D76 i biały osad

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 06 cze 2022, 18:29
shredderr pisze: 06 cze 2022, 17:37 ... w ramach eksperymentu, zmieszaj wszystkie odczynniki do d-76 w stanie suchym i wrzuć tą mieszaninę do wody o wymaganej temperaturze. O dziwo, mimo niezachowanej kolejności rozpuszczania, wszystko się rozpuści ...
Jako mieszanina wszystkich składników konfekcjonowany przez Kodaka jest oryginalny D-76 i nie ma problemów z jego rozpuszczaniem ani z trwałością.
Tyle że wywoływacz konfekcjonowany fabrycznie niekoniecznie ma skład taki jak w publikowanej od dziesięcioleci recepturze.
Podobno ma dodatek calgonu i zamiast boraksu metaboran sodu (kodalk), ale jak jest to tylko w Kodaku wiedzą.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

D76 i biały osad

Post autor: oKuba »

aka pisze: 06 cze 2022, 18:32 Jak wykazać, że brak "szczypty" (jakiej?) siarczynu powoduje utlenienie w jakimś (jakm?) stopniu metolu podczas mieszania do rozpuszczenia, a przed dołączeniem siarczynu?
Chemikiem nie jestem, ale chyba tak, ze ta wlasnie szczypta powoduje redukcje/ pozbycie sie tlenu z nasyconej nim wody. Pewnie i nawet zmierzyc by sie to dalo. Ja daje koncowke lyzeczki plastikowej, ktora nabieram siarczyn
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

oKuba pisze: 06 cze 2022, 18:45 ze ta wlasnie szczypta powoduje redukcje/ pozbycie sie tlenu z nasyconej nim wody
Może się jakiś chemik wypowie, a jest tu co najmniej jeden. Niedawno był aktywny.
PrzemekW
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 cze 2022, 15:23

D76 i biały osad

Post autor: PrzemekW »

Napisze, jeszcze do sklepu skąd zamawiałem chemię.
Obojętnie ile wsypie siarczynu na starcie efekt i tak jest ten sam.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

D76 i biały osad

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 06 cze 2022, 18:36 Podobno ma dodatek calgonu i zamiast boraksu metaboran sodu (kodalk), ale jak jest to tylko w Kodaku wiedzą.
Obecności calgonu to jestem niemal pewien, bo ten dodatek ułatwia rozpuszczanie składników w twardej wodzie (Kodak nie wymaga rozpuszczania zawartości opakowania w wodzie destylowanej czy demineralizowanej).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 06 cze 2022, 19:27
aka pisze: 06 cze 2022, 18:36 Podobno ma dodatek calgonu i zamiast boraksu metaboran sodu (kodalk), ale jak jest to tylko w Kodaku wiedzą.
Obecności calgonu to jestem niemal pewien, bo ten dodatek ułatwia rozpuszczanie składników w twardej wodzie (Kodak nie wymaga rozpuszczania zawartości opakowania w wodzie destylowanej czy demineralizowanej).
Można powiedzieć (chyba), że chemicznie demineralizuje wodę. Ciekawe jakim środkiem demineralizują krakowi producenci wody demi, oczywiście nie ci, którzy stosują odwróconą osmozę? No i czy w świetle powyższego lepsza jest woda otzrymana metodą odwróconej osmozy od takiej potraktowanej chemią?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

PrzemekW pisze: 06 cze 2022, 19:21 Napisze, jeszcze do sklepu skąd zamawiałem chemię.
Obojętnie ile wsypie siarczynu na starcie efekt i tak jest ten sam.
Nie na starcie tylko po rozpuszczeniu metolu. Powiedziane wyżej było, że na starcie to szczypta, tak na czubku łyżeczki, na 0.7 litra wody.
PrzemekW
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 cze 2022, 15:23

D76 i biały osad

Post autor: PrzemekW »

Wersje z szczypta na starcie też sprawdzałem. W ramach eksperymentu sprawdziłem też inne opcje.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

D76 i biały osad

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 06 cze 2022, 19:43 No i czy w świetle powyższego lepsza jest woda otzrymana metodą odwróconej osmozy od takiej potraktowanej chemią?
Moim zdaniem, w zastosowaniach które nas interesują to sposób uzdatniania wody nie ma istotnego znaczenia.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

