Durst L900

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

Ozmin pisze: 13 kwie 2019, 14:30 Wychodzę z założenia, że lepiej kupić raz a dobrze. Dlatego kiedy stałem przed wyborem swojego pierwszego powiększalnika wybrałem Dursta. Mój błąd jaki popełniłem to wybranie modelu, który jest bardzo mało popularny i ciężko o cześci do niego. Mowa tu o Durst Modular 70. Trzeba uzbroić się wcierpiwość i czekać. Często niestety jeśli nawet coś się pojawi w sieci do kupienia to cena potrafi być mocno zaporowa. Zdażają się jednak cukierki. Po ponad dwóch latach czekania ostatnio udało mi się kupić moduł Lumo z Vario Color z UK za 200 zł :-D Sam powiększalnik kupiłem z NL za 700 zł z przesyłką. Poluję teraz na kolumnę z wersji PRO. Sama praca z powiększalnikiem sprawia mi ogromną frajdę. Bardzo go lubię i myślę, że to też jest bardzo ważna rzecz o której na początku się nie myśli. Warto zapłacić więcej za tą przyjemność.
Ozmin, jeżeli jeszcze kolumny PRO nie dokupiłeś, to taka mała rada - ta kolumna jest identyczna jak od modelu 805 - miałem ten sam problem i kupiłem właśnie taką kolumnę do Modulara 70. Tutaj masz od Niemca -

https://www.ebay.de/itm/Durst-M805-Saul ... SwTm1d~1Dt

Z częściami masakra - sam poluję na głowicę kondensorową, ale tak bardziej z ciekawości, mam głowicę Vario obecnie i jest naprawdę mega wygodna. Ja swojego M70 dostałem w konfiguracji na 135, dla mnie praktycznie bezużytecznej, ale udało mi się jakoś poskładać wszystko do kupy pod 6x6, całe szczęście takie elementy jak ramki, uchwyty obiektywów są wspólne dla wielu modeli.

Tak sobie czasami rozmyślam, czy aby nie przeskoczyć na Laboratora, ale naprawdę nie wiem, czy ten upgrade jest jakkolwiek sensowny.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Durst L900

Post autor: Ozmin »

2019 był dla mnie całkiem udany jeśli chodzi o zakupy podzespołów do M70. Udało mi się kupić w całkiem dobrym stanie głowicę kolorową za 200 zł i wspomnianą kolumnę PRO za 460 zł razem ze mocowaniami.
Korzystająć z okazji mam pytania do wymienionych rzeczy.
1. Głowica - widać ewidętne opóźnienie między włączeniem, a zapaleniem się żarówki halogenowej. Nie wiem czy jest to normalne w tym modelu czy może kwestia samej żarówki?
Jak włączasz swoją głowicę Vario to światło jest od razu?
2. Kolumna PRO - czy jest możliwość regulacji docisku rolek do kolumny?

Miałem okazję kupienia L1200 za 3000 zł z głowicą CL501. Żałuję, że się nie zdecydowałem. Ostatnio ceny sprzętu analogowego poszły w górę.
Nie wiem czy znasz germańską stronę www.ebay-kleinanzeigen.de Taki olx. Czasami można coś fajnego znaleźć za przyzwoitą cenę. Niestety po odbiór większego sprzętu trzeba się pofatygować i odebrać osobiście.
Przykładowo tak na szybko:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 9-245-1035
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 8-245-9343
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

Tak, to normalne. Masz głowicę ze stabilizatorem napięcia, który właśnie powoduje to opóźnienie - to jest taka płytka w głowicy. Jest to akcesorium opcjonalne, więc możesz to bez problemu odłączyć beznarzędziowo (tylko wkrętak, ale to się nie liczy ;). Ja to musiałem odłączyć, bo się popsuło i dawało słabe, falujące światło. Dobre zegary ciemniowe można ustawić, żeby to opóźnienie uwzględniały - do czasu naświetlania dodają odpowiednią ilość czasu zanim to się włączy.

Dzięki za stronę. Nie wiem jak z kolorem, ale do B&W nie widzę powodów do upgrade to Laboratora. Jedyne co by mnie mogło skusić to głowica Ilford Multigrade 500 - to swoje wnosi - na SDH jest parę egzemplarzy powiększalników z tą głowicą, ale raz, że drogie, a dwa że bym musiał zegar zmienić, więc podwójnie drogie ;).

