Drukarka...

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

Nie wiem czy wypada pytać o rekomendacje drukarkowe... ale niestety nie mam miejsca na powiększalnik, a chcę mieć coś, żeby druknąć zdjęcia na ścianę, dla ciotki, ale też na przykład żeby rozłożyć sobie jakiś projekt na podłodze i mieć wydruki podglądowe. Co ważne - z naciskiem na czarno-białe. Budżet do plus minus 2,000zł, nie wymagam jakości jak z P800, ale żeby było przyzwoicie.

Zrobiłem research i:

- Epson L805 wydawała się ciekawą opcją - atrakcyjna cenowo (1300zł), 6 wkładów, tusze napełniane z butelek (to seria EcoTank), a buteleczki mają po 70ml i kosztują niewiele (ok. 40zł) więc niedroga w eksploatacji. Pytanie czy ktoś ma i jak się sprawuje przy wydrukach monochromatycznych, bo sporo opinii wskazuje, że jest raczej do koloru. No i naczytałem się, że czasem brudzi kartki, nie ma zbytnio wyboru jeśli chodzi o papiery jakie bierze itd itp. Przy podglądowych to oczywiście nie problem, ale gorzej z wydrukami dla mnie. Czy macie inne doświadczenia z tym modelem?

- Canon Pro-200, a więc następczyni Pro-100, niby wszystko spoko, jakość bombowa, 8 komór, tusze 12,6ml po 77zł. Tu z podglądówkami byłoby gorzej, ale na ścianę super. Tysiąc zł więcej niż Epson.

- Canon IP-8750 wydaje się niezłą opcją pośrodku, fajnie sobie radzi z B&W, kosztowo nie ma tragedii (1600zł). 6 komór, tusze 7ml oraz w wersji XL (11ml), przy XL kosztowo podobnie jak do Pro200.

To w sumie 3 modele na które najczęściej trafiałem w googlowaniu. Domyślam się, że drukarki to na tyle złożony temat, że ciężko "polecić" cokolwiek komuś innemu niż sobie, bo wszyscy mamy różne gusta, potrzeby i wymagania, ale jeśli macie któryś z tych modeli bądź znacie kogoś kto ich używa i ma opinię, chętnie poczytam :)
5x7/4x5/120
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

nolaan pisze: 31 paź 2021, 20:04 Co ważne - z naciskiem na czarno-białe.
Drukarki z jedynie czarnym tuszem nie wydrukują czarno-białego zdjęcia z akceptowalna jakością, niestety. O L805 zapomnij. Z wymienionych Pro-200 wydaje się najbardziej "czarno-biała" (tusz czarny i 2 szare). Swego czasu miałem podobne zainteresowania, ale się wyleczyłem ponieważ koszt wydruku cz-b w zadowalającej jakości nijak nie uzasadniał inwestycji w sprzęt do wydruków na własny użytek. Z tego co mi po głowie chodzi to, że oKuba drukuje, może coś doradzi.

Edit: Zapomniałem dodać, że mam Epsona P50 (6 tuszy) od 12 lat i drukuje kolor bardzo dobrze - używam tylko oryginalnych tuszy, tanio niespecjalnie.
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

aka pisze: 31 paź 2021, 21:10
nolaan pisze: 31 paź 2021, 20:04 Co ważne - z naciskiem na czarno-białe.
Drukarki z jedynie czarnym tuszem nie wydrukują czarno-białego zdjęcia z akceptowalna jakością, niestety.
Aj, mogłem lepiej sprecyzować - chodziło mi oczywiście o sprzęt, który w miarę dobrze sobie poradzi z drukowaniem czarno-białych zdjęć :) No faktycznie nie jest to tania zabawa, ale ostatnio bardzo odczuwam brak drukarki w domu. Może te black frajdeje czy cyber mondaje coś poobniżają, choć wątpię...
5x7/4x5/120
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

nolaan pisze: 31 paź 2021, 21:30
aka pisze: 31 paź 2021, 21:10
nolaan pisze: 31 paź 2021, 20:04 Co ważne - z naciskiem na czarno-białe.
Drukarki z jedynie czarnym tuszem nie wydrukują czarno-białego zdjęcia z akceptowalna jakością, niestety.
Aj, mogłem lepiej sprecyzować - chodziło mi oczywiście o sprzęt, który w miarę dobrze sobie poradzi z drukowaniem czarno-białych zdjęć :) No faktycznie nie jest to tania zabawa, ale ostatnio bardzo odczuwam brak drukarki w domu. Może te black frajdeje czy cyber mondaje coś poobniżają, choć wątpię...
No chyba dobrze Cie zrozumiałem. W miarę dobrze to ja rozumiem, że biały jest biały, czarny jest czarny i są odcienie szarości. Sześcioatramentowy Epson wypluje coś w odcieniach sino-niebieskawych. Jeśli chodzi o koszt to on spada przy systemie ciągłego zasilania, ale trzeba drukować raczej dużo niż sporadycznie na własne potrzeby. Wydajność kartridży podawana przez producenta to można w bajki włożyć, a zamienniki to zbyt duże ryzyko utraty drukarki.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Drukarka...

