Digitalizacja

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Digitalizacja

Post autor: J.A. »

photoatelier pisze: 30 lis 2021, 13:11 Ty znowu swoje, stabilnych żródeł..Twoim zdaniem co to jest..wszyscy uzywaja tego co dostepne na rynku, w sensie popularnych żródeł światła.. oczywiscie że trudniej zreprodukowac diap niż BW, ale skoro mam możliwosc regulacji jakie światło wychodzi, to metodą prób i błędów dostanę to czego chcę, czyż nie?
Ja znowu swoje, bo wiem na czym to polega.
Odpowiadając na ostatnie pytanie. Nie, nie dostaniesz tego czego chcesz, bo źródło światła jest zbyt niskiej jakości i kręcąc „potencjometrem” nie jesteś w stanie wprowadzić adekwatnej poprawki, bo raz Ci wyjdzie za dużo, a raz za mało. A na koniec jak nawet uzyskasz idealnie to czego potrzebujesz, to przy kolejnym zdjęciu diody sobie popłyną o kilka procent i nagle się okaże, że w widmie masz braki.
Jeszcze raz powtórzę.
Gdyby regulacja temperatury barwowej urządzenia reprodukcyjnego, dawała lepsze efekty, to np. w drogich skanerach nikt by się nie bawił w wysokiej jakości stabilne światło o stałej temperaturze barwowej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Digitalizacja

Post autor: photoatelier »

probujesz udowadniać co jest lepsze, bo to i tamto..gdyby mnie było stac na coolscana albo bęben nie zaawracałbym sobie głowy fotografowaniem negatywów..napisałem wątek by posłuchac jak inni sobie radzą itp..ale widze sami wszystkowiedzący
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Digitalizacja

Post autor: J.A. »

photoatelier, nie, absolutnie nie próbuje udowodnić co jest lepsze.
Natomiast próbuję wytłumaczyć, że panel RGB nie nadają się do digitalizacji negatywów/slajdów barwnych.
To nie jest kwestia, to lepsze, tamto gorsze, ale się nadaje/nie nadaje. To jest kwestia, że niektóre rozwiązania się nie nadają.
Znacznie prościej i wygodniej i taniej, jest kupić panel ze stabilnym źródłem światła białego i poprawki barwne wprowadzać już na plikach cyfrowych, niż kombinowanie z regulacją temperatury barwowej, bo poprawek na plikach i tak się nie uniknie.
Jeszcze raz powtórzę. Ostatni.
Gdyby regulacja na poziomie oświetlenia dawała lepsze rezultaty od tej na poziomie oprogramowania, to w skanerach za setki tysięcy, takowa by była.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Digitalizacja

Post autor: photoatelier »

luz...
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Digitalizacja

Post autor: zladygin »

tak trochę na marginesie, ale nie całkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=cCIe4RptYc4
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Digitalizacja

Post autor: powalos »

zladygin, ciekawy link. Dziękuję.
Fan Pentax'a.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Digitalizacja

Post autor: photoatelier »

no i tak, dopisze w temacie co mi wyszło, hihi.. otóż..chcialem pojsc na krótko, kupilem ledowy panel, niby 12 W..no i niestety w praktyce (fakt, ma tylko malusie kropki od folii rozpraszajacej), liczylem sie z tym, oczywiscie na to przyszła plexi opal 3mm..ale niestety swiatlo marne, a 2 stowki w błoto, to tak tylko zeby przestrzec..wnioskuje ze panel musiałby byc mega mocny, no ew. lampa led , ale to tez inne pieniadze.. w koncu zrobilem to co w głowie miałem na poczatku, kupilem moduły led, 5500K, pokryłem "dno" pudelka z pcv, moj ma 27x20 cm, wys na 4 cm..no i wow, swiatlo konretne, ogarniczylem swiatło czarnym kartonem do formatu uchwytu na film i przy przyslonie 7,1, iso 64 przy dobrym negatywie moge robic na 1/125.. slajdy wyszly super, negatywy tez, aczkolwiek musze nad tym popracowac..natomiast: mialem pare klatek (prevki) ze skanera, a tu nie dałem rady, nawet w LR konwertujac przez wtyczke lab pro..film mogł byc "stary", fakt..ktos coś może podpowiedziec? pozdrawiam
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Digitalizacja

Post autor: miki11 »

photoatelier pisze: 30 lis 2021, 10:03 nie kumam tego cynizmu..uwazasz ze obecnie ledy nie pozwalaja na reg. temp barwowej?
Biała dioda LED ma stałą temperaturę barwową, to jest jej cecha. W dobrych panelach podświetlających są stosowane diody o temperaturze 5000K lub 5500K. To zresztą są standardy także jeśli chodzi o lampy studyjne chyba... Najlepiej kupić jakieś diody o znanym zachowaniu, np. Cree.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