Tak, sprzętu jest coraz mniej, bo nowy nie dochodzi, z kolei całe szczęście popyt rośnie, więc ceny również. Piszę całe szczęście, bo może to skłoni producentów to uruchomienia produkcji sprzętu....

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst L900

Post autor: aka »

kal800 pisze: 17 sty 2020, 13:09 może to skłoni producentów to uruchomienia produkcji sprzętu
To i owo jest nowe na rynku, ale ceny za stosunkowo proste modele są takie, że głowa boli (np. Kaiser). Czasy produkcji modeli hi-end nie wrócą :-(
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Durst L900

Post autor: 4Rider »

Paterson sprzedaje nowe powiększalniki i to różne modele - widziałem u któregoś polskiego dużego sprzedawcy przeglądając ofertę FILMòW 120.
Cena kompletu do średniego poniżej 2K.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

@aka - zależy co rozumiesz przez hi-end. Owszem, Laboratora już nie będzie, ponieważ nie wróci profesjonalne powiększanie w sensie wolumenu - ten sprzęt był przeznaczony do laboratoriów fotograficznych jak sama nazwa wskazuje, gdzie pracował non stop. Wtedy się absolutnie nie widywało tego sprzętu po piwnicznych albo łazienkowych ciemniach amatorów, nawet bardzo ambitnych. Ale myślę, że w miarę odradzania się tradycyjnej fotografii, sprzęt zacznie się pojawiać. W tej chwili mamy Patersona, Kaisera i Dunco. Po Patersonie niczego dobrego się nie spodziewam - wszystko co miałem w ręku od nich przypominało jakością tanią chińszczyznę z bazarów wszystko za zeta, ale ten Kaiser wygląda zupełnie solidnie - jest obsługa średniego formatu, głowica MG, Kolor, no wszystko jest, nie miałem tego w ręku, więc nie wiem jak to wygląda od strony solidności, z kolei te Dunco wyglądają naprawdę solidnie. Myślę, że taka średnio/wysoka półka Dursta kiedyś się w produkcji pojawi, jeżeli trend się utrzyma. Najbardziej tylko żal, że aparatów nie ma już nowych...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst L900

Post autor: aka »

kal800 pisze: 17 sty 2020, 20:10 Najbardziej tylko żal, że aparatów nie ma już nowych...
A mnie martwi to, że aparaty i obiektywy (analogi) drożeją ponad inflację. I tak na przykład wysyp bezlusterkowców i adapterów do nich spowodował znaczący wzrost cen obiektywów do małoobrazkowych SLR Olympusa, Contaksa, Yashiki. A powiększalników nowych nie będzie (te wymienione to raczej kontynuacja i ciekawe kto kupi 6X6 Kaisera za 7 tys. zł, swoją drogą przypominającego z wyglądu Dursta), tak samo jak i aparatów :-(

Aha, nowe to się pojawiają 4X5 i większe, ale to praktycznie rękodzieło (drewno + "okucia" metalowe"), w niewielkich ilościach wytwarzane przez pasjonatów.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

@aka - ale w końcu podaż seconhandowa się skończy. Sam widzę, że sprzętu jest coraz mniej. Wszystko raczej poprzebierane, a jak się coś trafi w dobrej edycji w nienagannym stanie, to kosztuje bardzo dużo. Ja kupowałem Hassela bodaj w 2012 i Dursta w 2016 wraz z całą menażerią, pamiętam jakie były ceny wtedy i wybór i widzę co jest dzisiaj. Prosta zasada rynku - jak jest popyt, znajdzie się i podaż.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Durst L900

Post autor: 4Rider »

Ciekawostka radziecki powiększalnik 9x12 - cytuję: Jest to kopia Dursta laborator 1200 (prawie)

https://allegrolokalnie.pl/oferta/powie ... x12-cm-xju

moim zdaniem wygląda przerażająco :evil:


PS: ja poluję na idealną pierwszą wersję Krokusa 69 - typ jak nazywam Czarna Grucha - z sentymentu chętnie bym przygarnął,
jak wspomniałem w stanie kolekcjonerskim...


