
Dziś dotarł do mnie Rodagon Apo N 50mm 2.8

Podpinam pod miseczkę, montuję w powiększalniku... i niestety jestem smutny.

Mieszek zwinięty do maksimum, cały sprzęt nisko na prowadnicy... i maksymalny rozmiar obrazu, jaki uzyskuję z kliszy 35mm to jakieś abstrakcyjne 14x20cm
Montując obiektyw odwrotnie w miseczce nie ma praktycznie żadnej różnicy.
Pomóżcie- w czym tkwi problem?

Załączam kilka zdjęć, narazie robione w dziennym oświetleniu, więc niewiele widać.
https://i.postimg.cc/htksMkb2/25-A6-ECD ... 7683-A.jpg
https://i.postimg.cc/Wz8YH5bh/700-CF05- ... BF58-A.jpg
https://i.postimg.cc/0kgXCwV9/8-A56-B95 ... F21-AD.jpg
https://i.postimg.cc/HdTKKbdx/D4-CC1-B5 ... 2-BEE4.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: J.A. »

Janis pisze: 15 lut 2022, 13:39 Mieszek zwinięty do maksimum, cały sprzęt nisko na prowadnicy... i maksymalny rozmiar obrazu, jaki uzyskuję z kliszy 35mm to jakieś abstrakcyjne 14x20cm
Montując obiektyw odwrotnie w miseczce nie ma praktycznie żadnej różnicy.
Pomóżcie- w czym tkwi problem?
Ale wiesz, że by uzyskać duże powiększenie, to głowica ma być maksymalnie podniesiona?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

Ale wiesz, że by uzyskać duże powiększenie, to głowica ma być maksymalnie podniesiona?
Tak,
rzecz w tym, że obraz sam w sobie można powiększyć, ale już bez uzyskania ostrości. Mieszek ściśnięty maksymalnie, nic to nie daje.
Nie mam innego obiektywu przy sobie, by zrobić porównanie i nie wiem zatem w czym problem:
- w powiększalniku
- w misce do mocowania
- w obiektywie

Dodam, że nie pracowałem nigdy z Rodagonem (do tej pory Nikkor oraz Componar) ani z Durstem (do tej pory Magnifax 3)
Zdziwiło mnie, że ten obiektyw mozna swobodnie odkręcić, by dostać się do listków przysłony)... być może ktoś to rozbierał i brakuje jakiejś soczewki wewnątrz? Soczewka jest tylko na początku obiektywu oraz w drugim (rozłączanym) elemencie. W środku (przy tych złotych pierścieniach nie ma nic.

Jestem technicznie kaleki, więc nie mam więcej tropów, pomysłów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: aka »

Janis pisze: 15 lut 2022, 14:35 Nie mam innego obiektywu przy sobie, by zrobić porównanie i nie wiem zatem w czym problem:
Nie ma innej możliwości niż zdiagnozować obiektyw. Świeci słońce? Jeśli tak spróbuj się zorientować jaką ma ogniskową, rzeczywistą choć przybliżoną.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

aka pisze: 15 lut 2022, 14:50
Janis pisze: 15 lut 2022, 14:35 Nie mam innego obiektywu przy sobie, by zrobić porównanie i nie wiem zatem w czym problem:
Nie ma innej możliwości niż zdiagnozować obiektyw. Świeci słońce? Jeśli tak spróbuj się zorientować jaką ma ogniskową, rzeczywistą choć przybliżoną.
Niestety już zaszło :)
Pomożesz mi z informacją jak to zrobić?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: mrek »

W moim Durst 138 miseczka dla obiektywu 50 mm ma sporo centymetrów długości.
I jeszcze pytanie: kondensory masz wymienne, masz te dla ogniskowej 50 mm?
EDYTA: widzę... nie masz kondensorów
Załączniki
latub.JPG
latub.JPG (38.46 KiB) Przejrzano 1083 razy
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, 15:48 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: aka »

Janis pisze: 15 lut 2022, 15:08 Pomożesz mi z informacją jak to zrobić?
Ustawiasz obiektyw między źródłem silnego światłą (słońce) i kierujesz na jakąś ciemną powierzchnię ustawiając obiektyw w takiej odległości by uzyskać maksymalnie małą plamkę, ostrą, na tej powierzchni. Tak, jak harcerze rozpalali ognisko przy pomocy szkła powiększającego. Z grubsza odległość tak od środka odległości miedzy przednią i tylną soczewką a tą skupioną plamką odpowiada ogniskowej tj. u Ciebie ok. 50 mm.. Jeśli obiektyw jest niekompletny to efekt może być zaskakujący.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: aka »

mrek pisze: 15 lut 2022, 15:21 W moim Durst 138 miseczka dla obiektywu 50 mm ma sporo centymetrów długości.
I jeszcze pytanie: kondensory masz wymienne, masz te dla ogniskowej 50 mm?