Post autor: oKuba »

Drukuje b&w, nawet dosc sporo, ale niestety nic nie moge doradzic w podanym przedziale budzetowym.

Ja drukuje na Canonie Pro-1000, na papierach barytowych w gramaturze >250g/ m2, przewaznie na Tecco SP310 Smooth Pearl, w roznych formatach. Dopiero wydrukowane zdjecie, to „prawdziwe“ zdjecie ;-)
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

oKuba pisze: 31 paź 2021, 21:51 Ja drukuje na Canonie Pro-1000
Pro-1000 to super sprzęt, zazdro :)

Kurczę, najgorsze, że nie ma za wiele rzetelnych testów, żeby zobaczyć co i jak (znalazłem może dwa kanały na YT plus gościa który wrzucił czarno biały filmik i pyta czy widzowie też widzą magentową poświatę :mrgreen: ). Ale chyba racja, że w tym przedziale cenowym jest słabo. Chyba zostanę jednak przy jakimś EcoTanku na podglądowe "byle było", a po wydruki do labu, szkoda nerwów :/
5x7/4x5/120
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

nolaan pisze: 31 paź 2021, 22:35 a po wydruki do labu
Wszystkie drogi prowadzą do labu... albo do ciemni ;-) Na poważnie usługa będzie z pewnością tańsza.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: zladygin »

Używam epsona R2880. To stary model. Drukuję głównie czarno-białe, nieczęsto. Żeby uzyskać dobrej jakości wydruk - nie ma cudów, musi być drukarka wielokolorowa. I nie chodzi tu tylko o odcień czerni, ale i o półtony. Podobnie jak druk offsetowy z CMYKa. Koszt niemały. Przy sporadycznym drukowaniu zabawa raczej nieopłacalna. To nie reklama - ale parę razy korzystałem z firmy ARTIBO - rozsądny kompromis między ceną, a naprawdę dobrą jakością.
Pozostaje jeszcze kwestia przygotowanie do druku. Ostateczny wynik to głównie od tego zależy. Sam mam o tym blade pojęcie, na szczęście ma przyjaciela, który tym (i fotografią) zajmuje się zawodowo.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Drukarka...

Post autor: shredderr »

oKuba pisze: 31 paź 2021, 21:51 Drukuje b&w, nawet dosc sporo, ale niestety nic nie moge doradzic w podanym przedziale budzetowym.

Ja drukuje na Canonie Pro-1000, na papierach barytowych w gramaturze >250g/ m2, przewaznie na Tecco SP310 Smooth Pearl, w roznych formatach. Dopiero wydrukowane zdjecie, to „prawdziwe“ zdjecie ;-)
Jotpegi z syfry drukuj ;)
"Prawdziwe" zdjęcie z filmu/kliszy/błony zwojowej to tylko spod powiększalnika wychodzi 8-)
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Drukarka...

Post autor: Adams »

Analog powinien być analogowy. Jak nie masz miejsca na ciemnię to można przecież podnająć . Mam 3880 i jest super ale służy tylko do drukowania skanów ze slajdów , reszta to ciemnia.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Drukarka...

Post autor: oKuba »

shredderr pisze: 01 lis 2021, 12:13 Prawdziwe" zdjęcie z filmu/kliszy/błony zwojowej to tylko spod powiększalnika wychodzi
Taa.. troche wiecej tolerancji. Co dla mnie jest prawdziwe, nie musi byc prawdziwym dla Ciebie. Nie wspominajac juz o tym, ze do analogu powiekszalnik wcale koniecznym nie jest. Stykowo jest chyba tez analogowo, czyz nie?

Prawdziwe dla mnie w tym sensie, ze mozna go fizycznie dotknac.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

Adams pisze: 01 lis 2021, 15:59 Analog powinien być analogowy.
A negatywy wolno skanować? Czy tylko slajdy?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Drukarka...

Post autor: J.A. »

aka, jak znam Adamsa, to gdyby miał barwny papier odwracalny, to by nie skanował.
Osobiście też uważam i nie raz to artykułowałem, że robienie pstryków analogowo po to by materiał skanować, to taki trochę masochizm. Zaznaczam w tym miejscu że po to, nie również.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

J.A. pisze: 01 lis 2021, 20:32 Osobiście też uważam i nie raz to artykułowałem, że robienie pstryków analogowo po to by materiał skanować, to taki trochę masochizm.
Znam, znam...
J.A. pisze: 01 lis 2021, 20:32 gdyby miał barwny papier odwracalny, to by nie skanował
Slajdy to chyba nie do robienia powiększeń na papierze wymyślono... Rzutnik Panie, rzutnik! Była już dyskusja o ortodoksyjnym podejściu do fotografii. Było też o cyfrowym naświetlaniu powiększeń wywoływanych tradycyjnie itd. itp.
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

Proszę, nie róbmy tu kolejnej dyskusji światopoglądowej na temat co jest analogowe a co nie, szkoda naszego czasu! Jak ktoś ma coś jeszcze do dodania o drukarkach to fajnie :)
5x7/4x5/120
ODPOWIEDZ