A Paterson 6x6 tak stoi:

1 780,00 zł
Zestaw składa się z powiększalnika Paterson z głowicą czarno-białą oraz obiektywu 4,5/75mm. Głowica wyposażona jest w żarówkę 75W z gwintem E27. Powiększalnik posiada wkładki bezszybkowe na format 24X36 mm oraz 6X6 cm. W głowicy znajduje się szufladka na filtry wielogradacyjne do obróbki papierów wielogradacyjnych.
2 sztuki w magazynie od 2013 roku
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst L900

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 sty 2020, 20:49 2 sztuki w magazynie od 2013 roku
Koszty magazynowania przewyższyły już cenę, za którą i tak się nie sprzeda :-P
4Rider pisze: 17 sty 2020, 20:49 ja poluję na idealną pierwszą wersję Krokusa 69 - typ jak nazywam Czarna Grucha - z sentymentu chętnie bym przygarnął,
jak wspomniałem w stanie kolekcjonerskim...
Może gdzieś w magazynie, u dystrybutora np. we Francji zalega. Tylko z jaką ceną?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Durst L900

Post autor: aka »

kal800 pisze: 17 sty 2020, 20:39 Prosta zasada rynku - jak jest popyt, znajdzie się i podaż.
Tak, tak, jak w Afryce na kamasze ;-) Te, które są nowe na rynku to efekt schyłku, a nie jaskółka na rosnącym rynku :-(
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

aka pisze:
kal800 pisze: 17 sty 2020, 20:39 Prosta zasada rynku - jak jest popyt, znajdzie się i podaż.
Tak, tak, jak w Afryce na kamasze ;-) Te, które są nowe na rynku to efekt schyłku, a nie jaskółka na rosnącym rynku :-(
To mi wytłumacz w takim razie, po jaką cholerę Ilford angażuje środki na R&D, żeby wypuścić MGV po parunastu latach bardzo udanego MGIV, po co wypuszcza Ortho Plus? Po co Fuji inwestuje w restart Acrosa? Jakim cudem nowy właściciel części fotograficznej Kodaka decyduje się na reedycje wygaszonych już produktów? A Adox? Jakoś się trzyma. Ani duża korporacja ani tym bardziej prywatny inwestor nie decydowałby się na rozwój w schyłkowy rynek, a już tym bardziej taki Ilford, którego portfolio produktów mogłoby przez lata zasilać bandę zapaleńców powoli wygaszając produkty jeden za drugim, aż do momentu kiedy tylko Delta albo Pan by zostały na sklepowych półkach. To właśnie są te jaskółki. Są kolejne - DJI kupiło Hasselblada - no OK, selling point logo Hassela na popularnych dronach wydaje się być mega cenne, tylko kto z potencjalnych nabywców Mavica 2 w ogóle tę markę kojarzy? A tymczasem seria V została wskrzeszona - fakt, że w postaci cyfrowej póki co, ale ja raczej bym się spodziewał, że seria V niebawem wróci w obu edycjach - i cyfrowej i tradycyjnej - gdyby to był schyłek, to po co wypuszczać plecki cyfrowe zgodne z serią V? Dla sentymentu? Żeby ucieszyć właścicieli tych puszek? Nie sądzę, żeby pragmatyczny Chińczyk na to poszedł.

W 2004 kupiłem swój pierwszy gramofon - Telefunken S600 HiFi - zapłaciłem za niego około 300 zł - po generalnym serwisie, mega zadbany, z kultową wkładką Shure. Wejdź na jedyny słuszny portal aukcyjny i wpisz nazwę tego urządzenia i popatrz na kwotę. A wtedy płyty się kupowało raczej na bazarach i piwnicach, a nie w normalnych sklepach, gdzie można kupić każde nowe wydawnictwo na winylu, nie mówiąc już o sprzęcie.

Ja tam patrzę z umiarkowanym optymizmem na to i widzę światełko w tunelu w końcu...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Durst L900

Post autor: 4Rider »

Mavica to były pierwsze cyfrówki Sony najpierw na dyskietki 3,5".
AKA Krokus w magazynie we Francji od 60 lat? Czemu w ogóle we Francji polski powiekszalnik z lat '60?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Durst L900

Post autor: kal800 »

4Rider pisze:Mavica to były pierwsze cyfrówki Sony najpierw na dyskietki 3,5".
AKA Krokus w magazynie we Francji od 60 lat? Czemu w ogóle we Francji polski powiekszalnik z lat '60?
He, okazje się zdarzają, zobacz:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/powi ... 35469.html

Aukcja sprzed 2 lat - nie było ofert kupna, ja bym zagadał, a nuż go jeszcze ma, ale odpuścił ;)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Durst L900

Post autor: 4Rider »

To nie ten, ten jest dużo nowszy, a mi chodzi o taki o kształcie gruszki odwróconej, pierwsze były czarne, a później szare.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