D76 i biały osad

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 i biały osad

Post autor: miki11 »

aka pisze: 07 cze 2022, 21:17Niezłe jaja...
Też jestem zdziwiony.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 i biały osad

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 06 cze 2022, 16:57 Sztuczka z dodaniem szczypty siarczynu przed metolem ma niby uchronić go nieporządanym utlenieniem na etapie mieszania. Wątpię w celowość takiego zabiegu.
siarczyn sodu radykalnie zmniejsza rozpuszczalność tlenu w wodzie, dzięki tej szczypcie pozbywamy się zatem tlenu rozpuszczonego wcześniej, nie tylko w momencie dodawania i mieszania metolu.
calgon, to heksametafosforan sodu, związek helatujący wapń. nazwa zwyczajowa to skrót: calcium gone - czyli Zed zszedł.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

D76 i biały osad

Post autor: oKuba »

rbit9n pisze: 07 cze 2022, 21:49 nazwa zwyczajowa to skrót: calcium gone
Super. Nie wiedzialem a takie proste
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

D76 i biały osad

Post autor: technik219 »

Zatrudniają do konfekcjonowania chemikaliów przypadkowych ludzi i oto skutki. Ten metol też mi na metol nie wygląda.Mam metol około 40 letni jeszcze z POCh Gliwice i on jest lekko beżowy a nie taki brązowy.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 07 cze 2022, 21:49 siarczyn sodu radykalnie zmniejsza rozpuszczalność tlenu w wodzie, dzięki tej szczypcie pozbywamy się zatem tlenu rozpuszczonego wcześniej, nie tylko w momencie dodawania i mieszania metolu.
Rola siarczynu jest znana i niekwestionowana, ale pytanie w jakim stopniu mieszany metol się utleni (w trakcie mieszania) jeśli nie dodamy tej szczypty siarczynu? To raczej nie jest mierzalne. O o ile mniej skutecznie będzie działał D-76, albo o ile szybciej przestanie działać bez tej "sztuczki"? To pytania retoryczne oczywiście.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

D76 i biały osad

Post autor: shredderr »

aka pisze: 08 cze 2022, 07:16
rbit9n pisze: 07 cze 2022, 21:49 siarczyn sodu radykalnie zmniejsza rozpuszczalność tlenu w wodzie, dzięki tej szczypcie pozbywamy się zatem tlenu rozpuszczonego wcześniej, nie tylko w momencie dodawania i mieszania metolu.
Rola siarczynu jest znana i niekwestionowana, ale pytanie w jakim stopniu mieszany metol się utleni (w trakcie mieszania) jeśli nie dodamy tej szczypty siarczynu? To raczej nie jest mierzalne. O o ile mniej skutecznie będzie działał D-76, albo o ile szybciej przestanie działać bez tej "sztuczki"? To pytania retoryczne oczywiście.
NIe pytaj o ile, zapytaj raczej jak będzie działał. Utleniony metol i produkty jego utleniania mogą mieć niekorzystny wpływ na proces wywoływania. Za przykład weź obecność żelaza (tlenków, rdzy) w wywoływaczu. NIewielka jego ilość (w miligramach na litr) potrafi skutecznie zachwiać procesem wywoływania (pewnie dlatego w niektórych wywoływaczach dodatkiem są sole kwasu wersenowego, aby wiązać to żelazo)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

shredderr pisze: 08 cze 2022, 11:00 Utleniony metol i produkty jego utleniania mogą mieć niekorzystny wpływ na proces wywoływania.
Oczywista oczywistość, ale... mieszanie przez pół minuty, moim zdaniem, nie utlenia metolu w stopniu mającym zauważalny wpływ na działanie wywoływacza. Czy dodasz, czy nie ową szczyptę to i tak podczas mieszania w wirującej wodzie jest mnóstwo bąbelków powietrza niejako "zassanych" z atmosfery - nic tylko się utleniać ;-)
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

D76 i biały osad

Post autor: shredderr »

aka pisze: 08 cze 2022, 11:46
shredderr pisze: 08 cze 2022, 11:00 Utleniony metol i produkty jego utleniania mogą mieć niekorzystny wpływ na proces wywoływania.
Oczywista oczywistość, ale... mieszanie przez pół minuty, moim zdaniem, nie utlenia metolu w stopniu mającym zauważalny wpływ na działanie wywoływacza. Czy dodasz, czy nie ową szczyptę to i tak podczas mieszania w wirującej wodzie jest mnóstwo bąbelków powietrza niejako "zassanych" z atmosfery - nic tylko się utleniać ;-)
NIe wiem, jak Ty mieszasz, ale mi nic nie "zasysa" bąbelków powietrza do wody :roll: (mieszanie w szejkerze nie jest wskazane)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

shredderr pisze: 08 cze 2022, 16:14 NIe wiem, jak Ty mieszasz, ale mi nic nie "zasysa" bąbelków powietrza do wody
Ja mieszam "patykiem", ale spójrz tu, od 1'25" dobrze widać: https://www.youtube.com/watch?v=0jV3sKX7C3c
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 i biały osad

Post autor: J.A. »

aka pisze: 08 cze 2022, 17:12 Ja mieszam "patykiem", ale spójrz tu, od 1'25" dobrze widać: https://www.youtube.com/watch?v=0jV3sKX7C3c
Wyjaśnicie mi przy okazji tej dyskusji jak taki D76 potrafi przetrwać 12 min rotacyjnego wywoływania? :-)
A poziom nasycenia wody tlenem w 30 °C, jest 3x mniejszy niż w 20 °C. Nie chce mi się sprawdzać ile tego tlenu zostaje w 40 °C, ale o kilka rzędów wielkości mniej, bo to rośnie logarytmicznie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

D76 i biały osad

Post autor: oKuba »

Szczerze piszac gosc dziwnie miesza, ale byc moze dla tego co miesza nie ma to znaczenia. Przynajmniej moja mieszalka laboratoryjna ma regulowane obroty i mozna ja tak ustawic aby nie bylo zawirowan widocznych na tej sekwencji
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

J.A. pisze: 08 cze 2022, 22:24 Wyjaśnicie mi przy okazji tej dyskusji jak taki D76 potrafi przetrwać 12 min rotacyjnego wywoływania?
Co tu wyjaśniać - ani tlen z powietrza, ani z wody podczas mieszania w trakcie sporządzania wywoływacza nie degraduje metolu w stopniu znaczącym, jeśli w ogóle w jakimś mierzalnym. Podobnie podczas wywoływania rotacyjnego. Wiadomo nie od dziś, że d-76 w kontakcie z powietrzem "starzeje" się wyjątkowo powoli vs cała masa innych wywoływaczy, szczególnie z niektórymi innymi reduktorami.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

oKuba pisze: 09 cze 2022, 06:04 Szczerze piszac gosc dziwnie miesza, ale byc moze dla tego co miesza nie ma to znaczenia. Przynajmniej moja mieszalka laboratoryjna ma regulowane obroty i mozna ja tak ustawic aby nie bylo zawirowan widocznych na tej sekwencji
To pewnie zależy co rozpuszcza i do jakiego stężenia. Taki np. węglan potasu wymaga bardzo intensywnego mieszania podczas którego roztwór się napowietrza że ho ho.
ODPOWIEDZ