czy Rollei Digibase 200 nadają się do robienia odbitek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

czy Rollei Digibase 200 nadają się do robienia odbitek

Post autor: flonidan »

Witam.Ostatnio z zamku we Frydlandzie wywołałem Rollei Digibase 200 -film wygląda na dobrze wywołany i naświetlony.A wiemy ,że ten film jest pozbawiony maski kolorowej -włożyłem do powiększalnika i dramat przy korekcji 160-160-00 nadal zażółcenie i tyle.Czyżby ten film nadaje się tylko do obróbki cyfrowej z powodu braku maski??Jeśli tak pozostaje mi tylko zrobić z niego b&w.Proszę o pomoc.
jacek
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Ja też kiedyś go robiłem. Wywołałem w labie, kolory dramat, ale on już tak ma. To film do jakiś reprodukcji, a nie normalnych zdjęć.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Robiłem na głowicy meopta bo taką mam tylko do średniego-po dołożeniu 2 filtrów zółtych pojawiła sie niezła purpura.
jacek
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Zawsze wydawało mi się, że filtry w głowicy kolorowej służą do skompensowania maski filmu, tak więc na logikę film bezmaskowy powinien dawać w miarę poprawne odbitki bez żadnej filtracji (spodziewałbym się niewielkiej korekty wynikającej z gustu i z barwy światła żarówki).

Pewnie mylę się, bo na razie tylko przymierzam się do rozpoczęcia własnego RA-4.

Gdzie tkwi kruczek?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

filtry służą do filtracji celem likwidacji dominaty barwnej, natomiast "skompensowanie" jest realizowane uczuleniem papieru.
No tak, teraz jasne! Dzięki za wyjaśnienie.
flonidan pisze:po dołożeniu 2 filtrów zółtych pojawiła sie niezła purpura.
Sądząc po pierwszym znalezionym w sieci wykresie (spectral-sensitivity, strona 5) zrównanie szczytów krzywych czułości spektralnych może być trudne i niemożliwe przy użyciu filtru tylko jednego koloru (a już na pewno nie żółtego).

To już chyba lepiej używać standardowych filmów z maską....
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez JaZ99, łącznie zmieniany 1 raz.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Witam-okazało się ,że w głowicy powiększalnika poprzedni właściciel umieścił halogen 50W i to zwykły nie fotograficzny-umieściłem 100W typowy fotograficzny i zobaczymy czy temperatura barwna halogenu miała jakiś wpływ??Być może jak mówił mi weesee zmieszczę się w filtracji ale na pewno zrezugnuję z rollei digibase 200-ale powiem wam, że czarno -białe odbitki wychodzą z niego ładnie i nawet widać niebo.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w ostateczności spróbuj zrobić kanapkę z kawałkiem nienaświetlonego (tj. czystego) lecz wywołanego filmu C-41. będziesz miał maskę, może to pomoże.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Dzięki rbit9n ,i tak uczynię-już nawet mam taki kawałek ze średnoformatowej reali.Pozdrawiam.O efektach was zawiadomię.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Z negatywu niemaskowanego nigdy nie uzyskasz prawidłowych barw. Maska jest po to by korygować uboczne gęstości barwników. Barwniki tworzące obraz nie są idealne i zawsze przepuszczają część promieniowania, które powinny zatrzymywać. Brak maski powoduje zszarzenie kolorów, ich mniejsze nasycenie i trudności w skorygowaniu dominant. Dlatego teraz takie materiały reklamowane są jako "kreatywne" ;-)
Lux mea lex
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Dzięki rbit9n za pomysł z tą kanapką -czyli dołożenia czystego wywołanego filmu do rollei digibase.Dodałem pasek z reali i jest nieżle-kolory poprawne-wymiana halogenu nic nie zmieniła.Z efektów jestem zadowolony ,może to nie fuji i kodak ale do moich otworków może być.Jeszcze raz dzięki.Pozdrawiam Jacek.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie ma sprawy. cieszę się, że mogłem pomóc.
pozdrawiam wzajemnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