D76 i biały osad

Post autor: shredderr »

aka pisze: 06 cze 2022, 18:32
shredderr pisze: 06 cze 2022, 17:37 Tu akurat ta "Sztuczka" jest wiedzą praktyczną, przekazywaną przez fotografów z wieloletnim doświadczeniem pracy z chemią fotograficzną.
Nie ma czegoś takiego jak "wiedza praktyczna", jest praktyka, której celowość niekoniecznie bywa potwierdzona naukowo. Jak wykazać, że brak "szczypty" (jakiej?) siarczynu powoduje utlenienie w jakimś (jakm?) stopniu metolu podczas mieszania do rozpuszczenia, a przed dołączeniem siarczynu?
shredderr pisze: 06 cze 2022, 17:37 Dodatkowo , w ramach eksperymentu, zmieszaj wszystkie odczynniki do d-76 w stanie suchym i wrzuć tą mieszaninę do wody o wymaganej temperaturze. O dziwo, mimo niezachowanej kolejności rozpuszczania, wszystko się rozpuśc
Robisz tak? Ja nie widzę powodu by eksperymentować. Publikowane formuły zwykle mają komentarz o kelejności mieszania i temperaturze i proponuję tego się trzymać.
shredderr pisze: 06 cze 2022, 17:37 Poza tym, skąd w d-76 fenidon, skoro już o nim wspominasz ?

Nie pisałem o D-76, a o zasadzie rozpuszczania składników wywoływacza. Metol i fenidon to dwa reduktory, które wyłamują się ze znanej regułu, której trzymania się polecam. Mniej eksperymentów, mniej niespodzianek.
Tak, tak właśnie zrobiłem - z dostępnej od dziesięcioleci receptury odważyłem wymienione składniki do jednego pojemnika, do tego woda okolice 45-50 stopni Celsjusza i wsypałem całość. ROzpuściło się bez większych problemów :roll:
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

D76 i biały osad

Post autor: miki11 »

Z_photo pisze: 06 cze 2022, 19:27 Obecności calgonu to jestem niemal pewien, bo ten dodatek ułatwia rozpuszczanie składników w twardej wodzie (Kodak nie wymaga rozpuszczania zawartości opakowania w wodzie destylowanej czy demineralizowanej).
To jest też opisane w "The Darkroom Cookbook".
_________________
Łatwe nie cieszy
PrzemekW
-#
Posty: 12
Rejestracja: 05 cze 2022, 15:23

D76 i biały osad

Post autor: PrzemekW »

Sklep chemiczny, odpisał że raczej nie ma błędu. Aby to zweryfikować muszę zamówić chemie z innego źródła.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 i biały osad

Post autor: J.A. »

aka pisze: 06 cze 2022, 16:35 Tu akurat ta "Sztuczka" jest wiedzą praktyczną, przekazywaną przez fotografów z wieloletnim doświadczeniem pracy z chemią fotograficzną
😁
Przypomniał mi się kawał o gotowaniu szynki i odcinaniu jej końców.
Daleki jestem od deprecjonowania doświadczenia fotografów, ale też bym bardzo uważał, na legendy krążące w tym świecie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D76 i biały osad

Post autor: J.A. »

aka pisze: 06 cze 2022, 19:43
Z_photo pisze: 06 cze 2022, 19:27
aka pisze: 06 cze 2022, 18:36 Podobno ma dodatek calgonu i zamiast boraksu metaboran sodu (kodalk), ale jak jest to tylko w Kodaku wiedzą.
Obecności calgonu to jestem niemal pewien, bo ten dodatek ułatwia rozpuszczanie składników w twardej wodzie (Kodak nie wymaga rozpuszczania zawartości opakowania w wodzie destylowanej czy demineralizowanej).
Można powiedzieć (chyba), że chemicznie demineralizuje wodę. Ciekawe jakim środkiem demineralizują krakowi producenci wody demi, oczywiście nie ci, którzy stosują odwróconą osmozę? No i czy w świetle powyższego lepsza jest woda otzrymana metodą odwróconej osmozy od takiej potraktowanej chemią?
polecam artykuły o tzw. wymieniaczach jonowych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

D76 i biały osad

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 cze 2022, 07:18
aka pisze: 06 cze 2022, 16:35 Tu akurat ta "Sztuczka" jest wiedzą praktyczną, przekazywaną przez fotografów z wieloletnim doświadczeniem pracy z chemią fotograficzną
😁
Przypomniał mi się kawał o gotowaniu szynki i odcinaniu jej końców.
Daleki jestem od deprecjonowania doświadczenia fotografów, ale też bym bardzo uważał, na legendy krążące w tym świecie.
To nie moje. Moje to jest:
aka pisze: 06 cze 2022, 18:32 Nie ma czegoś takiego jak "wiedza praktyczna", jest praktyka, której celowość niekoniecznie bywa potwierdzona naukowo.
ODPOWIEDZ