Załączniki
Ale on ma maksymalnie ściśnięty miech to dłuższa/grubsza miseczka tylko by pogorszyła sytuację. Co do kondensora to nie wiem, ale warto zbadać co tam w głowicy siedzi... Obraz jest nieostry, to daje do myślenia. No chyba, że obiektyw jest niekompletny.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

mrek pisze: 15 lut 2022, 15:21 W moim Durst 138 miseczka dla obiektywu 50 mm ma sporo centymetrów długości.
I jeszcze pytanie: kondensory masz wymienne, masz te dla ogniskowej 50 mm?
Nie jestem znawcą, tyle o ile udało mi się znaleźć informacje w internecie... i zdaje mi się, że nie mam tu wymiennych kondensorów. Nie ma nawet miejsca na ich mocowanie. Wnioskuję również po tym, że z boku mam przełączenie "BOX 35 / BOX 67" oraz po broszurze, którą znalazłem w internecie

"this-high performance colour mixing head of this enlarger is easily adaptable to rollfilm up to 6x7 cm (...) without special conversion - You just shift he built-in movable mixing box"

Zdjąłem obudowę i wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Załączniki
Durst M 707954.pdf
(1.32 MiB) Pobrany 49 razy
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 15 lut 2022, 15:49 Ale on ma maksymalnie ściśnięty miech to dłuższa/grubsza miseczka tylko by pogorszyła sytuację.
Cylindryczna miseczka umożliwia głębszy (bliżej płaszczyzny filmu) montaż obiektywu - mocuje się go wewnątrz tubusa, jak w puszce. Pomijając możliwość, że w rozpatrywanym przypadku obiektyw jest wadliwy/niekompletny, to być może miseczka którą dysponuje @Janis służy do mocowania obiektywów o dłuższej ogniskowej.
Załączniki
latub.jpg
latub.jpg (12.5 KiB) Przejrzano 1053 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 15 lut 2022, 16:29 Cylindryczna miseczka umożliwia głębszy (bliżej płaszczyzny filmu) montaż obiektywu - mocuje się go wewnątrz tubusa, jak w puszce.
OK, myślałem, że wręcz odwrotnie. Rzeczywiście na zdjęciu od mreka widać różnicę w średnicy.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

Hmm chyba jedyny sposób obecnie to sprawdzić wpierw obiektyw na innym powiekszalniku.
Jest tu ktoś z Łodzi z dostępem do powiększalnika? :-D

Ewentualnie ktoś z Was koledzy ma Apo Rodagon N 50mm 2.8 i może zerknąć jak obiektyw wyglada w środku po odkręceniu?
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

Buszując w internecie znalazłem dwa rodzaje miseczek: Siriopla (moja) oraz siriotub, która wyglada na głębszą i jest chyba przeznaczona do obiektywów 50mm… cuda na kiju, potrzebowałem stabilny sprzęt, kolega z naszego forum korex zapewniał mnie, ze mam wszystko potrzebne do wywoływania (prócz ramek do średniego i obiektywow, bo były w fatalnym stanie)a tu obecnie taki psikus :(
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Z_photo »

Janis pisze: 15 lut 2022, 17:05
Ewentualnie ktoś z Was koledzy ma Apo Rodagon N 50mm 2.8 i może zerknąć jak obiektyw wyglada w środku po odkręceniu?
Może z tego będziesz mógł coś wywnioskować: http://www.prograf.ru/rodenstock/enlarg ... -Rodagon-N
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Durst M707 Color / Rodagon 50mm problem z powiększeniem obrazu

Post autor: Janis »

Dziękuję Wam za szybką reakcję. Położyłem obiektyw na misce, tak że jest wewnątrz mieszka i można uzyskać ostrość nawet przy wymiarach obrazu o szerokości 60cm i więcej. Zatem chyba problem tkwi faktycznie w miseczce. Przybywa do mnie niebawem miseczka od meopty, ten jest dość wysoka, może się nada :)
ODPOWIEDZ