czy taki sprzęt wystarczy do robienia dobrych zdjęć

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomekkkk
-#
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2012, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

czy taki sprzęt wystarczy do robienia dobrych zdjęć

Post autor: tomekkkk »

zamierzam kupić:

nie zamieszczamy linkow do aukcji

+ statyw

posiadam aparat NIKON D5000
z obiektywem 55-105

czy wystarczy to by uzyskać takie zdjęcie: http://img402.imageshack.us/img402/2549/dsc1859y.jpg

czy może mi ktoś pomóc? jakie opcje mam ustawić w aparacie itp

pozdrawiam
Tomek
Ostatnio zmieniony 29 lis 2012, 16:06 przez tomekkkk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

po pierwsze, zastanów sie nad pojęciem "dobre zdjęcie". to fundamentalna kwestia. potem zastanów się czy Ty sam jesteś w stanie stworzyć koncept na zdjęcie które ujmie oglądającego, które będzie do niego gadać.

zdjęcia w tym dobre, wręcz genialne można robić pudełkiem po butach, stodołą, lub pudelkiem od zapałek (to nie żart), przy użyciu jako oświetlenia, lampy naftowej, świeczki, halogenu, bądź wyrafinowanego oświetlenia studyjnego za tysiące $.

co do tytułowego pytania. tak, ten sprzęt wystarczy do zrobienia dobrego zdjęcia.

po za tym, kolega chyba pomylił portale. nie żebyśmy mieli coś przeciw fotografii cyfrowej, część z nas w tym ja, korzystamy z jej dobrodziejstw, ale ten zacny portal traktuje o fotografii w jej szlachetnej odmianie, czyli analogowej.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Niezależnie od użytego sprzętu (analog czy cyfra) to tym sprzętem, który pokazałeś, da się zrobić takie zdjęcie.
Co więcej, da się je zrobić zestawem dużo, dużo tańszym :)

Osobiście używam 2xlampa (duuuużo gorsza niż pokazana przez Ciebie), dwa softboxy 60x90 i białego tła kartonowego (tu jeszcze ktoś użył akrylowego podstawka).

Aha, na forum Nikona też masz wątki o oświetleniu studyjnym - produktowym.

No i tutaj podpowiedzą Ci, jak zrobić takie zdjęcie i je wywołać a nie obrobić w cameraraw np.
F

[ Dodano: Czw 29 Lis, 2012 ]
tomekkkk pisze:jakie opcje mam ustawić w aparacie itp
Aha, opcje w aparacie...

Zdecydowanie nie zabierałbym się za kompletowanie dość drogiego zestawu do fotografii studyjnej bez podstawowej wiedzy z zakresu fotografii...

[ Dodano: Czw 29 Lis, 2012 ]
Aha, ten stół bezcieniowy jest lekko badziewny :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

O fotografii w ogóle.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Poczytaj "sekrety mistrza fotografii" Scota Kelby. Za 7 dyszek są trzy części. Fajne książki z podstawami foto cyfrowego.

Tego typu zdjęcie jak wyżej, zrobisz nawet z pomocą kilku lamp biurkowych i wymienionego przez Ciebie aparatu.
Zależy czy będziesz robił dużo fotek produktowych czy od czasu do czasu coś na aukcję.
Mi tak wyszły próby oświetleniem kupionym za 50zł:
Foto1 Foto2 Foto3
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

Wpisz w wyszukiwarce Dederko i kup co Ci tam wyszukiwarka wyrzuci i przeczytaj.
papcio
-#
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2009, 14:31
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: papcio »

Da sie także bez tego sprzętu.
Bierz białe przescieradła i ćwicz... (więcej niż jedno ;-)
Papcio
Pentax | Flexaret VII | K1000 | Zorkij | Ami 66 |
http://www.papcio.art.pl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Uniwersalna odpowiedź na Twoje pytanie "co ustawić w aparacie" nie istnieje. Aparat nie robi zdjęć, robi je fotograf. Sprzęt masz wysatrczająco dobry do każdego zadania fotograficznego. Rób próby wg własnego pomysłu. Jak Ci nie wychodzi, zaczynaj od nowa. Jak dalej jesteś niezadowolony, wymyśl to raz jeszcze, aż będzie tak jak chcesz. W tym zdjęciu jest i wiedza na temat ustawienia światła, twardości światła , jego pomiaru, ustawiania manualnie parametrów aparatu i postprodukcji (odnoszę się tylko do aspektów technicznych, bo pomysł na zdjęcie do dużo dłuższa historia). Po prostu rób foty i już.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof pisze:Sprzęt masz wysatrczająco dobry do każdego zadania fotograficznego.
Aż musiałem sprawdzić.
tomekkkk pisze:posiadam aparat NIKON D5000
z obiektywem 55-105
Linhof, na prawdę uważasz, że to jest sprzęt wystarczający do każdego zadania foto? Gratuluje optymizmu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:Linhof, na prawdę uważasz, że to jest sprzęt wystarczający do każdego zadania foto? Gratuluje optymizmu.

