digital flash + analogowy aparat

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

digital flash + analogowy aparat

Post autor: PPaweł »

Eeee... ale to wtedy tło się prześwietli.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 09:35
mrek pisze: 03 wrz 2021, 09:17 Osoba stojąca tyłem do słońca będzie niedoświetlona (w mocnym cieniu) więc błyskasz lampą tak aby doświetlić tę osobę.
Z tymże że w takiej sytuacji wcale nie trzeba niczym błyskać, wystarczy kompensacja ekspozycji,
często dodawana funkcja do aparatów z elektroniką czyli BLC lub manualnie +2 EV.
Można też zmierzyć światło punktowo, ale żeby tak od razu błyskać, a fe!
Kompensacja ekspozycji manualna -ok, ale czy w tak trudnych warunkach nie prześwietli się przypadkiem tła (pełne słońce)? Czy lampa nie jest "bezpieczniejsza" i skuteczniejsza? Oczywiście jako posiadacz światłomierza Leningrad nie waham się nim machać przed twarzą modela:)
Dziękuję bardzo, Ct
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

digital flash + analogowy aparat

Post autor: mrek »

Oczywiście, że kompensacja pomoże uśrednić naświetlanie pomiędzy tłem i dajmy na to osobą.
Ale z lampą można zrobić oba elementy w punkt
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 03 wrz 2021, 09:53 Ale z lampą można zrobić oba elementy w punkt
No racja, ale to ma być portret czy zdjęcie typu: ja (on ,ona) i Wieża Babel - przepraszam nie doczytałem ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

4Rider, portret pod słonce, a najlepiej jeszcze z otwartą szerzej przysłoną. Dziękuję, Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 03 wrz 2021, 09:58 portret pod słonce, a najlepiej jeszcze z otwartą szerzej przysłoną
To po co Ci naświetlone w punkt tło skoro chcesz i tak uzyskać separację przysłoną?
Uważam że flesz zepsuje każdy portret, jeśli już światło sztuczne bo w studio, to raczej ciągłe na softboxach,
a jeśli w plenerze to lepiej użyć blendy + BLC.
Rozumiem że fleszem prościej, bo to chyba jedyny powód by mieć zozmyte cuś naświetlone w punkt.
Proszę bardzo 📸
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 10:16
českotěšínský pisze: 03 wrz 2021, 09:58 portret pod słonce, a najlepiej jeszcze z otwartą szerzej przysłoną
To po co Ci naświetlone w punkt tło skoro chcesz i tak uzyskać separację przysłoną?
Uważam że flesz zepsuje każdy portret, jeśli już światło sztuczne bo w studio, to raczej ciągłe na softboxach,
a jeśli w plenerze to lepiej użyć blendy + BLC. Proszę bardzo 📸
Nie wiem czy naświetlone w punkt, nie chcę po prostu prześwietlić tła i niedoświetlić modela. Otwarta przysłona ze względu na głębię ostrości wyłącznie. Użycie blendy to potencjalny problem dla modela i tego, kto trzyma blendę, zwłaszcza w pełnym słońcu. Dziękuję, Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 03 wrz 2021, 10:20 Otwarta przysłona ze względu na głębię ostrości wyłącznie.
Ach tak, niesamowite - toż napisałem że w celu separacji poszczególnych planów.
českotěšínský pisze: 03 wrz 2021, 10:20 nie chcę po prostu prześwietlić tła i niedoświetlić modela
Uważam że flesz zepsuje każdy portret, jeśli już światło sztuczne bo w studio, to raczej ciągłe na softboxach,
a jeśli w plenerze to lepiej użyć blendy + BLC i odpowiedni pomiar światła.
Rozumiem że fleszem prościej, bo to chyba jedyny powód by mieć zozmyte cuś naświetlone w punkt (czyt. nieprześwietlone).
Proszę bardzo 📸

Rób jak chcesz, ja tylko chciałem napisać że w tym Twym powyższym celu użycie flesza wcale nie jest konieczne i tyle.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Dziękuję bardzo za pomoc 4Rider, cały czas szukam możliwości doskonalenia przy mojej skromnej wiedzy, a wiem, że to forum i wymiana zdań z Użytkownikami to prawdziwa skarbnica wiadomości. Pozdrawiam, Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 03 wrz 2021, 10:29 Pozdrawiam,
A pozdrawiam również brata Czecha (albo Polaka, Ukraińca czy też Amerykanina - ale to nevermind ;-) ) :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: rbit9n »

w tej sytuacji zdecydowanie tak, jak pisze Jakub, doświetlić modela blendami.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

digital flash + analogowy aparat

Post autor: Z_photo »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 10:25 Uważam że flesz zepsuje każdy portret, ...
To zależy jak użyty.
Umiejętnie wykorzystany może pomóc w uzyskaniu bardzo ciekawych obrazów, dopieszczonych pod względem rozkładu światła.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

Z_photo, każde użycie flesza oddała Cie od fotografii tradycyjnej i jest krokiem w kierunku fotografii elektronicznej. Radykalizuję się z wiekiem, ale już w latach '90 byłem w grupie która krzywo patrzyła na AF i silniki w aparatach, później co prawda sprzedalem ideały za wygodę i pieniądze, ale dziś staram się wrócić do korzeni. Punk not dead!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

digital flash + analogowy aparat

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 19:55 każde użycie flesza oddała Cie od fotografii tradycyjnej
A lampy spaleniowe mogą być? Albo chociaż magnezja?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

PPaweł pisze: 03 wrz 2021, 19:57 A lampy spaleniowe mogą być? Albo chociaż magnezja?
Trudne pytanie, ale raczej nie. Użycie tych substancji zawsze było związane z komercyjną stroną fotografii.
Jest co prawda kilka wyjątków, ale "Autoportret wielokrotny" jest jeden, ten pierwszy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