nooo w sumie racja. nie da się do tego podpiąć kasety z ładunkiem 4x5'' :roll:
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

J.A. pisze:
Linhof pisze:Sprzęt masz wysatrczająco dobry do każdego zadania fotograficznego.
Aż musiałem sprawdzić.
tomekkkk pisze:posiadam aparat NIKON D5000
z obiektywem 55-105
Linhof, na prawdę uważasz, że to jest sprzęt wystarczający do każdego zadania foto? Gratuluje optymizmu.
Mówimy tu przez chwilę o fotografii cyfrowej. Z wyjątkiem potężnych rozkładówek większość zdjęć potrzebna jest albo do netu albo do druku max A4. Przy offsecie to jest 3500 x 2480 punktów drukarskich, czyli 8,7 mln pixeli matryca wystarczy (tak naprawde taki plik w post produkcji można napompować do A2). Zapisuje RAWy. Jeśli potrzeba bardzo dużego pliku, przy statycznych scenach, radzę sobie robiąc sklejkę z kilku fragmentarycznych kadrów. 14 bitów daje odpowiednie przejścia tonalne. Aparat pracuje wystarczająco dobrze na wyższych czułościach. Wystarczający autofokus. Z technicznego punktu widzenia tyle. Do sfocenia czego, z wyjątkiem architektury, tak naprawdę potrzeba wiecej? Mój punkt jest taki, że ten sprzęt nie jest żadnym ograniczeniem możliwości fotografowania. Czy są lepsze technicznie aparaty? Są. Jaki jest najlepszy? Ten, który umożliwia zrobienie zadania w wystarczającej jakości, za rozsądną cenę (czyli taką jaką klient zapłaci). Ale to tylko mój punkt widzenia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A tak jakiś ptaszek w lesie? Albo koncert w ciemnym klubie jazzowym. Albo rybki w akwarium. Najzwyklejsza impreza domowa w blokowym pokoju 12m2.
To są cztery zadania jak najbardziej fotograficzne, do których ten sprzęt słabo się nadaje.
Nawet zabawa dzieci w piaskownicy może być wyzwaniem dla tego sprzętu.

hint.
Specjalnie zacytowałem całość. Aparat + obiektyw. I specjalnie wytłuściłem "każdego".
Do wielu ledwo się nada, a do wielu zupełnie nie da rady.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
papcio
-#
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2009, 14:31
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: papcio »

A ja kiedyś dostałem od Taty Zorkę 3C i wydawało mi się, że Boga za nogi złapałem. Jakoś wtedy nie widziałem ograniczeń ;-)

Były imprezy, wycieczki szkolne, zawody sportowe, makro 1:1...

[ Dodano: Pią 30 Lis, 2012 ]
J.A. pisze:Nawet zabawa dzieci w piaskownicy może być wyzwaniem dla tego sprzętu.
A czego Ci brak ????
Papcio
Pentax | Flexaret VII | K1000 | Zorkij | Ami 66 |
http://www.papcio.art.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

papcio pisze:A czego Ci brak ????
Mi niczego. Mam wszystko czego potrzebuję i używam. Ale nie twierdzę, że mogę się podjąć każdego zadania fotograficznego.

A odpowiadając bez wykręcania. Za długa lub za krótka ogniskowa.
Za długa by fotografować z prawidłowej perspektywy, czyli z poziomu bawiących się dzieci. Przypomnę, że w piaskownicy dzieci często są w kucki, lub na kolanach.
Za krótka by fotografować nie zwracając na siebie uwagi.

Zadam przewrotne pytanie.
Po co jedni ludzie robią, a inni kupują cały ten sprzęt foto, skoro jeden aparat z jednym obiektywem wystarcza do wszystkiego?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

Tacy korexowi wyjadacze a daliście się strollować jakbyście sobie dopiero wczoraj internet podłączyli.. :-(
ODPOWIEDZ